Sen królików

Króliki znajdują coraz więcej fanów i rozkochują w sobie nie tylko dzieci. Hodowcom udało się stworzyć około 100 ras. Miniaturowe, średnie, olbrzymie – jest w czym wybierać. Chociaż każda z ras ma swój indywidualny opis, a wielu przedstawicieli jednakowe charaktery, to każdą łączy wiele rzeczy. Jedną z ważniejszych rzeczy jest sen. Podobny schemat odpoczynku mają wszystkie rasy.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Niewątpliwie w hodowli królików najważniejsza jest rutyna. To właśnie przyzwyczajenie zwierząt do jednakowego rytmu dnia pozwala im poczuć się bezpiecznie w danym miejscu. Króliki nie przepadają za zmianami i potrafią to dobitnie pokazywać. Jeśli decydujesz się na przygarnięcie pod swój dach zwierzaka z tej grupy, to pamiętaj, że koniec z przemeblowaniami i nadmiernym ozdabianiem mieszkania. One tego nie znoszą.

Jednym z ważniejszych aspektów prowadzenia hodowli królika jest zaspokajanie jego potrzeb, w tym snu. Dzikie króliki (nie mylić z zającami) częściej sypiają w dzień niż w nocy. Powodem takiego rytmu są drapieżniki, które częściej polują w nocy, kiedy mają mniejsze szanse na spotkanie człowieka czy większych od siebie drapieżników, które uniemożliwią im zdobycie pokarmu. Domowe króliki oczywiście nie mają się czego obawiać, aczkolwiek schemat takiego życia został w nich zaprogramowany i jako opiekun tego puchatego gryzonia musisz wiedzieć, że nie zawsze będzie możliwa zmiana trybu życia królika. Jednakże na forum przeznaczonym do dzielenia się opiniami można zauważyć, że wielu właścicieli ma coraz mniejsze problemy z nadmierną, nocną aktywnością. Dzieje się to za sprawą konsekwentnego, rutynowego trybu życia. Jeśli twój zwierzak będzie się czuł bezpiecznie w swoim otoczeniu i w twojej obecności, to na pewno będzie dłużej spał w nocy.

Największą aktywność króliki wykazują o świcie, a także o zmierzchu. To wtedy można zauważyć przypływy energii, wyższe i dłuższe wyskoki czy chęć do zabawy. W godzinach porannych oraz wieczornych mogą mieć wzmożony apetyt.

Niewątpliwie największym wyzwaniem właściciela każdego królika jest stworzenie mu jak najbardziej zbliżonych warunków do tych, które miałby na wolności. Oczywiście lata hodowli pozwoliły im się przyzwyczaić do bardziej „ludzkich” warunków, aczkolwiek nadal potrzebują miejsca, które stanie się substytutem nory. Na wolności króliki wykopują sobie jamy w ziemi czy w ściółce leśnej. W domu z powodzeniem można je zastąpić specjalnymi, kupnymi domkami. A jeśli masz żyłkę majsterkowicza – możesz zbudować domek samodzielnie. Miejsce w którym powinno znaleźć się posłanie musi być chronione przed przeciągami i hałasem. Niektóre króliki preferują spanie na ściółce typu słoma, a niektóre wybiorą mięciutkie, polarowe legowiska.

Należy pamiętać, że chociaż króliki (szczególnie te miniaturowe) praktycznie zatraciły swoje naturalne zachowania, to wciąż drzemie w nich żyłka instynktu. Jeśli twój królik jest bardzo pobudzony, rzadko wchodzi do domku i zauważasz, że praktycznie nie sypia musisz przyjrzeć się czy na pewno ma szansę czuć się bezpiecznie. Konieczne może być wprowadzenie zmian w jego otoczeniu.

Wielu właścicieli martwi się, że ich króliki nie sypiają wystarczająco długo, bo nawet kiedy leżą mają otwarte oczy. Te zwierzaki są bardzo czujne, dlatego często nie zamykają powiek. Najczęściej w taki sposób zachowują się te, które są zbyt zestresowane i nie czują się pewnie w swoim otoczeniu. Jak poznać czy królik śpi? Przede wszystkim zwierzę się wyciszy, będzie leżeć nieruchomo. Oczy nie będą się zbytnio poruszać, a uszy będą położone wzdłuż ciała.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz