
Przegrzanie u psa – czym się charakteryzuje i jak temu zapobiec
Czas czytania: 3 min

W jaki sposób uniknąć przegrzania się psa?
Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam w sezonie letnim. Przede wszystkim należy zacząć od najprostszej, czyli nieustannego dostępu do świeżej wody. To właśnie latem nasze zwierzaki potrzebują jeszcze większego nawodnienia niż zazwyczaj. Warto podawać im schłodzoną, świeżą, często wymienianą wodę. Jeśli nasz psiak lubi przesiadywać na dworze, to pamiętajmy, by postawić miskę w zacienionym miejscu (np. pod drzewem). W ten sposób słońce nie nagrzeje jej zanadto.
Kolejnym sposobem na upalne dni jest zakup maty chłodzącej, która skutecznie obniży temperaturę ciała naszego zwierzaka i zapewni mu przyjemny kąt do odpoczynku. Korzystajmy z dóbr, które pojawiają się na rynku dzięki opracowaniu ich przez ekspertów. Ten produkt to strzał w dziesiątkę, który pomaga w walce z przegrzaniem.
Należy także pamiętać o tym, by na spacery wybierać się w godzinach porannych oraz wieczornych, kiedy to temperatura nie jest aż tak wysoka. Nie należy wychodzić z psem w szczycie – uważajmy także na mocno nagrzaną nawierzchnię, która może oparzyć delikatne poduszki psich łapek.
Czy każdemu psu grozi przegrzanie?
Niestety, ale każdy pies może paść ofiarą przegrzania. Oczywiście są ku temu pewne okoliczności, które dodatkowo wpływają na większe ryzyko zostania ofiarą tego zjawiska. Szczególnie trzeba uważać na futrzaki otyłe, starsze oraz o krótkim pysku.
Pamiętajmy, że psy w przeciwieństwie do nas ludzi posiadają gruczoły potowe zlokalizowane wyłącznie w dwóch miejscach na ciele: w łapkach oraz w nosie. Zjawisko zwiększonego ziewania to jeden ze sposobów, przez który starają się schłodzić swoje ciało – nie jest on jednak wystarczająco skuteczny.
Bezmyślność ludzka to kolejna cecha, która często doprowadza do przegrzania się psa. Absolutnie nie zostawiajmy naszego zwierzaka samego w zamkniętym i nagrzewającym się aucie, które w bardzo szybkim tempie osiąga wysoką temperaturę. Skutki tego nieodpowiedzialnego zachowania często są tragiczne.
Co grozi mojemu psu poprzez przegrzanie?
Przegrzanie brzmi niegroźnie, ale to tylko pozory. Niedopilnowanie psiaka może doprowadzić do: osłabień, stracenia przytomności, drgawek, ślinotoku, wymiotów oraz biegunek. Najgorszy, lecz absolutnie realistyczny scenariusz to uszkodzenie mózgu, serca, wątroby lub układu nerwowego.
Jeśli Twój zwierzak padł ofiarą przegrzania, to pamiętaj, by szybko zareagować i udać się do weterynarza. To bardzo ciężkie zjawisko, które wymaga natychmiastowej reakcji. Natomiast jeśli starasz się zapobiec tego typu sytuacjom, to zastosuj się do wyżej wymienionych zasad i przeżyj ten sezon bez nerwów i stresu!
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj