Zoopsycholog a behawiorysta – znajdź różnice

Wywiad z zoopsychologiem. Odpowiedzi na pytania udzielił Bartłomiej Bartoszewski – Zoopsycholog. Od 10 lat zajmuje się szkoleniem psów użytkowych. Instruktor w Irondog (www.irondog.pl). Pasjonat Mondioringu.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min


Szukając w Internecie czym zajmuje się zoopsycholog, często jest on stawiany na równi z behawiorystą. Czy można stosować te określenia zamiennie?

Na co dzień często spotykam się z takimi porównaniami, nie robi to na mnie wrażenia, ponieważ zoopsycholog jak i behawiorysta wspólnie posiadają jeden cel – dobro zwierząt. Zasadnicza różnica między zoopsychologiem, a behawiorystą jest taka, iż zawód zoopsychologa jest wpisany do rejestru zawodów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z definicją zoopsycholog jest specjalistą w relacji człowiek – zwierzę. Natomiast behawiorysta, to z założenia specjalista z zakresu zachowań zwierząt. W Polsce głównie behawiorysta powiązany jest z psami, większość kursów skupia się na tych czworonogach. Zoopsycholog zajmuje się wszystkimi zwierzętami, a w szczególności relacją człowiek – zwierzę. Faktem jest, że dobry zoopsycholog musi korzystać z terapii behawioralnej, czyli warunkowania klasycznego oraz instrumentalnego, jak i również powinien posiadać wiedzę pedagogiczną  oraz umiejętności pracy z ludźmi, nie tylko ze zwierzętami. Dopiero to pomaga stworzyć jak najlepsze warunki porozumienia międzygatunkowego.

Z jakimi problemami zwracają się do Pana właściciele zwierząt?

Na co dzień, w pracy, na stanowisku instruktora szkolenia psów oraz zoopsychologa w Irondog, klienci zgłaszają się głównie z psami z następującymi problemami: nadmierna ekscytacja, podgryzanie, skakanie (po opiekunach, innych ludziach), nadmierne szczekanie, różnego rodzaju lęki separacyjne, a także zachowania agresywne, m.in. atakowanie rowerzystów, innych ludzi, silny instynkt terytorialny, pilnowanie zasobów. Na szczęście większość z tych problemów da się na spokojnie zmienić na właściwe poprzez pokazanie prawidłowych relacji człowiek – zwierzę.

Czy Pańskimi klientami są tylko psy, czy zdarzają się inne zwierzęta?

Z racji zatrudnienia w placówce, w której zajmujemy się głownie pieskami, 98% zwierząt to właśnie psy, zdarzają się również koty oraz konie, lecz są to sporadyczne przypadki.

Dlaczego warto korzystać z usług zoopsychologa?

Uważam, że każdy świadomy zakup zwierzaka domowego powinien być konsultowany z zoopsychologiem, żeby stworzyć od samego początku jak najlepsze warunki dla zwierzęcia, dokonać właściwego wyboru w zakupie pupila, ponieważ nie do każdej rodziny nadaje się piesek. Czasami może lepszym zakupem okazałby się kot lub gryzoń. Ludzie zbyt pochopnie wybierają sobie zwierzęcego towarzysza, nie licząc się z jego potrzebami, co później w wyniku konfliktu interesów oraz wymagań stawianych przez codzienne życie właściciela,  skutkuje zaburzeniem prawidłowych relacji.

Kiedy warto zacząć pracę psem?

Odpowiedz jest oczywista – od momentu posiadanie pieska. Praca z psem musi odbywać się systematycznie i jak najczęściej, ale bardzo krótko, wtedy właśnie daje najlepsze efekty.

Czy wszyscy członkowie rodziny powinni uczestniczyć w zajęciach?

Oczywiście, wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w zajęciach, mało tego powinni uczyć tych samych komend, bawić się w ten sam sposób, dawać jasne komunikaty. Wszystkie zwierzęta uczą się na zasadzie warunkowań – czyli powiązaniu danego bodźca, z danym zachowaniem, zawsze tego samego. Istotne jest, żeby ustawić prawidłową hierarchie w stadzie, czyli w naszej rodzinie. Dlatego ważne jest uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich domowników.

Jakie zachowania psa powinny skłonić nas do wizyty u zoopsychologa?

Przede wszystkim nadmierna lękliwość, wszelkie zachowania agresywne, nadmierna ekscytacja oraz często spotykane kręcenie się w kółko – gonienie swojego ogona, może być ono jednym z zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych, które są spowodowane głównie przez niewłaściwą relację człowiek – zwierzę.

Co trzeba zrobić aby zostać zoopsychologiem?  

Obecnie na rynku można znaleźć różne oferty uzyskania tytułu zoopsychologa. Są to głównie kursy, szkolenia, jak i też propozycje wydawane przez uczelnie wyższe w zakresie studiów podyplomowych. Moim zdaniem, aby zostać dobrym zoopsychologiem, przede wszystkim, należy posiadać wiedze z zakresu pedagogicznego, poznania ludzkich zachowań oraz przekazywania wiedzy, czyli po prostu być dobrym nauczycielem. Najlepiej ukończyć studia z zakresu pedagogicznego, a następnie studia podyplomowe z zakresu zoopsychologii. Na tej podstawie możemy stać się dobrym zoopsychologiem, mając pełny obraz oczekiwań człowieka oraz zwierzęcia. To pomoże stworzyć wspólną drogę umożliwiającą wzajemną komunikację. Oczywiście rzeczą zupełnie naturalną jest fakt, że zoopsychologiem może być jedynie osoba, która kocha zwierzęta oraz ludzi i zależy jej na wypracowaniu jak najlepszej relacji do wspólnej egzystencji.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz