
Samojed – pies z dalekiej Północy
Czas czytania: 3 min

- Pochodzenie
Samojed pochodzi z Syberii, a nazwę zawdzięcza plemieniu Samojedów, któremu towarzyszył. Z uwagi na wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne był wykorzystywany do pilnowania reniferów, a także do zaprzęgów. Z czasem rasa stała się popularna w Europie, gdzie znajduje swój dom w rodzinach z dziećmi.
- Wygląd
Samojed to średniej wielkości pies o muskularnej budowie. Jego wysokość w kłębie wynosi nie więcej niż 60 cm, natomiast waga waha się od 20 do 30 kg w zależności od płci. Głowa jest owalna z wysoko osadzonymi uszami o trójkątnym kształcie, z czarnymi oczami i nosem. Cechą charakterystyczną jest gęsta i gruba sierść o jasnym kolorze. Najdłuższa sierść znajduje się na ogonie, szyi oraz na udach.
- Charakter
Samojed to pies niezwykle energiczny, rodzinny i radosny. Z uwagi na swoją przeszłość związaną z zaprzęgami, potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu. Sprawdzi się w Twoim domu, jeśli jesteś aktywny fizycznie i lubisz spędzać czas na dworze. Wszelkie dziedziny sportu możliwe do trenowania z pupilem, takie jak Bikejoring, czy Canicross są mile widziane. Samojed kocha towarzystwo do tego stopnia, że samotność może spowodować psią depresję. Jeżeli znikasz z domu na kilka godzin w ciągu dnia, to nie jest rasa dla Ciebie. Dobrze odnajduje się w domu z dziećmi oraz z innymi zwierzętami. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, jednak wymaga konsekwencji swojego opiekuna. Psy należą do hałaśliwych. Lubią szczekać i w ten sposób wyrażają swoje emocje. Samojed posiada również mocno rozwinięte instynkty łowieckie.

- Zdrowie
Pies jest odporny na niskie temperatury, z uwagi na gęste umaszczenie. Istnieje jednak lista chorób, na które samojedy są szczególnie narażone i są to: dysplazja stawu biodrowego, wady serca, cukrzyca czy niewydolność nerek. Bardzo istotna jest dbałość o sierść. Należy ją regularnie szczotkować, by uniknąć chorób skórnych. Samojed żyje około 11 -14 lat.
- Pielęgnacja
Samojed wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne wyczesywanie sierści, szczególnie w czasie linienia. Pies nie wymaga również częstych kąpieli. Najważniejsze, by nie golić pupila. W gorące dni właściciele psów chcąc mu ulżyć decyduje się na strzyżenie. Może to mocno zaszkodzić psu! Pamiętaj, że gruba sierść chroni nie tylko przed zimnem ale również przed przegrzaniem latem. Warto z kolei zadbać o higienę oczu i uszu, a także o uzębienie psa.
- Cena
Koszt zakupu samojeda z hodowli z rodowodem to około 3000 – 5000 tysięcy złotych. Cena z renomowanej hodowli może być jeszcze wyższa.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj