Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii

Czym jest ropień u kota? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowie dr Dawid Dymacz – niekwestionowany specjalista dermatologii zwierząt. Swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach, szkoleniach oraz sympozjach. W swojej karierze pomógł wielu zwierzętom borykającym się z problemami skórnymi. W przychodni weterynaryjnej „Podaj Łapę” w Zabierzowie zdobył zaufanie wielu osób dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu ich pupili. Do swojego zawodu podchodzi z ogromną pasją, a o chorobach zwierząt wie wszystko!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Kinga Piłat: Dzień dobry! Nasz dzisiejszy temat nie jest chyba zbyt przyjemny, aczkolwiek na pewno pozwoli rozwiać wątpliwości wielu właścicieli kotów. Doktorze, czym jest zatem ropień u kota?

Dawid Dymacz: Cześć! Ropień jest to bolesna zmiana w przestrzeni tkankowej, wypełniona ropą, przeważnie o charakterze septycznym.

K.P: Czy ten problem naprawdę tak często dotyka koty?

D.D: Problem ten bardzo często dotyka koty wychodzące z racji walk między nimi o terytorium. Podczas walki dochodzi do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji powstaje rana w której dochodzi do nadkażenia i ropień gotowy!

K.P: Czy można przed tym uchronić kota? Co można zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ropnia?

D.D: Problem ten praktycznie nie występuje u niewychodzących kotów, a u kotów wychodzących najważniejsza jest kastracja, która osłabia poczucie terytorialności.

K.P: Na czym polega leczenie?

D.D: Leczenie ropnia polega na terapii miejscowej w postaci jego oczyszczenia. Z racji bolesności i ogólnego wpływu na samopoczucie kota, często wymaga też ogólnej terapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykoterapii.

K.P: Czy w swojej pracy często spotykasz się z tym problemem u kotów?

D.D: Średnio kilka razy w tygodniu. Praktycznie zawsze są to wychodzące koty, niestety częściej samce i to niekastrowane.

K.P: Myślę, że rozwialiśmy wątpliwości wielu osób. Bardzo dziękuję, że udało Ci się wygospodarować czas na rozmowę.

D.D: Cieszę się, że mogłem pomóc. Również dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz