Po co kotu drapak?

Koty, ze względu na związane z nimi stereotypy, są często uważane za wredne szkodniki. Oczywiście, ich zachowanie, które nie ma w sobie ani grama złośliwości, najczęściej skutkuje źle zaaranżowaną dla nich przestrzenią i brakiem elementów, które zapewnią im naturalne dla nich otoczenie, w tym też zaspokajanie instynktów. Każdy tygrys ostrzy pazurki o drzewo, dlatego nasze małe drapieżniki powinny mieć w domu jego zamiennik, a jest nim oczywiście drapak.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Dlaczego mój kot drapie kanapę?

Najczęstszym problemem, o którym słyszy się podczas rozmów z właścicieli mruczków, jest wbijanie pazurów w ulubioną sofę w salonie. Często to zachowanie jest dla nas aż tak niedopuszczalne, że podnosimy ton głosu zwalając winę na naszego czworonoga – ale czy koty rzeczywiście są w stanie robić coś “na złość” człowiekowi? Oczywiście, że nie. Każdy szanujący się mruczek będzie szukał miejsca, które pozwoli mu naostrzyć swoje pazurki – jeśli mu takiego nie zapewnimy, to będzie korzystał z elementów mieszkania niekoniecznie do tego przeznaczonych.


Jaki drapak wybrać dla kota?

Zakup drapaka to absolutna konieczność w celu zaspokojenia kociego instynktu, ale oczywiście możemy wybierać spośród wielu jego opcji i tutaj pojawia się prawdziwe wyzwanie. Najbardziej popularnym i sprawdzonym “drzewkiem” są te wykonane z sizalu. Pamiętajcie – im grubszy sznurek i wyższy słupek, tym lepiej. Warto zainwestować w porządny drapak, który posłuży na długie lata.

Złą wiadomością niestety jest to, że ile kotów, tyle upodobań i jest ryzyko, że Twój zwierzak bardziej polubi drapanie na poziomo – wtedy musisz rozważyć inną opcję. Są takie drapaki… z kartonu! I również cieszą się one sporą sympatią pewnego grona mruczków.

Jesteśmy jednak przekonani, że każdy drapak będzie odpowiedni dla mruczka, jeśli skutecznie go skłonimy do skorzystania – możemy go tam zaprosić za pomocą ulubionej wędki bądź smaczków. Alternatywą jest również popsikanie go walerianą lub kocimiętką. Dla chcącego nic trudnego!


Mój kot nie chce korzystać z drapaka – co teraz?

Kocia niechęć do korzystania z domowego drzewka wbrew pozorom nie jest żadnym ewenementem. Możliwe, że w ten sposób Twój pupil chce Ci przekazać, że dany rodzaj drapaka mu się nie podoba lub po prostu jest on w złym miejscu. Koty nie przepadają za ściskiem (czyli np. ustawienie zabawki pomiędzy meblami) oraz uwielbiają mieć na coś widok – stąd też świetnie sprawdza się lokalizacja przy oknie. Skorzystaj także z rad, które wypisaliśmy powyżej – jesteśmy pewni, że Twój kociak w końcu polubi się z drapakiem.

Drapak to element, bez którego nie wyobrażamy sobie kociej przestrzeni. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu mruczka oraz przede wszystkim zaspokajaniu jego naturalnych instynktów, to musimy zainwestować w odpowiednie umeblowanie jego świata. Pamiętajmy, że drapak nie służy do tępienia pazurków, czy ich skracania – wręcz przeciwnie. Kot posługuje się nim w celu ostrzenia swoich szponów – stąd też przypominamy, że odpowiednia pielęgnacja kocich łapek jest również obowiązkiem każdego mruczastego właściciela.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz