5 komend, których warto nauczyć swojego psiaka

Nie musisz posiadać certyfikatu wykwalifikowanego trenera, by nauczyć psa podstawowych sztuczek! Pamiętaj, że dla czworonoga jest to wspaniała zabawa. Jeśli chcesz wspólnie z nami rozpocząć tę pomerdaną przygodę to koniecznie przygotuj: dozę cierpliwości, ulubione smaczki Twojego pupila oraz wygodny dla Was obojga kąt. No to zaczynamy!
AUTOR: Sara Migaj


Przybijamy piątkę!

Prawdopodobnie Twój pies nie ma problemu z takimi prostymi komendami jak np.: podaj łapę. A co jeśli poprosisz go o przybicie piątki? Na początek usiądź wygodnie i poproś go by podał Tobie łapę – czyli wykonał czynność, która jest dla niego naturalna. Następnie podnieś swoją dłoń nieco wyżej i ponownie sprawdź, czy psiak zareaguje. W tym momencie za dobrze wykonane zadanie możesz go nagrodzić. Kolejne już powtórzenie powinno odbyć się z widocznym wnętrzem Twojej dłoni – postaraj się złapać kontakt wzrokowy w psem i skłonić go do tego by łapką dotknął wnętrze dłoni, jeśli rzeczywiście pies to zrobi, powiedz “piątka” i podaj smakołyk. Ćwiczenie warto powtórzyć nawet kilkakrotnie.

Nasza rada: Jeśli widzisz, że Twój pies nie za bardzo wie o co w tym wszystkim chodzi to po prostu daj mu czas – zwolnij tempo, podchodź do niego jeszcze łagodniej niż do tej pory – nakieruj go!

Ukłon

Naturalnym zachowaniem po smacznej drzemce jest przeciąganie się. Bądź czujny i obserwuj swojego psiego przyjaciela, a w momencie gdy sam z siebie zacznie to robić – nagródź go smaczkiem. W momencie przeciągania powiedz komendę “ukłon”. To bardzo prosty sposób, który uświadomi czworonoga, że za tę konkretną czynność jest nagradzany – wkrótce będzie reagował na Twoją komendę w oczekiwaniu na ulubiony smakołyk!


Obrót

Obrót to jedna z najprostszych sztuczek. Wystarczy, że w swoją dłoń chwycisz ulubioną przekąskę psa, a następnie złapiesz jego kontakt wzrokowy w postaci: pies-smakołyk – i wykonasz ruch w stronę ogona. Za każdym razem gdy Twój przyjaciel wykona pełny obrót – nagródź go. Jeśli psiak bardzo szybko nauczył się tej czynności to odłóż przysmak i spróbuj poprowadzić go “gołą ręką” – pamiętaj, by koniecznie wypowiedzieć komendę “obrót”. 

Poproś

Skomlenie, szczekanie czy nerwowe tuptanie odejdzie w zapomnienie gdy nauczysz swojego psa tej sztuczki! Nowa komenda pokaże mu uroczo poprosić Cię o to, czego w danym momencie pragnie. Na początek wydaj komendę “siad” lub na swój własny sposób poproś psa o zajęcie pozycji siedzącej. Następnie weź w dłoń smakołyk i trzymaj go blisko jego oczu/nosa kierując przekąskę ku górze w swoją stronę – tak aby pupil oderwał przednie łapy od podłoża. Za każdym razem jak uda Wam się ta próba – wydaj smakołyk. Przy kolejnych powtórzeniach koniecznie wprowadź komendę “poproś”. 

Stop

Komenda “stop” to bardzo przydatna rzecz. Wyobraź sobie, że czekacie na czerwonym świetle przy ruchliwej drodze, a Twój pies wciąż się wyrywa – i co teraz? Ta sztuczka zaoszczędzi Ci nerwów i zapewni bezpieczeństwo. Za każdym razem gdy wybieracie się na spacer, w momencie gdy tego potrzebujesz, mów do swojego psiaka komendy typu: “stop” lub “poczekaj” a jeśli Twój czworonogi przyjaciel wysłucha Twoich słów – nagródź go przysmakiem. Warto również do komend dodać słowo “idziemy”, które da wyraźny sygnał psiakowi, kiedy jest odpowiedni moment na to, by ruszyć z miejsca. 

Pamiętaj, że uczenie psiaka nowych rzeczy powinno przynosić Wam radość, a nie nerwy czy niepotrzebny stres. Gdy widzisz, że Twój przyjaciel ma dość – odpuść i spróbuj następnego dnia. Każdy pies jest inny, jeden nauczy się danej komendy już tego samego dnia, a drugiemu może zająć to kilka tygodni – nie poddawaj się i bądź konsekwentny.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz