
Pchły – jak się ich pozbyć?
Czas czytania: 2 min

Pchła psia jest pasożytem zewnętrznym bytującym na psach i kotach. Ich rozmiar jest bardzo mały – samiec osiąga wielkość 1,5 do około 2 mm a samica około 3 mm. Samica składa na żywicielu jaja. W ciągu życia aż około 400 sztuk! Dorosła pchła pije krew codziennie. Ciepłe miesiące sprzyjają infekcjom. Głównie z uwagi na to, że wysokie temperatury są optymalne do rozwoju pchły. Zwykle po zachowaniu psa jesteśmy w stanie rozpoznać, ze coś jest nie tak. Objawia się to częstym drapaniem, czy nawet jękami. Takie zachowanie często prowadzi do ran, które mogą w konsekwencji doprowadzić do stanów zapalnych.
Pytanie brzmi: jak pozbyć się niechcianych pasożytów? Na szczęście na rynku jest coraz więcej specyfików, którymi możemy się posłużyć. Jednym z nich jest szampon na pchły. Jeśli Twój pies lubi kąpiele, to ten sposób sprawdzi się idealnie. Dla piesków, które stronią od wody też jest rozwiązanie – spray. Jego skuteczność jest podobna do szamponu. Pielęgnacje warto uzupełnić o wyczesanie pcheł. Aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości, warto zakupić specjalne obroże przeciw pchłom. Innym wariantem są krople, które się aplikuje na kark, by skutecznie odstraszały pasożyty.
Zwalczenie pcheł u psa nie wystarczy. Pamiętajcie, że mogły się one rozejść po całym domu. Należy więc go dokładnie wysprzątać. Warto zacząć od wyprania legowiska w wysokiej temperaturze. Warto wyczyścić również meble i dokładnie odkurzyć mieszkanie, w tym dywany.
Często zadajemy sobie pytanie, czy pchły mogą przejść na człowieka. Otóż mogą, jednak nie mają warunków, by bytować na człowieku. Mogą jednak nas kąsać, co nie jest przyjemne. Pchły potrafią również przenosić choroby, jednak gatunki występujące w Polsce raczej takich zdolności nie wykazują.
Najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy zwrócić uwagę dokąd zabieramy pupila. Lepiej ograniczyć kontakty z innymi zwierzętami, ponieważ to najłatwiejszy sposób na zarażenie się pasożytami. Częstym miejscem złapania pcheł może też być poczekalnia u weterynarza. Należy wtedy pamiętać o zastosowaniu środków odstraszających pasożyty.
Pchły są bardzo uciążliwym problemem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z nimi. Pamiętajcie, aby przyglądać się swoim pupilom i po zauważeniu niepokojących symptomów natychmiast działać.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj