
Rodzaje podłoży do akwarium – jakie wybrać?
Czas czytania: 3 min

Żwirek
Jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do każdego akwarium. Używany przez zaawansowanych akwarystów jak i początkujących. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin dobrze się ukorzeni, a podłoże o gradacji od 1 do 3 mm będzie działać najlepiej. Bezpieczne gradacja dla ryb dennych to ta o średnicy od 3 do 10 mm. Ma gładkie krawędzie i dlatego nadaje się do wszystkich gatunków ryb.
Piasek
Najczęściej wybieranym podłożem do akwariów ogólnych, oprócz żwirku, jest piasek. Piasek drobnoziarnisty jest dużo lepszy od gruboziarnistego, ponieważ gruboziarnisty piasek odcina dopływ wody do korzeni roślin i nie dostarcza im cennych składników odżywczych, których potrzebują do prawidłowego rozwoju. Następstwem czego korzenie mogą zacząć gnić, a wraz z nimi cała roślina.

Lawa wulkaniczna
Podłoża wulkaniczne to również świetna opcja, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoża wulkaniczne charakteryzują się bardzo ciekawą kolorystyką, a także są bogate w mikro i makroelementy, które mogą znacząco wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wspomnieć, że takie podłoże wulkaniczne jest również dobrym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki czemu całe akwarium jest znacznie czystsze, co oznacza, że następuje wymiana wody w akwarium.
Substraty pod żwirowe
Umieszczone na dnie akwarium i przykryte odpowiednią warstwą żwiru, zapewniają lepsze nawożenie i strukturę podłoża dla roślin. Można utworzyć dwie warstwy o różnych właściwościach. Pierwsza stabilizuje i ukorzenia rośliny, druga magazynuje wartości nawozowe. Ten fundament to ziemia ogrodowa. Można użyć zwykłej ziemi doniczkowej o niskiej zawartości nawozów. Czasami torf lub keramzyt jest również używany jako drenaż pod żwirem, aby umożliwić swobodny przepływ wody. W akwariach holenderskich (roślinnych) można przygotować mieszankę torfu i gliny.
Jakie więc podłoże wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wymagań danego gatunku. Jednym z najbezpieczniejszych podłoży dla ryb jest neutralny żwir oraz specjalne podłoża aktywne. Jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania, z powodzeniem można stosować sterylny żwir lub piasek. Należy jednak pamiętać, że nie zapewni to wystarczającej ilości składników odżywczych dla roślin wodnych. Istnieją również podłoża aktywne, których właściwości pozwalają na optymalizację parametrów jakości wody zarówno dla roślin, jak i zwierząt. Dobrej jakości podłoże aktywne pozwala uzyskać łagodnie kwaśną, miękką wodę, która jest idealna dla wielu gatunków ryb.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj