Opieka nad psem seniorem – o czym należy pamiętać?

Jeśli jesteś właścicielem psa seniora, to zapewne zacząłeś zauważać, że opieka nad nim stała się bardziej wymagająca. Pamiętaj, że jest to naturalny proces, który wygląda tak samo u ludzi. Niektóre psiaki przechodzą ten etap w swoim życiu łagodnie, a inne walczą z wieloma męczącymi ich dolegliwościami. Dziś podpowiemy, w jaki sposób najlepiej podejść do naszego czworonogiego seniora.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Na początku odpowiedz sobie na pytanie – czy Twój pies jest już w podeszłym wieku? Bardzo łatwo to przeliczyć. Starzenie się psów zależy od wielkości rasy, najszybciej ten proces przebiega u dużych czworonogów (już od ok. 6 roku życia) a najpóźniej u małych czworonogów (od 10 roku życia). Myśląc więc o swoim zwierzaku w roli starca, warto wziąć pod uwagę, jakiego dokładnie psiaka wychowujemy pod swoich dachem – jego rozmiar naprawdę ma znaczenie. 

Jeżeli po wstępnej analizie doszliśmy do wniosku, że to rzeczywiście czas jego starości, to warto zacząć podchodzić do niego indywidualnie. Musimy pamiętać, że nie jest już szczeniakiem ani młodzieniaszkiem, który będzie w stanie pokonywać na spacerze długie kilometry. Jego możliwości będą okrojone i z tego powodu zachęcamy do spokojnych, krótkich wycieczek, po których zwierzę nie będzie aż tak zmęczone. 

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego psiaka? Jest sporo takich rzeczy!

Być może wcześniej Twój psyjaciel kładł się w dowolnym miejscu w domu i był zadowolony, ale wraz z wiekiem jego chęć porządnego odpoczynku będzie zwiększona. Jeśli więc wcześniej nie miał własnego legowiska, to czas to zmienić. Pamiętaj, by ulokować je w spokojnym miejscu, gdzie będzie mógł się zresetować i wrócić pełen sił np. po wymagającym spacerze.

Wskazane są również wizyty u weterynarza, w tym także badanie krwi i sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku z jego organizmem. Oczywiście naturalnym jest fakt osłabienia idący w parze z wiekiem, ale rutynowa wizyta nie zaszkodzi, a wielokrotnie może zaradzić przed niepożądanym.

Kolejnym aspektem, który warto mieć w głowie, jest zmiana diety. Oczywiście nie zawsze jest to wskazane, ale psiaki w starszym wieku, często trawią inaczej niż dotychczas. Na rynku znajdziesz mnóstwo delikatnych karm dedykowanych seniorom, które zostały skomponowane w taki sposób, by jak najlepiej wpisać się w tryb życia i funkcjonowanie organizmu Twojego zwierzaka.

Na co jest narażony mój pies senior?

Ten etap w życiu naszych zwierzaków może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi aspektami zdrowotnymi. Wizyty u weterynarza na wczesnym etapie starości mogą zaradzić niemal każdej z chorób, która może wystąpić na wskutek podeszłego wieku. Pamiętajmy, by do naszego seniora podchodzić ze zrozumieniem i empatią.

To, co dotyka zarówno ludzkich starców, jak i zwierzęcych to problem ze słuchem i wzrokiem. Niech więc nas nie dziwi, gdy psiak nie reaguje na nasze wołanie, czy też nie widzi, gdy do niego machamy. 

Kolejną rzeczą typową dla psów seniorów jest zapalenie stawów, co może być problemem, jeśli mieszkamy w budynku piętrowym lub gdy nasz zwierzak uwielbia wskakiwać do samochodu. Jeśli mamy taką możliwość – wnośmy psa na rękach lub zaopatrzmy się w specjalne schodki dostosowane do wchodzenia np. do pojazdu.

Oczywiście częstymi przypadłościami są także: choroby serca, problemy z zębami, nowotwory (zwłaszcza u zwierzaków bez kastracji!), choroby nerek oraz cukrzyca. Szybka interwencja pozwala wykluczyć lub zmniejszyć symptomy niemal wszystkich wymienionych powyżej przypadłości. Nie bójmy się weterynarzy i zasięgania porad u specjalistów. To najlepszy sposób na pomoc naszym seniorom. A jeśli tylko możemy, to postarajmy się przystosować do ich nowego trybu życia, a staniemy się wspaniałymi przyjaciółmi naszych starców – dokładnie takimi, jakich aktualnie potrzebują! 

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz