
Zatrucia roślinami u psów i kotów
Czas czytania: 4 min
Trzeba również pamiętać o grupie zwierząt z nadmiernym apetytem oraz z problemami behawioralnymi (np. syndrom PICA), u takich zwierząt ryzyko zatrucia jest wyższe. Wiele roślin zawiera toksyczne alkaloidy, glikozydy, saponiny, toksalbuminy, olejki eteryczne. Opiekunowie zwierząt powinni mieć podstawową wiedzę na temat roślin, które są niebezpieczne, aby nie dopuścić do zatrucia u psa czy kota.
W Polsce w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania roślinami, szczególnie popularne stają się uprawy amatorskie roślin, które nie występują w naszej szerokości geograficznej, więc tym bardziej posiadanie wiedzy z tego zakresu jest konieczne. Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak jest też i w tym przypadku, ponieważ zatrucie roślinami może mieć bardzo różne konsekwencje.
Do najbardziej powszechnych roślin toksycznych dla zwierząt należą m.in.: narcyz, irys, tulipan, hiacynt, lilia, konwalia, krokus, chryzantema, cyklamen, rododendron, mak polny, bieluń, miłek wiosenny, naparstnica, oleander pospolity, cis pospolity, hortensja ogrodowa, ostrokrzew, jarzębina, czarny bez, kasztan, pokrzywa zwyczajna. Animal Poison Control Center (ASPCA) to organizacja, która stworzyła listę trujących roślin z całego świata. Na stronie internetowej organizacji można sprawdzić każdą interesującą nas roślinę.
Objawy zatrucia są różne i zależą od spożytej rośliny ( a dokładnie substancji w niej zawartej) oraz jej ilości. Niebezpieczna może być także woda spod kwiatków, np. w przypadku lilii czy konwalii. Niektóre rośliny powodują objawy niemalże od razu, a inne po kilku dniach (jak w przypadku owoców ostrokrzewu). Objawy zatrucia to głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, wymioty, bóle brzucha, apatia. Innymi objawami zatrucia niezwiązanymi z układem pokarmowym mogą być: zapalenie spojówek, silne łzawienie, podrażnienie języka, pyska czy błony śluzowej jamy ustnej.
Do cięższych objawów zalicza się: zaburzenia pracy serca, zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia oddychania, wstrząs, śpiączkę. Niektóre rośliny mogą powodować światłowstręt, senność, zaburzenia widzenia.


W krytycznych sytuacjach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci zwierzęcia. W przypadku zatrucia niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o tym, jaką roślinę i jaką część spożyło nasze zwierzę, ponieważ są rośliny, które toksyny gromadzą w całych roślinach lub tylko jej częściach, np. nasionach lub korzeniach. Dokładny wywiad toksykologiczny umożliwi szybkie postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Terapia polega na płynoterapii i leczeniu objawowym.
Diagnostyka toksykologiczna opiera się na wykonaniu badań morfologicznych i biochemicznych krwi, które dostarczą informacji o stopniu uszkodzenia narządów wewnętrznych. W przypadku zatrucia rośliną opiekunowie mogą w warunkach domowych udzielić pierwszej pomocy wywołując u zwierzęcia wymioty. W tym celu należy podać wodę utlenioną 3% w dawce 5ml/kg masy ciała (maksymalnie 30 ml/zwierzę). Opiekun nie zawsze ma możliwość jak najszybszego dotarcia do gabinetu, a wymioty powinny być wywołane jak najwcześniej, maksymalnie do 2 godzin od spożycia rośliny, dlatego działanie takie jest uzasadnione.
Wywołujemy wymioty przede wszystkim u zwierzęcia przytomnego i udajemy się jak najszybciej z nim do lekarza. Profilaktyka przede wszystkim. Nie musimy od razu wyrzucać wszystkich roślin z domu, jeśli nie mamy pomieszczenia osobnego dla nich warto rozważyć podarowanie roślin bliskim.
Na spacerach w ogrodach, czy parkach starajmy się unikać podchodzenia zbyt blisko do roślin, szczególnie do tych, których nie znamy. Nie wszystkie rośliny są trujące, ale zdecydowana większość może spowodować zatrucie.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj