Wylinka u gekona. Co trzeba wiedzieć.

Okresowe zrzucanie przez gady warstwy stałego naskórka to normalny proces zachodzący w naturze. Mając pod opieką gekona, doświadczymy prawie na własnej skórze jak przebiega taki proces. W większości dzieje się automatycznie, bez większych problemów. Zdarza się jednak, że nasz przyjaciel potrzebuje pomocy.
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Czym jest wylinka?

Gekon linieje, ponieważ jego skóra nie rośnie razem z nim. Jego naskórek w pewnym momencie staje się zbyt ciasny. Jak u człowieka, najszybszy wzrost jest zauważany na wczesnym etapie, dlatego młode gekony linieją częściej, niż ich starsze osobniki. Jednak podstawą regulacji i częstotliwości linienia są hormony. Proces linienia nie jest skomplikowany, może jednak, kiedy nie utrzymujemy dobrych warunków, przebiec z pewnymi problemami. Przed wylinką pomiędzy warstwą nową, a starą zbiera się płyn, który umożliwia rozdzielenie się warstw. Obserwujemy wtedy zmianę barwy naszego pupila na mniej intensywną. Faza ta trwa nawet tydzień, a przez ostatnie 2-3 dni skóra naszego pupila staje się praktycznie jasnoszara. Gekon pyszczkiem i przedmiotami znajdującymi się w terrarium pomaga sobie usunąć zbędną skórę. Nie bójmy się tego, że nie zauważmy starego naskórka. Nasz gekon już prawdopodobnie go zjadł. Gorzej jednak, jeśli stara skóra nadal trzyma się naszego przyjaciela. Co może pomóc? Solidne nawilżenie. Najlepiej jeśli już przed wylinką zadbamy  o odpowiednie nawilżenie terrarium. Wilgotność należy podnieść do około 70-75%. W terrarium przejściowym najłatwiej w tym okresie spryskiwać obficie ścianki, nawet 2 razy w ciągu dnia. W terrarium zasadniczym możemy umieścić pojemnik z zawsze mokrym substratem. Możemy również spryskać wodą samo zwierzę. Oczywiście delikatnie, wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli zwierzęciu nadal nie udało się pozbyć zbędnej skóry, możemy pomóc mu nasączonym wacikiem. Wszystko należy jednak robić z należytą uwagą i starannością.

Wpływ na kondycję

Gekony podczas wylinki są mniej odporne, a co za tym idzie bardziej podatne na różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Należy pamiętać, aby w tym czasie jeszcze bardziej dbać o czystość naszego terrarium. Ważne jest też to, że nasz pupil może w tym czasie mniej jeść, lub nie jeść w ogóle. Jeśli będziesz świadkiem zrzucania skóry – nie zabieraj jej z terrarium. Posiada ona pewne ilości wartości odżywczych, które zapewne zje Twój pupil.

O czym warto pamiętać?

Gekony na kilka do kilkunastu dni przed wylinką mogą jeść mniej, lub wcale nie  przyjmować pokarmu. Możemy zauważyć też mniejszą ruchliwość. To normalne zachowanie. Jeśli jednak wylinka nie przyszła, a nasz pupil zachowuje się podejrzanie warto zwrócić się do lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz