Owady karmowe dla zwierząt egzotycznych

Jako, że terrarystyka zyskuje coraz większe grono zwolenników, ilość zwierząt egzotycznych znajdujących się w polskich domach, ciągle rośnie. Obecnie, takie zwierzęta jak jaszczurki, węże czy pająki nie wzbudzają już takiej sensacji, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Decydując się na kupno czy adopcję takiego zwierzęcia, powinniśmy mieć świadomość tego co je i gdzie takowy pokarm możemy nabyć. Niniejszy artykuł będzie dotyczył właśnie ogólnopojętej „karmówki” dla zwierząt egzotycznych (z wyłączeniem węży o których karmieniu będzie osobny artykuł).
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 5 min


Świerszcz domowy (Acheta domesticus)

Najpopularniejszy gatunek świerszczy sprzedawanych i kupowanych jako zwierzęta karmowe. Osiąga około 1,5-2,5cm. Na chwilę obecną, w środowisku naturalnym można go spotkać na całym świecie. Przyjmuje się jednak, że miejscem, w którym występował początkowo była południowo zachodnia Azja. Jest gatunkiem łatwym w hodowli, łatwo się rozmnaża, dzięki czemu jest również jednym z chętniej hodowanych owadów karmowych.


Świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus)

Obok świerszcza domowego, drugi najpopularniejszy świerszcz karmowy. Zwykle osiąga 1,5-2cm. Podobnie jak świerszcz domowy, pochodzi z południowo zachodniej Azji, jednakże obecnie można go spotkać na całym świecie. Głównie ze względu na wzrost jego znaczenia gospodarczego (pokarm dla ludzi jak i dla zwierząt – w całości lub jako mączka).


Świerszcz kubański (Gryllus assimilis)

Jest sporo większym gatunkiem od poprzedników. Osiąga 3-3,5cm. Pochodzi z rejonów zachodnich Indii, południowych Stanów Zjednoczonych Ameryki, Meksyku. Można go również spotkać na terenach środkowej i południowej Ameryki (Ekwador, Peru, Boliwia, Paragwaj i północna Argentyna). Jak u wszystkich gatunków świerszczy, samce regularnie „grają” swoje melodie, w celu przypodobania się samicom. Jest to jednak najmniej i najciszej grający z dostępnych w handlu świerszczy.


Świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus)

Największy i najmasywniejszy z gatunków świerszczy karmowych. Osiąga 3-3,5cm. W środowisku naturalnym, można go znaleźć na terenach przy śródziemnomorskich Afryki i Azji. Spośród wszystkich dostępnych świerszczy, jest najrzadziej wybieranym i kupowanym gatunkiem.

Karaczan turecki (Shelfordella lateralis)

Jeden z najmniejszych dostępnych gatunków karaczanów. Osiąga 2-3cm. Miejscem jego pochodzenia jest północno – wschodnia Afryka i zachodnia i środkowa Azja.


Karaczan argentyński (Blaptica dubia)

Średniej wielkości karaczan, osiągający 4-4,5cm. Pochodzi z rejonów Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna, Urugwaj). Podobnie jak karaczan turecki, jest jednym z najpopularniejszych gatunków w hodowlach. Wykorzystywany jest jako pokarm dla zwierząt, dla których świerszcze czy karaczany tureckie są zbyt małe.


Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa)

Jest największym dostępnym w handlu owadem karmowym. Dorosłe osobniki osiągają 6-7cm. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie można spotkać około 20 różnych gatunków karaczanów, potocznie nazywanych madagaskarskimi. W przeciwieństwie do pozostałych, opisanych przeze mnie gatunków karmówki, potrafi chodzić pionowo po płaskich powierzchniach, w tym po szkle. W związku z tym, pojemniki, w których jest przetrzymywany/hodowany powinny być odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką.


Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)

Gatunek chrząszcza, często błędnie nazywany mączniakiem. W formie larwalnej osiąga do 3cm, w formie dorosłej (żuk) – 1,5-2cm. W terrarystyce, jako pokarm wykorzystuje się głównie larwy. Żuki nie są zbyt chętnie jedzone. Uważa się, że pierwotnie mączniki zamieszkiwały tereny otaczające Morze Śródziemne. Obecnie można je spotkać na całym świecie. 


Drewnojad (Zophobas morio)

Drugi najpopularniejszy owad karmowy (w formie larwalnej). Larwa osiąga do 5cm, żuk (forma dorosła) 3cm. Jako pokarm, podobnie jak w przypadku mączników, wykorzystuje się postać larwalną. Dorosłe osobniki, w formie żuków nie są zbyt chętnie jedzone (najprawdopodobniej ze względu na swój specyficzny smak i zapach który wydzielają w sytuacji stresowej).


Muszki owocowe (Drosophila hydei i Drosophila melanogaster)

Są najmniejszą dostępną karmówką. Osiągają 3-4mm (hydei) i 2-3mm (melanogaster). Występują naturalnie na całym świecie. W terrarystyce i akwarystyce, wykorzystuje się formy, które zatraciły umiejętność latania tzw, „nieloty”.

Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria)

Jest większą alternatywą dla zwierząt, dla których świerszcze są już zbyt małą karmówką. Dorosłe osobniki osiągają 5-6cm. Żyje głównie na stepach i półpustyniach Eurazji, Afryki i Australii.


Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria)

Osiąga podobne rozmiary jak poprzedniczka (6cm). Występuje głównie na terenach, od zachodniej Afryki po Indie. Zamieszkuje stepy, sawanny i pola uprawne.


Barciak większy zwany potocznie molem woskowym (Galleria mellonella)

Jeden z najmniej popularnych gatunków karmowych. Mimo wielu swoich zalet (m.in. bardzo dobre jakościowo pożywienie dla egzotyki) nie jest zbyt często wybierany jako pokarm. Spowodowane jest to głównie trudnością w przetrzymywaniu (potrzeba plastrów miodu) i wysoką (w porównaniu z resztą karmówki) ceną. Podobnie jak mączniki i drewnojady, jako pokarm wykorzystuje się formę larwalną która osiąga do 3cm.


Jak widać, wybór owadów karmowych, które mogą stanowić pożywienie dla zwierząt egzotycznych jest dość duży. Różnią się one wielkością, szybkością czy wartościami odżywczymi, więc każdy znajdzie dla siebie, tudzież dla swojego egzotycznego pupila, odpowiedni pokarm. Ważne, aby zwracać uwagę na pochodzenie karmówki i kupować ją tylko ze znanych, hodowli gdzie owady, są systematycznie badane chociażby na obecność pasożytów. Pamiętajmy również, aby dobierać odpowiedni rozmiar karmówki, do zwierzęcia które ma ją docelowo zjeść.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz