
Wyłapywanie bezdomnych psów
Czas czytania: 3 min

Co robić, kiedy opieszałość instytucji doprowadza nas do rozpaczy?
Można wziąć sprawy w swoje ręce. Pies, to zwierzę domowe. Nawet jeśli nie chce podejść do człowieka, to nie oznacza, że jest dzikie. Większość wałęsających się psów, które spotykamy na ulicach, to psy porzucone przez człowieka lub takie, które uciekły i zgubiły drogę powrotną do domu lub z jakiegoś powodu nie za bardzo chcą wracać w miejsce z którego uciekły. Najlepszą sytuacją w jakiej można się znaleźć, to teren zamknięty. Gorzej jest, kiedy zwierzę przebywa na otwartym terenie i z dużej odległości przed nami ucieka. W takiej sytuacji można oczywiście próbować znaleźć kawałek ogrodzonego terenu i tam zwabić zwierzę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to nie próbujmy gonić zwierzęcia. Przestraszone może wpaść pod samochód i spowodować wypadek. Musimy pamiętać, że każda decyzja musi być przemyślana, a my pewni tego co chcemy osiągnąć. Zawsze w takich sytuacjach nie należy łapać zwierzęcia, kiedy odczuwamy nawet odrobinę strachu. Zwierzęta doskonale wyczuwają ludzkie emocje. Najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo osoby, która podejmuje się pomocy i odłowu zagubionego zwierzaka.

Zupełnie inaczej jest, kiedy zwierzę jest przyjazne i wręcz prosi samo o zabranie go ze sobą. Mimo braku agresji zwierzęcia nadal trzeba zachować ostrożność. Nie podnosić wysoko rąk, nie krzyczeć, nie przytulać ani nie całować. W pierwszej kolejności po schwytaniu sprawdzamy czy zwierzę nie ma na sobie obroży lub adresówki na których napisane będą dane kontaktowe z właścicielem. Kolejnym krokiem prowadzącym do możliwości odnalezienie właściciela jest wizyta u weterynarza, który posiada czytnik mikrochipów. Jeśli zwierzę nie posiada mikrochipa, to pozostaje nam jego ogłaszanie. Do czasu znalezienie właściciela można zabezpieczyć zwierzę w swoim domu, jeśli tylko mamy ku temu warunki. Nigdy nie wiemy w jakim stanie jest znaleziony pies. Zawsze należy zakładać, że może mieć pasożyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Musimy mieć także świadomość, że istnieje wiele zoonoz, które są w stanie przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. Sposobem, aby ograniczyć zarażenie siebie i swoich zwierząt jest izolacja oraz zachowywanie środków ostrożności w kontakcie z psem tj. używanie rękawiczek, ograniczanie przytulania, niepozwalanie, aby zwierzę lizało nas po twarzy. Ważne jest także mycie rąk po każdym dotyku. Jeśli decydujemy się, aby zwierzę u nas zostało do czasu znalezienia właściciela powinniśmy je odrobaczyć i odpchlić. W kolejnych etapach i w miarę możliwości finansowych możemy podjąć kolejne kroki – badania, szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Pomaganie zwierzętom, to szlachetna postawa, ale należy pamiętać, że nigdy nie wiemy z jakimi problemami boryka się znalezione zwierzę. W chwili, kiedy decydujemy się na pomoc wałęsającemu się psu musimy zachowywać się profesjonalnie i odpowiedzialnie, żeby nie narażać siebie i innych zwierząt.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj