Zaćma u psa – diagnoza i leczenie
Czas czytania: 4 min
Czym jest zaćma?
Zaćma jest chorobą oczu, w której soczewka staje się nieprzejrzysta, a światło nie może swobodnie przechodzić do siatkówki co powoduje zamglenie obrazu, lub nawet utratę wzroku. Ma różne podłoża i występuje w różnym wieku. Jednak częściej u starszych zwierząt. Zaćma może być spowodowana starzeniem się, wadą genetyczną, urazem oka, chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, infekcjami czy działaniem niektórych leków.
Istnieją 3 główne typy zaćmy u psów:
-Zaćma niedojrzała (katarakta juvenilis): spowodowana wrodzoną wadą genetyczną, dziedziczna.
-Zaćma wtórna (katarakta secundaria): jest wynikiem innej choroby lub uszkodzenia oka. Przyczyną może być np. uraz, cukrzyca, zapalenie..
– Zaćma starcza (katarakta senilis): jest to naturalny proces starzenia się soczewki.
Objawy zaćmy u psa mogą różnić się w zależności od zaawansowania choroby i jej przyczyn.
Najczęstsze objawy zaćmy u psa to:
-mętność oka, widoczne białe lub szare plamy w tylnej części gałki ocznej,
-problemy z widzeniem, pies może mieć problemy z widzeniem przedmiotów, poruszaniem się, wchodzeniem po schodach itp.
-ból – pies aby złagodzić dyskomfort może pocierać okiem o różne przedmioty lub robić to łapą,
-zaburzenia reakcji na światło, pies może reagować inaczej niż do tej pory na światło, np mrużyć oczy,
-oczopląs, zaćma może sprawiać trudność w skupieniu wzroku na różnych obiektach, co może powodować oczopląs.
Diagnoza zaćmy u psa wymaga wizyty u weterynarza, który przeprowadzi kompleksowe badanie oczu. Może zapytać o ewentualne urazy oczu, czy inne choroby, które mogłyby wpłynąć na rozwój zaćmy. Podstawowym narzędziem do diagnozy zaćmy jest badanie oka za pomocą oftalmoskopu. Jest to specjalne urządzenie, do oglądania wnętrza oka. Dodatkowo, weterynarz może zlecić badania krwi i moczu w celu wykluczenia innych chorób, które mogą wpływać na rozwój zaćmy.
Wczesne wykrycie zaćmy u psa jest kluczowe dla zapewnienia skutecznego leczenia i niedopuszczenia do dalszego rozwoju choroby. Właściciele psów powinni regularnie obserwować oczy swojego pupila i zwracać uwagę na ewentualne zmiany w ich zachowaniu i widzeniu. Jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak mętność oka, czy trudność w widzeniu, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u weterynarza.
Profilaktyka jest również istotna w zapobieganiu zaćmie u psów. Właściwa dieta, regularne badania oczu u weterynarza oraz unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do urazów oczu, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu pupila.
Leczenie zaćmy u psa zależy od jej typu, zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w zaćmie wtórnej spowodowanej innymi chorobami, leczenie podstawowej przyczyny może pomóc w zmniejszeniu mętności soczewki. Na przykład przy zaćmie związanej z cukrzycą, kontrola poziomu cukru we krwi i leczenie tej choroby może pomóc w poprawie widzenia. W przypadku zaćmy niedojrzałej lub zaćmy starczej, która prowadzi do znacznego upośledzenia widzenia, skutecznym sposobem leczenia jest chirurgiczne usunięcie zaćmy. Ta procedura, znana jest jako fakoemulsyfikacja. Podczas tego zabiegu soczewka jest usuwana i zastępowana sztuczną, zwaną wewnątrzgałkową. Dzięki temu pies może odzyskać zdolność widzenia. Fakoemulsyfikacja jest stosunkowo bezpieczną procedurą, jednak jej powodzenie zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania zaćmy, ogólny stan zdrowia psa oraz odpowiednia opieka po zabiegu. Jeżeli pies nie kwalifikuje się do operacji z powodu złego stanu zdrowia, obawy przed tym, że może nie wytrzymać narkozy, zbyt zaawansowanym stanem zaćmy itp, weterynarz może zalecić inne metody leczenia takie jak terapia farmakologiczna lub terapia laserowa.
Zaćma u psa to poważny problem, który mocno wpływa na jakość jego życia i może prowadzić do utraty wzroku. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że taka choroba istnieje, jakie daje objawy, jak ważne jest obserwowanie oczu swoich psów, aby jak najszybciej wykryć chorobę jeżeli ta się pojawi. Szybkie wykrycie zaćmy i jej leczenie jest kluczowe. Dbałość o oczy i zdrowie psa oraz odpowiednia profilaktyka, mogą pomóc w uniknięciu zaćmy i zapewnieniu swojemu pupilowi pełnego komfortu w tej sferze. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące wskazywać na zaćmę, należy jak najszybciej wybrać się do weterynarza w celu diagnozy i leczenia. Pamiętajmy, że pies z zaćmą tak samo jak pies bez niej, może w pełni cieszyć się życiem, jeżeli otrzyma właściwą opiekę od swojego właściciela.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj