PIES PODGRYZA RĘCE PODCZAS ZABAWY

Każdy pies, zarówno ten duży jak i mały lubi zabawy ze swoim opiekunem. Często jednak to co dla psa jest zabawą, nie zawsze jest rozrywką dla nas. Niektóre zachowania pupila podczas zabawy są uciążliwe a nawet bolesne. Dlaczego pies podgryza nasze dłonie i jak temu zaradzić?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 2 min

Podgryzanie rąk jest przeważnie domeną szczeniąt.

Małe psiaki bawiąc się między sobą, zaczepiają się i podgryzają. Gdy szczenięta przekroczą pewną granicę, w porę reaguje psia mama, której z czasem zabraknie. Wtedy to na nas spoczywa obwiązek opieki jak i wypracowania odpowiednich zachowań u psa.

Początkowo wydawać by się mogło, że niewinne podgryzanie jest nieszkodliwe, przecież takie małe igiełki nie zrobią nam krzywdy. Niestety pies rośnie, a wraz z nim problem gryzienia. Nie można tego bagatelizować. Ludzka skóra jest cienka i łatwo ją skaleczyć.

Jak oduczyć pupila podgryzania?

Kiedy pupil zaczyna nas podgryzać, od razu zabierzmy i schowajmy ręce z zasięgu jego wzroku. To wyraźna informacja, że kiedy zaczyna gryźć, zabawa się kończy. Przeważnie jest to wystarczające. Jeżeli natomiast nie widzimy efektów i komunikat jest za mało czytelny dla psa, wychodzimy z pomieszczenia i zostawiamy go samego. Gdy wrócimy, kontynuujemy zabawę. Gdy pies już nie podgryza, to powinniśmy nagrodzić go przysmakiem.

Często jednak to sami właściciele uczą psa podgryzania. Zwierzęta uczą się na podstawie prób i błędów. Jeżeli nie zwracamy uwagi na psa bo jesteśmy czymś zajęci, a po zaczepkach z użyciem zębów, poświęci mu się czas, spojrzy, powie coś, pogłaska, pupil dostaje sygnał, że tak trzeba robić, by zyskać uwagę. Nie tylko nie ma żadnej kary, ale też dostaje nagrodę w formie naszej uwagi.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz