Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii

Czym jest ropień u kota? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowie dr Dawid Dymacz – niekwestionowany specjalista dermatologii zwierząt. Swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach, szkoleniach oraz sympozjach. W swojej karierze pomógł wielu zwierzętom borykającym się z problemami skórnymi. W przychodni weterynaryjnej „Podaj Łapę” w Zabierzowie zdobył zaufanie wielu osób dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu ich pupili. Do swojego zawodu podchodzi z ogromną pasją, a o chorobach zwierząt wie wszystko!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Kinga Piłat: Dzień dobry! Nasz dzisiejszy temat nie jest chyba zbyt przyjemny, aczkolwiek na pewno pozwoli rozwiać wątpliwości wielu właścicieli kotów. Doktorze, czym jest zatem ropień u kota?

Dawid Dymacz: Cześć! Ropień jest to bolesna zmiana w przestrzeni tkankowej, wypełniona ropą, przeważnie o charakterze septycznym.

K.P: Czy ten problem naprawdę tak często dotyka koty?

D.D: Problem ten bardzo często dotyka koty wychodzące z racji walk między nimi o terytorium. Podczas walki dochodzi do uszkodzenia skóry, a w konsekwencji powstaje rana w której dochodzi do nadkażenia i ropień gotowy!

K.P: Czy można przed tym uchronić kota? Co można zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ropnia?

D.D: Problem ten praktycznie nie występuje u niewychodzących kotów, a u kotów wychodzących najważniejsza jest kastracja, która osłabia poczucie terytorialności.

K.P: Na czym polega leczenie?

D.D: Leczenie ropnia polega na terapii miejscowej w postaci jego oczyszczenia. Z racji bolesności i ogólnego wpływu na samopoczucie kota, często wymaga też ogólnej terapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykoterapii.

K.P: Czy w swojej pracy często spotykasz się z tym problemem u kotów?

D.D: Średnio kilka razy w tygodniu. Praktycznie zawsze są to wychodzące koty, niestety częściej samce i to niekastrowane.

K.P: Myślę, że rozwialiśmy wątpliwości wielu osób. Bardzo dziękuję, że udało Ci się wygospodarować czas na rozmowę.

D.D: Cieszę się, że mogłem pomóc. Również dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz