Ogrzewanie w terrarium – jego rodzaje
Czas czytania: 4 min
Rozróżniamy 3 główne metody ogrzewania. Za pomocą różnego typu żarówek, z wykorzystaniem promienników ceramicznych jak również poprzez użycie kabli, mat i kamieni grzewczych.
Jeśli chodzi o żarówki grzewcze dzielimy je na nocne (niebieskie i czerwone) i dzienne , tradycyjne żarnikowe, neodymowe, halogeny i metahalogeny.
Tradycyjne żarówki
grzewcze są najbardziej popularnym, najtańszym a zarazem najmniej korzystnym źródłem ogrzewania i oświetlania zbiorników z egzotyką. Żarówki neodymowe, w odróżnieniu od poprzedników, zapewniają dużo lepszą i naturalną ekspozycję roślin i zwierząt w terrarium. Halogeny mają z kolei dłuższą żywotność i wyższą temperaturę barwową (mają większą efektywność świetlną przez co są bardziej energooszczędne). Co raz większą popularnością cieszą się metahalogeny. Mimo, że spośród wszystkich wymienionych wyżej żarówek, ich ceny są zdecydowanie najwyższe, to pod każdym względem, są najlepszym źródłem ogrzewania i oświetlania zbiorników z egzotyką. Poprzednie żarówki które opisałem, są źródłem promieni UVA. Metahalogeny oprócz funkcji grzewczej, dostarczają do terrarium najlepszej jakości promieni UVA jak i UVB. Część dostępnych na rynku wymaga dodatkowo użycia balastu (bez niego żarówka nie zaświeci), jednak możemy znaleźć też takie które, są żarówkami samo balastującymi się (Trixie czy Exoterra).
Promienniki ciepła
działają na tej samej zasadzie jak żarówki, z tą różnicą, że nie emitują one jakiegokolwiek światła. Ich funkcją jest tylko i wyłącznie grzanie. Stosuje się je w sytuacjach gdy chcemy dogrzać dany zbiornik od góry, a nie chcemy dokładać kolejnego źródła światła (np. jeśli zależy nam na dogrzaniu zwierzaka w nocy, nie zaburzając jego cyklu dobowego).
Kable grzewcze
występują w formie pętli lub pojedynczego przewodu. Mają różne długości i moc pracy. Najczęściej spotykanymi w handlu są te o mocy 15, 25, 50, 80 i 100w. Kabel jest dużo bardziej uniwersalny w stosowaniu niż mata. Możemy go ułożyć na płasko albo coś nim owinąć. Dodatkowo możemy stworzyć wyspę ciepła o wyższej temperaturze (układając go blisko siebie) lub o niższej temperaturze (układając go w większych odstępach między sobą).
Maty grzewcze
podobnie jak kable, występują w różnych wielkościach i o różnej mocy. Mają kształt kwadratu lub prostokąta. Niektóre firmy oferują maty z możliwością regulacji mocy z jaką w danym momencie ma ona grzać.
Kamienie/skały grzewcze
Spośród wszystkich wymienionych źródeł ogrzewania, te są najmniej popularne i najmniej polecane. Spowodowane jest to głównie problemami, jakie wynikają z ich użytkowania. Z racji tego, że muszą być umieszczone wewnątrz terrarium (zwierzęta mają z nich korzystać, poprzez bezpośredni kontakt), za ich pośrednictwem, często dochodzi do poparzeń, u zwierząt które z nich korzystają.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na używanie kabla, maty czy kamienia grzewczego, powinniśmy zadbać o to, aby były one podłączone do termostatu (termoregulatora). Dzięki temu, będziemy w stanie, ustawić na stałe konkretną temperaturę, niwelując w ten sposób ryzyko poparzenia zwierzątka, jak również zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Termoregulator będzie włączał i wyłączał dopływ prądu do kabla/maty w taki sposób, aby utrzymać ustawioną przez nas temperaturę. W sytuacji gdy nie mieli byśmy termostatu, mata, kabel czy kamień grzewczy, grzały by ciągle z pełną mocą.
Żarówki z kolei trzeba regularnie wymieniać, gdyż co jakiś czas się przepalają. Promienniki ceramiczne, przepalają się rzadziej i są bardziej odporne na zachlapania. Nie emitują jednak światła co w określonych warunkach jest wadą lub zaletą. Kable, maty czy kamienie grzewcze, odpowiednio użytkowane nigdy się nie przepalają co jest jedną z ich największych zalet.
Wybierając konkretne źródło ogrzewania, powinniśmy wziąć pod uwagę również to, dla jakiego zwierzęcia, będzie ono przeznaczone. Węże wolą ogrzewanie od dołu a więc mata czy kabel będą lepszych rozwiązaniem. Z kolei jaszczurki, preferują sposób ogrzewania od góry, przez co żarówki czy promienniki ceramiczne, sprawdzą się w tym wypadku dużo lepiej.
Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest odpowiednie zabezpieczenia źródła ogrzewania przed samym zwierzęciem. Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujemy, musimy zadbać o to, aby nasz pupil nie miał bezpośredniego dostępu do niego. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko poparzenia, które najczęściej wymaga wizyty u weterynarza a w skrajnych przypadkach, kończy się śmiercią pupila.
Wybrane dla Ciebie
Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym
Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?
czytajJak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)
Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!
czytajJak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?
Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.
czytajKtóre koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytaj