
Rasy psów: Dog niemiecki
Czas czytania: 4 min

Dzisiejsze dogi są potomkami psów myśliwskich wykorzystywanych do polowań na dużą zwierzynę taką jak dziki czy jelenie. Później zaczęły zyskiwać uznanie jako psy towarzyszące. Początkowo głównie wśród arystokracji, później również bardziej powszechnie. Dog niemiecki występuje w pięciu wariantach kolorystycznych: arlekin (czyli biały w czarne nieregularne, poszarpane łaty), czarny z dopuszczalnymi białymi znaczeniami (w tym tak zwane dogi „płaszczowe” bądź „płytowe” czyli białe z dużymi czarnymi łatami przypominającymi płaszcz), błękitny, żółty i pręgowany. Dwa ostatnie łączy obecność czarnej maski czyli ciemnego naloty na pysku który może sięgać uszu. Zdarza się również umaszczenie merle (marmurkowe, szaro błękitne z ciemniejszymi, nieregularnymi łatami) jest jednak umaszczeniem nie wystawowym i niepożądanym w hodowli. Na wystawach umaszczenia grupuje się w trzech kategoriach. Ocenia się wspólnie dogi czarne i arlekiny, osobno żółte i pręgowane,a niebieskie stanowią odrębną kategorię. Podobnie wygląda sprawa hodowli, można krzyżować ze sobą osobniki zgodnie z wystawowymi kategoriami.

Dogi niemieckie charakteryzują się krótką zwartą sierścią z delikatnym, prawie nieobecnym podszerstkiem. Dlatego też w zimniejsze dni warto, zwłaszcza starsze, mniej aktywne psy, ubierać w derki lub podobne nakrycia i ograniczać długość spacerów. Na co dzień sierść nie sprawia problemów w pielęgnacji. Kąpiele są niezbędne w zasadzie tylko w sytuacjach kiedy pies wybrudzi się czymś czego nie będziemy w stanie usunąć szczotką. Nadmierne linienie pojawia się okresowo w czasie wymiany włosa. Wystarczy wówczas przeczesywanie szczotką lub rękawicą do pielęgnacji. Więcej uwagi należy zwrócić na uszy. Jak u każdej rasy z wiszącymi uszami, może pojawić się nadmierna ilość wydzieliny którą należy regularnie usuwać.
Dogi charakteryzują się spokojnym charakterem. Wobec obcych osób bywają nieufne i powściągliwe w kontakcie. Osobniki agresywne i nadmiernie lękliwe nie powinny być wykorzystywane w dalszej hodowli. Na co dzień dogi są raczej umiarkowanie aktywne. Wybierając rodzaj aktywności dla doga warto pomyśleć o zabawkach węchowych czy edukacyjnych. Tego typu aktywność wymaga od psa zaangażowania i wysiłku umysłowego nie wymagając jednocześnie dużego wysiłku fizycznego.

Budowa głowy i układ fafli sprawiają, że dogi bardzo się ślinią. Musimy więc przywyknąć do faktu, że nasze ubrania, meble i ściany będą przyozdabiane rozbryzgami śliny. Ze względu na ich rozmiary trzeba kontrolować ich zabawy z mniejszymi zwierzętami i dziećmi. Zupełnie niechcący i nieświadomie mogą im zrobić krzywdę przewracając lub przydeptując. Podobną uwagę musimy przywiązywać do przedmiotów pozostawianych na wysokości dostępnej dla psa. Nawet jeśli nie zainteresuje się nimi bezpośrednio to może je zrzucić ogonem bądź głową.
Największą wadą dogów jest to że w porównaniu do innych raz żyją bardzo krótko. W przypadku tej rasy zdarza się, ze już psa w wieku 5-6 lat traktuje się jak seniora. Jak każda rasa olbrzymia z głęboką klatką piersiową są narażone na skręt żołądka. Nagłe powiększenie brzucha, nadmierne zianie, gorączka, odruch wymiotny bez pojawienia się wymiotów, a czasem problemy z poruszaniem się powinny nas zaalarmować. Tylko szybka interwencja lekarska może uratować życie psa. Inne dolegliwości które mogą dotykać dogów to, jak w przypadku większości dużych ras, problemy z kręgosłupem i stawami, a także, zwłaszcza w niektórych liniach hodowlanych nowotwory kości.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj