
Spacery eksploracyjne z psem
Czas czytania: 4 min

Zdrowy, dorosły pies powinien mieć zapewnione przynajmniej trzy spacery
Jeden z nich powinien być dłuższy. To podczas właśnie tego spaceru należy zapewnić psu swobodną eksplorację terenu. Warto również dodać, że psiaki które mają dostęp do ogrodu także powinny przynajmniej raz dziennie wychodzić na dłuższy spacer eskploracyjny. Ogród nie jest w stanie zastąpić spacerów.
Jeśli nasz pies jest jest w pełni odwoływalny możemy zdecydować się na spuszczenie go ze smyczy, jeśli natomiast nie zawsze wraca na komendę lub znajdujemy się w niezbyt bezpiecznym miejscu lepiej tego nie robić. Bezpieczniej będzie zaopatrzyć się w długą linkę która pozwoli psu na dość swobodne poruszanie się jednocześnie pozwalając nam kontrolować to co nasz psiak robi.
Spacer jest świetnym momentem na rozładowanie emocji
Umożliwienie psu swobodnego węszenia uspokoi psa i wyciszy go. Starajmy się nie przerywać psu węszenia, poczekajmy aż skończy i dopiero idźmy dalej.

Raz na jakiś czas podążajmy za psem w czasie spaceru
Nie narzucajmy mu kierunku ani tempa marszu, oczywiście o ile nie zaczyna to być niebezpieczne dla nas lub samego psa. Wzmocni to jego pewność siebie i samodzielność. Jednocześnie da nam okazję do obserwacji naszego psiaka, dzięki czemu możemy dowiedzieć się co go cieszy, a jakich miejsc lub elementów spaceru nie lubi.
Od czasu do czasu zmieniajmy trasę spacerów
Nawet najbardziej atrakcyjny park czy łąka w końcu może się znudzić psu jeśli będzie odwiedzał tylko to jedno miejsce. Warto pomyśleć o wycieczce do sąsiedniej dzielnicy albo nawet raz na jakiś czas zabrać psa gdzieś za miasto.
Jeśli mamy sprawdzonego psiego towarzysza, takiego którego nasz piez zna i dobrze się z nim rozumie, możemy zaprosić go wraz z właścicielem na wspólny spacer. Wspólna zabawa pozwoli im na wzmocnienie umiejętności społecznych takich jak chociażby komunikacja wewnątrz gatunkowa. Jednocześnie pamiętajmy żeby nie pozwalać psu na swobodne podbieganie do każdego spotkanego na drodze człowieka lub psa. Nie każdy może chcieć kontaktu z naszym psem i musimy to uszanować.

By uatrakcyjnić spacer warto zabrać ze sobą ulubiony smakołyki i zabawki naszego psa
Spacer będzie świetną okazją do ćwiczenia podstawowego posłuszeństwa, znane naszemu psu komendy mogą okazać się nie lada wyzwaniem w nowym, rozpraszającym środowisku. W czasie spaceru możemy robić krótkie kilkuminutowe przerwy na ćwiczenie, a następnie kontynuować marsz.
W spacer możemy wpleść elementy zabaw węchowych
Możemy „zgubić” piłkę czy szarpak w stercie liści lub ukryć je za drzewem a potem poprosić psa o ich znalezienie. Jeśli nasz pies nigdy nie szukał przedmiotów używając wyłącznie nosa na początku chowajmy je tak by pies widział co robimy – w ten sposób ułatwimy mu szukanie zabawek. Kiedy już psiak zrozumie zasady zabawy możemy stopniowo zwiększać jej trudność. Możemy ukrywać również smaczki wykorzystując mijane na spacerze elementy – ławki, pnie drzew czy też kamienie. Jeśli mamy na spacerze towarzystwo drugiej osoby również możemy poprosić ją o schowanie się przed psem, na początku, podobnie jak przy zabawie z piłką czy szarpakiem, tak by pies widział gdzie się ukrywa.
Niezależnie od tego jak postanowimy urozmaicać nasze spacery z psem pamiętajmy, że od długości i ilości pokonanych kilometrów ważniejsza jest jakość spaceru.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj