Ten pies jest niegrzeczny! A może reaktywny?
Czas czytania: 3 min
Reaktywny, czyli jaki?
Można powiedzieć, że takie psiaki łatwo się odpalają i wtedy zbytnio reagują na wszystko, a potem trudno im powrócić do stanu wyciszenia. Reaktywny pupil szybko przechodzi do swoich strategii przetrwania, czyli walki, ucieczki lub flirtu. I co tu teraz począć?
Zacznij od siebie
Bardzo trudno jest właścicielom przetrawić powyższą radę – sama miałam z nią problem. Przecież robię wszystko, żeby ta włochata kulka była szczęśliwa. Trudno jednak wyłączyć emocje. Trudno nie stresować się na myśl o zbliżającym się autobusie, kiedy wiem, że zaraz może nastąpić reakcja mojego psa.
Trudno zachować spokój, jeśli obawiamy się tych wszystkich spacerowych wyzwań. Nie wyłączymy wszystkich naszych myśli i emocji, ale możemy spróbować zapanować nad oddechem. Spokojnym i przemyślanym. Takim, który sprawi, że nasze uniesione ramiona opadną. Najlepiej liczyć do czterech: cztery sekundy wdechu cztery sekundy wstrzymania i cztery sekundy wydechu, a potem znowu tyle samo wstrzymania To najlepszy początek do tego co przyjdzie dalej!
Akceptacja
Zaakceptuj swojego psa. To co, że sąsiedzi szepczą, że sobie nie radzicie. To ich problem, a nie wasz. Twój pies inaczej odbiera bodźce, a jego system nerwowy działa szybciej od błyskawicy. To nie jego wina. On nie chce taki być. Zaakceptuj go ze wszystkim, co ma do zaoferowania.
Bądź wsparciem, kiedy np. szczeka na Panią z zakupami – nie ma sensu na niego krzyczeć. Zastanów się skąd wyniknęło to zachowanie? Może byliście za blisko? Może trzeba pokazać mu takie torby? Może powinniście zmienić porę spacerów na taką, kiedy jest mniej ludzi? Tylko Ty jako właściciel to wiesz, bo znasz swojego psa najlepiej.
Nie nakręcaj go!
Spirala lubi się nakręcać. Zacznijmy więc od zadbania o naszego reaktywnego psa w domu. Niech to będzie strefa wolna od zgiełku ulicznego. Zasłoń okna, jeżeli jest taka potrzeba. W domu odpoczywamy. Nie nakręcamy psa zabawami, które powodują wzrost energii. Pies reaktywny woli spacery, kiedy nie ma tłumów. Dodatkowo lepiej zaplanować 2-3 spacery, które trwają mniej niż godzinę. Jak powinny one wyglądać? Najlepiej, żeby pies miał przestrzeń na swobodną eksplorację i niewielką liczbę zabaw (max 20% czasu).
I nie szarpcie siebie nawzajem, bo to nie ma sensu. Jeżeli ktoś by popychał Cię pięć razy w ciągu godziny, to czy byłbyś poddenerwowany? Otóż to. Tak samo ma Twój pies. Jeśli go szarpniesz na smyczy pierwszy, drugi, trzeci raz, to zaczyna się w nim nakręcać frustracja. Jeżeli nie zagraża to bezpośrednio jego zdrowiu czy bezpieczeństwu, to pozwól mu węszyć! Kiedy już naprawdę musicie odejść pogłaszcz smycz, zamiast nią szarpać.
Odłóż telefon
Ten spacer to coś, na co pies czeka cały dzień. Bądź z nim obecny. Odłóż telefon. Ta chwila jest Wasza. To jest też dobre dla Twojego zdrowia! I nie będzie łatwo – pies reaktywny nie zmieni się za pomocą magicznej różdżki. Zrobicie krok do przodu, a potem w tył, ale niech to będzie Wasza podróż. I nikogo więcej!
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj