Pielęgnacja kota długowłosego

Koty długowłose są piękne, majestatyczne a ich odpowiednio zadbana szata staje się ich ozdobą. Niestety bez odpowiedniej pielęgnacji długa sierść staje się matowa, kołtuni się co z kolei może nawet doprowadzić do poważnych problemów dermatologicznych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować kota długowłosego? Podstawą jest regularne wyczesywanie martwego już podszerstka. Wypadająca sierść zaczyna tworzyć kołtuny które nie usuwane mogą zamienić się w filc który utrudnia dopływ powietrza do skóry zwierzęcia co z kolei prowadzi do powstawania odparzeń a nawet zapalenia skóry.

Zdecydowanie lepiej sprawdza się częste ale krótkie przeczesywanie sierści niż długotrwałe, intensywne wyczesywanie unikniemy wówczas nadmiernego podrażnienia skóry.

U kota długowłosego kluczowe jest przeczesywanie rejonów ciała w których sierść jest delikatniejsza i bardziej miękka w związku z tym łatwiej się ona plącze. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sierść za uszami, w pachwinach oraz na tylnej części ud. W miarę możliwości przeczesujemy te miejsca co dwa – trzy dni. Pozostałe partie ciała zazwyczaj wystarczy rozczesywać zazwyczaj raz w tygodniu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę okolic odbytu. Kotom długowłosym dużo łatwiej ubrudzić tylne nogi czy też ogon podczas wizyty w kuwecie. Zdarza się również , że w sierści zaplącze się kawałek żwirku.

Jeżeli nie ma wyraźnych wskazań medycznych nie zaleca się strzyżenia kota. Absolutnie nie powinno się tego robić kiedy kot jest narażony na działanie wyższych temperatur, na przykład w lecie, dużo łatwiej wtedy o poparzenie słoneczne a nawet udar cieplny. Kocia sierść działa jak termoizolacja i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Warto jednak rozważyć delikatne przycięcie sierści w niektórych częściach ciała. Możemy podciąć sierść w okolicach odbytu i zewnętrznych narządów płciowych, zwłaszcza u kotów starszych i takich z nadwagą które gorzej dbają o higienę tych miejsc, podobnie jak sierść rosnącą pomiędzy palcami, zwłaszcza jeśli jest ona na tyle długa, że zasłania opuszki łap – zmniejsza to przyczepność do podłoża i kotu dużo łatwiej się poślizgnąć.

Oczywiście w przypadku bardzo mocno splątanej sierści czasem nie ma innego wyjścia i ostrzyżenie zwierzęcia jest jedynym sposobem żeby umożliwić kotu komfortowe życie

Kąpiele nie są konieczne bez wyraźnej potrzeby. O ile kot nie zabrudzi się czymś gęstym, tłustym czy klejącym to do zachowania podstawowej higieny wystarczy samodzielne mycie się przez kota. Jeżeli z jakichś powodów kot nie może bądź nie chce się myć od czasu do czasu możemy użyć tak zwanego suchego szamponu który nanosi się na sierść i po jakimś czasie wyczesuje.

Poza pielęgnacją sierści należy również zadbać o uszy oraz pazurki, tutaj jednak długość sierści naszego kociaka nie robi różnicy. Uszy warto przecierać przynajmniej co kilka tygodni, a pazurki w zależności od potrzeb. Jeśli nasz kot niewiele drapie należy to robić często, kiedy używa drapaka częściej i ściera je sam wystarczy przegląd pazurków co kilka tygodni i skrócenie tych które nie są odpowiednio starte. O jakiś czas można również przetrzeć kąciki oczu kota, żeby usunąć wydzielinę wypływającą z kanalików łzowych. U kotów z krótszym pyszczkiem, takich jak chociażby persy warto również przecierać fałdki tworzące się w okolicy nosa.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie pielęgnować szaty naszego kota warto zwrócić się po pomoc do groomera mającego doświadczenie w pracy z kotami. Groomer dobierając odpowiednie narzędzia usunie nadmierną ilość podszerstka, jeżeli będzie taka potrzeba wytnie przeszkadzające zwierzęciu kołtuny a także zadba o czystość uszu i odpowiednią długość pazurków.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz