10 owoców i warzyw, które może jeść Twój pies!

Psy należą do gatunku zwierząt wszystkożernych, a to oznacza, że świetnie czują się, jedząc zarówno mięso, jak i inny pokarm. Jednak tak samo jak my - ludzie - posiadają one nietolerancje na poszczególne warzywa i należy ich zdecydowanie unikać. Dziś jednak porozmawiamy o tym pozytywnym aspekcie żywieniowym, czyli wymienimy dla Was, co możecie śmiało podawać swoim czworonogom!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Marchewka

To warzywo, zarówno w postaci gotowanej, jak i surowej, doskonale sprawdza się wśród psów. W swojej naturalnej postaci wpływa ona pozytywnie na psie uzębienie, ponieważ pomaga ona w utrzymaniu należytej higieny.

Buraki

Świetnie się sprawdzają w diecie ludzkiej i jak się okazuje, mogą jeść je także psy! Podobnie jak w przypadku marchewki, forma podawania dowolna – ugotowane lub surowe.

Pietruszka

Jeśli w sposób naturalny chcesz zadbać o trawienie swojego psiaka, to warto sięgnąć po zieleninę w postaci pietruszki. Zwierzak może zjeść zarówno korzeń, jak i natkę! 

Seler

To warzywo na pewno nie zrobi zwierzęciu krzywdy, ale może wywołać działanie moczopędne, dlatego pamiętaj, by podawać je z rozwagą! Podajemy, ale w odpowiedniej ilości.

Papryka

Psiaki spokojnie mogą spożywać słodką, czerwoną paprykę. To świetny i zdrowy przysmak dla naszych czworonogów!

Dynia

Genialnym oraz naturalnym sposobem na “psie zaparcia” będzie dynia! Zawiera ona zadowalającą ilość błonnika i jest przyjacielem dla naszego zwierzaka, śmiało można podawać ją do psiego stołu.

Jabłka

Jest to dobry dla psiaków, lecz dyskusyjny owoc! W większości przypadków jabłka zapewniają zwierzakowi pozytywne doznania, ale spotyka się czworonogi, które źle je tolerują i skutkuje to biegunką oraz wzdęciami. Cokolwiek podajesz – pamiętaj, by obserwować swojego przyjaciela i szybko reagować!

Gruszka

Bogata w witaminy: A, E, C i inne dobrocie jest doskonałą przekąską dla psa także w przypadku, gdy posiada on wrażliwy żołądek! Owoc ten posiada niską kwasowość i przez to nie występuje ryzyko podrażnienia. 

Banany

Wszyscy je uwielbiamy, w tym także nasi czworonożni przyjaciele. Banany spokojnie możesz podawać swojemu psu, ale pamiętaj, by ze względu na ich kaloryczność, nie przesadzać z częstotliwością! Zbyt duża ilość również może wywołać skutki uboczne w postaci biegunki lub wymiotów.

Arbuz

Soczysty arbuz jest także dobrym wyborem. Nie tylko da on zwierzakowi mnóstwo frajdy, ale także odpowiednio go nawadnia, a nawodnienie to podstawa – nie tylko u ludzi!


Pamiętaj, że podawanie warzyw i owoców powinno zostać robione z rozwagą. Warto pilnować ilości, a także sprawdzać, jak zwierzak reaguje na daną propozycję. To, że jeden pies będzie czuł się dobrze po pietruszce, nie oznacza, że jego kolega z podwórka również tak zareaguje. Podając takie owoce jak gruszka, czy jabłko należy także pamiętać, że absolutnie psiak nie powinien zjadać ogryzka, czy też pestek. Podając tę przekąskę, zadbaj o to, by podać mu ją w formie jak najbardziej bezpiecznej.

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz