Ratunku! Mój koń mnie nie słucha!
Czas czytania: 4 min
Zdrowie
Od tego zawsze zaczynamy każdą analizę zachowania – szczególnie, jeśli zmieniło się ono nagle. Jeżeli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, powinniśmy skonsultować to z weterynarzem. Zmiana zachowania, frustracja i niewykonywanie poleceń, to często wiadomość, którą koń chce Ci wysłać „Hej, człowieku! Coś mnie boli. Pomóż mi, bo nie wiem jak sobie z tym poradzić”. Postarajmy się wsłuchać w ten głos. Dobrą rutyną jest dodanie regularnych masaży czy nawet sesji głaskania, dzięki czemu dobrze poznamy budowę swojego konia i szybciej zauważymy zmiany chorobowe czy bolące miejsca. Jeżeli wykluczymy już problemy zdrowotne, możemy szukać dalej.
Sprzęt
Źle dobrany sprzęt może wywoływać ogromny dyskomfort. Zanim coś zmienimy warto upewnić się, że będzie to odpowiednie dla naszego konia. Źle dobrane siodło może uwierać i kłuć, co będzie objawiało się frustracją i brykaniem – czasami już podczas siodłania. Warto wtedy sprawdzić, czy wierzchowiec nie ma obtarć i spiętych mięśni przykręgosłupowych. Dyskomfort może sprawiać też wędzidło, a nawet kantar – pomimo że wygląda w nim najśliczniej na świecie, upewnij się też, że jest dobrze dopasowany.
Nieumiejętna jazda
Chociaż ciężko samemu zwracać uwagę na własne błędy, to trzeba przyznać, że powodem zniechęcenia konia, mogą być nasze jeździeckie niedociągnięcia. Źle używane pomoce sprawiają, że koń nas nie rozumie. Nie wie o co nam chodzi. Nagraj swój trening lub poproś o konsultację trenera, który może zauważyć jakie błędy popełniasz. Upewnij się też, że koń rozumie czego od niego oczekujesz, bo być może zbyt szybko chcesz przeskoczyć pomiędzy kolejnymi etapami treningu i wierzchowiec jest zagubiony. Dbaj o swój rozwój i w razie braku pomyślnej współpracy zastanów się, czy problem nie leży po Twojej stronie.
Nuda
Często zakrada się do naszych codziennych treningów zwykła nuda. Koń uczy się na pamięć sekwencji treningu i przestaje reagować na pomoce. Jeżeli oczekujesz czegoś nowego to nie zwraca na Ciebie uwagi. Warto urozmaicić mu jego codzienność ciekawymi ćwiczeniami z ziemi lub dać mu do zabawy piłkę. Uczcie się nowych rzeczy, odczulajcie na straszne dźwięki i pokaż mu np. balony albo maskotkę – niech je powącha, dotknie odkryje czym są. Bądź dla niego ciekawy, a on zacznie zwracać na Ciebie uwagę i chętniej współpracować.
Brak pochwał
Każdy by się zniechęcił jakby nigdy nie usłyszał dobrego słowa. Tak samo ma Twój koń. Brak komunikacji to największa przyczyna kłótni zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt. Koń zniechęca się, jeżeli dużo wymagasz, on daje z siebie wszystko i… nic. Ani dziękuję, ani pocałuj mnie w chrapy. Wzmacniaj mocne strony swojego konia i kończ trening w dobrym momencie – nie przedłużaj i nie wymagaj za dużo. Dobre słowo jeszcze nikomu nie zrobiło krzywdy!
Złe humory
Miałeś ciężki dzień? Jesteś zdenerwowany? To lepiej odpuścić sobie trening! Wybierzcie się na spokojny wyjazd w teren albo spacer, ale nie wymagaj od siebie ani od konia dużych postępów. Twój nastrój udziela się wierzchowcowi, który ocenia Cię, kiedy tylko wchodzisz do stajni. Widzi Twój chód, mimikę twarzy i przejmuje Twoje emocje. Pamiętaj o tym, kiedy zaczynasz jazdę. I to działa w dwie strony, bo gorszy dzień może tez mieć koń. W okolicy trwa remont? Albo pojawiły się nowe dźwięki, które wywołują nerwowość? Wspieraj wierzchowca i nie oceniaj! Jeżeli chcesz, żeby Twój koń słuchał Ciebie, to najpierw Ty wysłuchaj jego.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj