Zespół Cushinga u psów
Czas czytania: 3 min
Kortyzol
często nazywany jest hormonem stresu i ma to swoje uzasadnienie, ponieważ odpowiada m.in. za reagowanie na stres, w tym reakcję „walcz” lub „uciekaj”. Z tego względu przyczynia się do zwiększania glukozy we krwi, aby pobudzić organizm w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji. Kortyzol znacząco wpływa na metabolizm. Przy jego długotrwałym działaniu w pewnym momencie glukozy będzie zbyt dużo, powstaje wówczas energetyczna nadwyżka. Dochodzi więc do nieprawidłowych przemian dodatkowych, które są odpowiedzialne za objawy choroby. Uruchomiona zostaje cała machina różnych reakcji w organizmie.
Objawy
Zespół Cushinga ma zróżnicowany przebieg kliniczny. Do klasycznych objawów należą: wielomocz i nadmierne pragnienie, zianie, zwiększone łaknienie, powiększenie powłok brzusznych, osłabienie mięśni, nietolerancja wysiłkowa oraz zmiany skórne, m.in.: ścieńczenie skóry, symetryczne wyłysienia boków ciała, pergaminowa skóra na brzuchu, wapnienie skóry, powolne odrastanie okrywy włosowej, trudności w gojeniu ran. Wielomocz i/lub nadmierne pragnienie obserwuje się u ok. 95% psów. Nadmierne pragnienie w tym przypadku objawia się tym, że tak naprawdę można psu cały czas dolewać wody do miski, a on wciąż będzie chciał pić. Przy zespole Cushinga charakterystyczna jest tzw. sylwetka Cushingowa: powiększony i obwisły brzuch, co związane jest z gromadzeniem się tłuszczu i powiększeniem wątroby. Ponadto zauważalne są zaniki mięśniowe w kończynach.
U niektórych psów może rozwinąć się miopatia, w wyniku której psy nią dotknięte mogą mieć problemy z poruszaniem się (charakteryzuje się sztywnością kończyn, przede wszystkim kończyn tylnych). Niektóre objawy mogą być mylone przez opiekunów z procesem starzenia się, dlatego rozpoznanie choroby przez to jest również utrudnione. Ponadto niektóre objawy są bagatelizowane, np. otyłość związana z nadmiernym apetytem u psa. Nadal wielu właścicieli uważa duży brzuszek za objaw dobrego zdrowia, poza tym częściej niepokój budzi brak apetytu, niż jego nadmiar. Zespół Cushinga to podstępna choroba, która u wielu zwierząt rozwija się przez wiele miesięcy, a nawet lat siejąc spustoszenie w całym organizmie.
Leczenie
Zespół Cushinga jest niestety nieuleczalny i wymaga podawania leków psu do końca jego życia. Można jednak go dość skutecznie kontrolować i poprawić komfort życia zwierząt, konieczna jest jednak dyscyplina i bardzo częste kontrole u lekarza weterynarii. Diagnostyka nie należy także do najłatwiejszych, trzeba przeprowadzić wiele badań, aby postawić odpowiednią diagnozę, wiele objawów musi być spójnych zanim wprowadzi się odpowiednie leki. Zespół Cushinga ma negatywny wpływ na cały organizm i nieleczony może prowadzić do rozwoju cukrzycy, zapalenia trzustki, chorób wątroby i nerek, nawracających infekcji i wielu innych zaburzeń.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj