
Wakacje z psem
Czas czytania: 4 min

Podstawowym aspektem niezależnie od miejsca wybranego przez nas na spędzenie wakacji jest zabezpieczenie psa przed zaginięciem. Jeśli nasz psiak posiada już mikrochip sprawdźmy czy dane w bazie, zwłaszcza nasz numer telefonu są aktualne, jeśli nie był chipowany zróbmy to przed wyjazdem. Dodatkowo na obroży czy szelkach warto umieścić adresatkę z naszym aktualnym numerem telefonu. W przypadku psiaków lękowych warto zabezpieczyć się dodatkowo. Wybierając się w nieznane psu miejsce można poza obrożą założyć szelki info obydwu przypiąć smycz. Zastosować obroże zaciskowa lub pół zaciskowa z której trudniej się wyswobodzić. Zamiast szelek typu norweskiego lub step in wybrać tak zwane guardy czy szelki antyucieczkowe. Przede wszystkim powinniśmy jednak sprawdzić stan już posiadanych akcesoriów, czy paski nie są poprzecierane czy smycz nie jest może naderwana, a karabińczyk zardzewiały.
Decydując się na wakacje z naszym czworonogiem musimy przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo. Przed wyjazdem upewnijmy się że nasz psiak posiada ważne wszystkie niezbędne szczepienia i czy jest zabezpieczony przeciwko pasożytom, zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym. Jeśli wybieramy się w odległe miejsca o klimacie innym od miejsca w którym mieszkamy sprawdźmy jakie mogą występować tam pasożyty, następnie przedyskutujemy z naszym lekarzem weterynarii jaki środek odrobaczający będzie najskuteczniej zabezpieczał przed nimi naszego czworonoga.
Wyjeżdżając w miejsce oddalone od naszego miejsca zamieszkania sprawdźmy adresu i numery telefonu najbliższych całodobowych klinik weterynaryjnych i zapiszmy je. Później przy jakiejś nagłej sytuacji, w stresie łatwiej będzie nam je odnaleźć.
Warto również skompletować najprostsza chociaż apteczka dla naszego psa. Podstawowe materiały opatrunkowe podobnie jak w ludzkiej apteczce, można dorzucić wodoodporny bandaż. Jeżeli masaż pies cierpi na chorobę lokomocyjną zabierzmy również zalecone przez lekarza weterynarii leki przeciwwymiotne lub delikatnie uspokajające. Na wypadek biegunki przydadzą się również środki przeciwbiegunkowe i probiotyki lub elektrolity które będziemy mogli dodać do wody.
Dobór wszystkich leków do zabrania w apteczce skonsultujmy z lekarzem weterynarii.

Jeżeli decydujemy się na urlop nad akwenem wodnym poza podstawowymi szczepieniami zastanówmy się nad dodatkowym szczepieniem przeciwko leptospirozie. Warto przemyśleć też kwestie zakupu kamizelki ratunkowej dla psa. Nawet jeśli nasz psiak świetnie pływa warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, pies w euforii zabawy może nie odczuć od razu zmęczenia i mieć w związku z tym problemy z dopłynięciem do brzegu.
Kąpiele w niezbyt czystym zbiorniku wodnym mogą skutkować alergiami – warto więc wybierać zbiorniki czystsze lub po kąpieli spłukać osa bieżącą wodą, zmniejszy to ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.
Warto też zadbać o uszy, po kąpieli powinniśmy je osuszyć lub w miarę możliwości wytrzeć żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. To ważne zwłaszcza u psiaków z ciężkimi, wiszącymi uszami.
Niezależnie od miejsca w którym nasz psiak spędza lato, nawet jeżeli będzie w mieście musimy zwrócić uwagę na oddziaływanie na niego promieni słonecznych. Psy, tak samo jak ludzie mogą ulegać poparzeniom słonecznym czy udarom.
W czasie upałów przede wszystkim musimy zapewnić psom nieograniczony dostęp do wody. Warto ograniczyć większą aktywność zwłaszcza w godzinach południowych a na dłuższe spacery wybierać się wcześnie rano lub wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Zarówno w czasie przerwy w wędrówce czy spędzaniu czasu w ogrodzie znajdźmy dla psa zacienione miejsce w którym będzie mu chłodniej, możemy też użyć maty chłodzącej i zachęcać psa do jej używania.
W czasie dłuższych spacerów czy wizyt na plaży dobrze może się sprawdzić kamizelka chłodząca która nasiąknięta chłodną wodą świetnie chłodzi ciało psa.
Obserwujmy zachowanie psa żeby odpowiednio wcześnie moc wyłapać objawy przegrzania czy nawet udaru. Bardzo intensywne zianie, zaczerwienione, przekrwione błony śluzowe, ospałość, problemy z utrzymaniem równowagi mogą sugerować przegrzanie. W przypadku nasilonych objawów tego typu bezzwłocznie udajmy się do lekarza weterynarii.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj