Rasy kotów: Sfinks

Koty kojarzą głównie z miękkim futerkiem, niezależnie od jego długości. Istnieją jednak koty, których cechą charakterystyczną jest brak futra. Ich ciało nie jest jednak zupełnie łyse, ponieważ pokrywa je delikatny meszek, który sprawia, że ich skóra jest aksamitna w dotyku.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 3 min

Historia

Pierwszy kot bez sierści urodził się w wyniku mutacji w miocie owłosionej, czarno-białej kotki o imieniu Prune w 1966 w Toronto w Kanadzie. Nietypowy wygląd kota bez sierści wzbudził zachwyt, sprawiając, że postanowiono stworzyć nową rasę. dlatego przez wiele lat hodowcy europejscy i północnoamerykańscy prowadzili selektywną hodowlę bezwłosych kotów, a efektem ich działań jest rasa, którą znamy dziś.

Charakterystyka rasy

Osoby, które nie są przekonane do tej rasy z uwagi na specyficzny wygląd zapewne przekonają się do tych kotów poznając ich wspaniały charakter. Sfinksy nie przejawiają agresywnych zachowań, są zrównoważone i czułe. Koty tej rasy są żywiołowe, kochają ruch i zabawy, lubią być w centrum uwagi. Sfinksy są przyjacielskimi kotami, uwielbiają się przytulać, wylegiwać na kolanach i spać w łóżku. Te niezwykłe koty praktycznie nie przejawiają agresywnych zachowań, bardzo przywiązują się do opiekuna, a ich przyjazne nastawienie dotyczy także innych zwierząt. To koty dla domatorów, ponieważ źle znoszą rozłąkę. Zalicza się je do “gadatliwych” kotów, ale ich miauczenie nie jest uciążliwe, wydają z siebie dużo miłych dla ucha dźwięków. Sfinksy są niezwykle inteligentne dlatego szybko się nudzą i potrzebują regularnego stymulowania umysłu, bardzo dobre sprawdzają się u nich zabawki na inteligencję.


Wygląd

Sfinksy są szczupłe, długie, ale ich ciało jest dobrze umięśnione. Cechą charakterystyczną jest na pewno brak sierści, dopuszczalne jest jednak krótkie owłosienie na nosie, uszach, ogonie. Ciekawostką jest fakt, że Sfinksy nie mają wąsów ani rzęs. Głowa powinna być duża w kształcie  trójkąta. Głęboko osadzone duże skośne oczy mają kształt cytryny. Uszy nieproporcjonalnie duże i odstające. Nogi długie i smukłe, sprawiające wrażenie pałąkowatych. Ogon długi, zwężający się i twardy. W dotyku koty są ciepłe i miękkie. Sfinksy to koty bezwłose, ale kolor ich skóry może przybierać różnorodne kolory.

Pielęgnacja

Wydawać by się mogło, że kot bez futra nie wymaga pielęgnacji, nic bardziej mylnego. Opiekunowie Sfinksów  muszą mieć na uwadze utrzymywanie jego skóry w czystości. Skóra tych kotów wydziela brunatny łój dlatego należy regularnie kota kąpać lub myć gąbką, aby usunąć tłustą wydzielinę. Z uwagi, że regularne kąpiele są koniecznością należy przyzwyczajać do nich kota od pierwszych miesięcy życia. Poza dbaniem o sierść pielęgnacji wymagają również oczy i uszy, które są szczególnie podatne na zanieczyszczenia, dlatego należy je regularnie czyścić, aby zapobiec infekcjom.

Zdrowie

Sfinksy są bardzo delikatną rasą, wrażliwą na zmiany temperatury, łatwo się przeziębiają lub przegrzewają. Niestety mają skłonność do problemów skórnych, w tym wysypek i infekcji grzybiczych. Należy chronić sfinksy przed poparzeniami słonecznymi. Sfinksy są podatne na choroby serca – kardiomiopatia przerostowa i dysplazja zastawki mitralnej. Oczywiście tak jak wszystkie koty należy je szczepić i corocznie kontrolować ich stan zdrowia u lekarza weterynarza.

Pomimo braku włosów Sfinksy mogą powodować reakcje alergiczne. Nie każdy jest uczulony na alergeny obecne w kociej sierści, reakcja alergiczna może nastąpić na skutek alergenów zawartych w kociej ślinie lub naskórku, dlatego u niektórych osób nawet bezwłosy Sfinks może wywołać alergię.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz