
Sen królików
Czas czytania: 3 min
Niewątpliwie w hodowli królików najważniejsza jest rutyna. To właśnie przyzwyczajenie zwierząt do jednakowego rytmu dnia pozwala im poczuć się bezpiecznie w danym miejscu. Króliki nie przepadają za zmianami i potrafią to dobitnie pokazywać. Jeśli decydujesz się na przygarnięcie pod swój dach zwierzaka z tej grupy, to pamiętaj, że koniec z przemeblowaniami i nadmiernym ozdabianiem mieszkania. One tego nie znoszą.
Jednym z ważniejszych aspektów prowadzenia hodowli królika jest zaspokajanie jego potrzeb, w tym snu. Dzikie króliki (nie mylić z zającami) częściej sypiają w dzień niż w nocy. Powodem takiego rytmu są drapieżniki, które częściej polują w nocy, kiedy mają mniejsze szanse na spotkanie człowieka czy większych od siebie drapieżników, które uniemożliwią im zdobycie pokarmu. Domowe króliki oczywiście nie mają się czego obawiać, aczkolwiek schemat takiego życia został w nich zaprogramowany i jako opiekun tego puchatego gryzonia musisz wiedzieć, że nie zawsze będzie możliwa zmiana trybu życia królika. Jednakże na forum przeznaczonym do dzielenia się opiniami można zauważyć, że wielu właścicieli ma coraz mniejsze problemy z nadmierną, nocną aktywnością. Dzieje się to za sprawą konsekwentnego, rutynowego trybu życia. Jeśli twój zwierzak będzie się czuł bezpiecznie w swoim otoczeniu i w twojej obecności, to na pewno będzie dłużej spał w nocy.
Największą aktywność króliki wykazują o świcie, a także o zmierzchu. To wtedy można zauważyć przypływy energii, wyższe i dłuższe wyskoki czy chęć do zabawy. W godzinach porannych oraz wieczornych mogą mieć wzmożony apetyt.


Niewątpliwie największym wyzwaniem właściciela każdego królika jest stworzenie mu jak najbardziej zbliżonych warunków do tych, które miałby na wolności. Oczywiście lata hodowli pozwoliły im się przyzwyczaić do bardziej „ludzkich” warunków, aczkolwiek nadal potrzebują miejsca, które stanie się substytutem nory. Na wolności króliki wykopują sobie jamy w ziemi czy w ściółce leśnej. W domu z powodzeniem można je zastąpić specjalnymi, kupnymi domkami. A jeśli masz żyłkę majsterkowicza – możesz zbudować domek samodzielnie. Miejsce w którym powinno znaleźć się posłanie musi być chronione przed przeciągami i hałasem. Niektóre króliki preferują spanie na ściółce typu słoma, a niektóre wybiorą mięciutkie, polarowe legowiska.
Należy pamiętać, że chociaż króliki (szczególnie te miniaturowe) praktycznie zatraciły swoje naturalne zachowania, to wciąż drzemie w nich żyłka instynktu. Jeśli twój królik jest bardzo pobudzony, rzadko wchodzi do domku i zauważasz, że praktycznie nie sypia musisz przyjrzeć się czy na pewno ma szansę czuć się bezpiecznie. Konieczne może być wprowadzenie zmian w jego otoczeniu.
Wielu właścicieli martwi się, że ich króliki nie sypiają wystarczająco długo, bo nawet kiedy leżą mają otwarte oczy. Te zwierzaki są bardzo czujne, dlatego często nie zamykają powiek. Najczęściej w taki sposób zachowują się te, które są zbyt zestresowane i nie czują się pewnie w swoim otoczeniu. Jak poznać czy królik śpi? Przede wszystkim zwierzę się wyciszy, będzie leżeć nieruchomo. Oczy nie będą się zbytnio poruszać, a uszy będą położone wzdłuż ciała.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj