
Rasy psów: Maltańczyk
Czas czytania: 4 min

Historia
Rasa ta, wywodzi się aż z czasów antycznych. Mówi się, że ich korzenie sięgają przodków pochodzących z Egiptu i właśnie stamtąd zostały rozprowadzone na resztę świata. Jeśli zastanawia Was skąd podejrzenie, że to w tym czasie pojawiła się po raz pierwszy ta rasa to już tłumaczymy. Archeolodzy badając grób faraona Ramzesa II zmarłego w 1225 r p.n.e znaleźli małe statuetki psów łudząco przypominające właśnie rasę Maltańczyk. Sama nazwa została zauważona na wazach około 700 lat później, gdzie widniał napis “Melitae”, prawdopodobnie pochodzący od semickiego słowa „màlat”, które oznacza „port”. Rasa ta była znana i ceniona już w antyku jako psy towarzyskie. Te czworonogi między innymi przez swoją bogatą historią idealnie odnajdują się w miastach.
Wygląd
Maltańczyki wyróżniają się śnieżnobiałym włosem, na tle których widoczne są czarne oczy oraz nosek. Zazwyczaj ich waga osiąga maksymalnie 4kg. Ich przepiękna sierść nie posiada podszerstka, co oznacza, że nie podlega ona sezonowemu linieniu oraz dodatkowo świetnie sprawdza się u alergików.
Zdrowie
Najbardziej znaną przypadłością u tej rasy psów jest podatność na zwichnięcie rzepki. Żeby uniknąć tego typu sytuacji należy kontrolować wagę czworonoga i unikać drastycznego przybierania na wadze, a także trzeba zadbać by nasz przyjaciel nie był typowym kanapowcem lecz by otrzymywał odpowiednią dawkę ruchu. Dodatkowo zdarza się, że psy tej rasy chorują na cukrzycę oraz mają problemy z kanalikami łzowymi.
Pilnuj, by włosy nigdy nie wchodziły czworonogowi do oczu i dbaj o pielęgnację tej okolicy. Szczotkowanie oraz regularne mycie pieska to podstawa, która zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu.

Charakter
Maltańczyki są przepełnione pozytywną energią. Należą do psów mądrych, łagodnych oraz chętnych do zabawy. Są czujne, ale nie mają skłonności do nadgorliwego szczekania. Potrzebują czasu, by zaufać obcej osobie lecz nie są strachliwe. Ciężko znoszą samotność, ponieważ są psami typowo towarzyskimi. Jest to idealny kompan do wspólnych przygód i podróży – do każdej wspólnej aktywności podchodzą z ogromnym zainteresowaniem i radością.
Jedzenie
Karmiąc pieska rasy Maltańczyk musisz przede wszystkim uważać na to by… go nie przekarmić! Każdy dodatkowy kilogram może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie Twojego przyjaciela. Po wprowadzeniu pupila do domu nakarm go jedzeniem, które zna z miejsca wcześniejszego pobytu. Nie wolno drastycznie zmieniać przyzwyczajeń żywieniowych zwierząt, należy wykonywać tę czynność stopniowo i z rozwagą – obserwuj psa. Wybieraj zawsze karmy o wysokiej wartości odżywczej – wpłyną one na zdrowie czworonoga a także jego ładną sierść. Pamiętaj również o tym, by pies otrzymywał stały dostęp do pitnej wody.
Pielęgnacja
Sierść Maltańczyka jest bardzo wymagająca. Jego długie włosy wymagają codziennego szczotkowania. Co więcej – przynajmniej dwa razy w miesiącu pupil powinien zostać wykąpany. Żeby piesek traktował Twój rytuał pielęgnacyjny jako domowe SPA, przyzwyczajaj go do tych czynności już od małego. Nie odkładaj tego na później. Czyść uszy przeznaczonymi do tego środkami – pamiętaj również o przemywaniu oczu. I ostatnim, ale równie ważnym elementem są paznokcie, które należy przycinać gdy zaczynają przeszkadzać psiakowi.
Dla kogo nadaje się ta rasa?
Maltańczyki to psy lubiące towarzystwo więc osoba, która weźmie go pod swoje skrzydła powinna być gotowa na długie i trwałe spędzanie czasu ze swoim przyjacielem. Dodatkowo, należy przygotować się na wymagające rytuały pielęgnacyjne o których należy pamiętać i wykonywać z regularnością i sumiennością. Pies ten tak naprawdę nadaję się dla każdego – ważne jest tylko to, by dana osoba w pełni zaakceptowała cechy tej rasy i była na to w całkowicie gotowa.
Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka i każde przygarnięcie nowego pupila powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ spędzisz z nim znaczną część swojego życia.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj