
5 komend, których warto nauczyć swojego psiaka
Czas czytania: 3 min

Przybijamy piątkę!
Prawdopodobnie Twój pies nie ma problemu z takimi prostymi komendami jak np.: podaj łapę. A co jeśli poprosisz go o przybicie piątki? Na początek usiądź wygodnie i poproś go by podał Tobie łapę – czyli wykonał czynność, która jest dla niego naturalna. Następnie podnieś swoją dłoń nieco wyżej i ponownie sprawdź, czy psiak zareaguje. W tym momencie za dobrze wykonane zadanie możesz go nagrodzić. Kolejne już powtórzenie powinno odbyć się z widocznym wnętrzem Twojej dłoni – postaraj się złapać kontakt wzrokowy w psem i skłonić go do tego by łapką dotknął wnętrze dłoni, jeśli rzeczywiście pies to zrobi, powiedz “piątka” i podaj smakołyk. Ćwiczenie warto powtórzyć nawet kilkakrotnie.
Nasza rada: Jeśli widzisz, że Twój pies nie za bardzo wie o co w tym wszystkim chodzi to po prostu daj mu czas – zwolnij tempo, podchodź do niego jeszcze łagodniej niż do tej pory – nakieruj go!
Ukłon
Naturalnym zachowaniem po smacznej drzemce jest przeciąganie się. Bądź czujny i obserwuj swojego psiego przyjaciela, a w momencie gdy sam z siebie zacznie to robić – nagródź go smaczkiem. W momencie przeciągania powiedz komendę “ukłon”. To bardzo prosty sposób, który uświadomi czworonoga, że za tę konkretną czynność jest nagradzany – wkrótce będzie reagował na Twoją komendę w oczekiwaniu na ulubiony smakołyk!

Obrót
Obrót to jedna z najprostszych sztuczek. Wystarczy, że w swoją dłoń chwycisz ulubioną przekąskę psa, a następnie złapiesz jego kontakt wzrokowy w postaci: pies-smakołyk – i wykonasz ruch w stronę ogona. Za każdym razem gdy Twój przyjaciel wykona pełny obrót – nagródź go. Jeśli psiak bardzo szybko nauczył się tej czynności to odłóż przysmak i spróbuj poprowadzić go “gołą ręką” – pamiętaj, by koniecznie wypowiedzieć komendę “obrót”.
Poproś
Skomlenie, szczekanie czy nerwowe tuptanie odejdzie w zapomnienie gdy nauczysz swojego psa tej sztuczki! Nowa komenda pokaże mu uroczo poprosić Cię o to, czego w danym momencie pragnie. Na początek wydaj komendę “siad” lub na swój własny sposób poproś psa o zajęcie pozycji siedzącej. Następnie weź w dłoń smakołyk i trzymaj go blisko jego oczu/nosa kierując przekąskę ku górze w swoją stronę – tak aby pupil oderwał przednie łapy od podłoża. Za każdym razem jak uda Wam się ta próba – wydaj smakołyk. Przy kolejnych powtórzeniach koniecznie wprowadź komendę “poproś”.
Stop
Komenda “stop” to bardzo przydatna rzecz. Wyobraź sobie, że czekacie na czerwonym świetle przy ruchliwej drodze, a Twój pies wciąż się wyrywa – i co teraz? Ta sztuczka zaoszczędzi Ci nerwów i zapewni bezpieczeństwo. Za każdym razem gdy wybieracie się na spacer, w momencie gdy tego potrzebujesz, mów do swojego psiaka komendy typu: “stop” lub “poczekaj” a jeśli Twój czworonogi przyjaciel wysłucha Twoich słów – nagródź go przysmakiem. Warto również do komend dodać słowo “idziemy”, które da wyraźny sygnał psiakowi, kiedy jest odpowiedni moment na to, by ruszyć z miejsca.
Pamiętaj, że uczenie psiaka nowych rzeczy powinno przynosić Wam radość, a nie nerwy czy niepotrzebny stres. Gdy widzisz, że Twój przyjaciel ma dość – odpuść i spróbuj następnego dnia. Każdy pies jest inny, jeden nauczy się danej komendy już tego samego dnia, a drugiemu może zająć to kilka tygodni – nie poddawaj się i bądź konsekwentny.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj