Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

CEBULA, CZOSNEK, SZCZYPIOR, POR

W diecie ludzkiej są cennymi dodatkami, ale dla psów (a także innych zwierząt) warzywa te są silnie toksyczne. Za zatrucie odpowiadają obecne w tych warzywach związki siarki organicznej, m.in. N-propylodisiarczan i n-propylotiosiarczan. Pod wpływem zmian zachodzących w organizmie psa powodują, że ich spożycie może skończyć się bardzo źle.

U psów, które spożyją np. cebulę rozwija się niedokrwistość hemolityczna. Wynika to z tego, że obecne w warzywach tych wspomniane powyżej związki są metabolizowane do wysoce reaktywnych utleniaczy. Dochodzi do niszczenia prawidłowej struktury erytrocytów. W efekcie transport tlenu we krwi jest upośledzony. Zagrożenie stanowi każda postać cebuli (surowa, sproszkowana, smażona, gotowana).

Nie dawaj psu cebuli

KSYLITOL

U psów metabolizm ksylitolu jest inny niż u człowieka. U tego gatunku zwierząt jego wchłanianie jest bardzo gwałtowne i całkowite. Z tego powodu dochodzi do nadprodukcji insuliny, która będzie gwałtownie obniżać poziom glukozy. Jego toksyczność jest zależna od dawki. Większa ilość ksylitolu można doprowadzić do ostrej martwicy lub niewydolności wątroby, a w najgorszym wypadku nawet śmierci zwierzęcia. Do najczęstszych objawów zatrucia należą wymioty. Następnie obserwuje się objawy związane z obniżeniem stężenia glukozy we krwi, takie jak ospałość, oszołomienie, brak koordynacji, drgawki, zapaść.

WINOGRONA I RODZYNKI

Do zatrucia dochodzi bez względu na odmianę, czy barwę winogrona. Trujące są zarówno odmiany pestkowe, jak i bezpestkowe. Szkodliwe są również produkty zawierające winogrona, jak batoniki, czy ciasteczka. Substancja odpowiedzialna za zatrucie nie została do tej pory poznana. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, biegunka, apatia, zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu, osłabienie. Spożycie winogron może doprowadzić do rozwoju ostrej niewydolności nerek. Ponadto pies może zadławić się winogronem. Połknięty w całości owoc może zatrzymać się w przełyku lub jelitach.

Psom nie wolno jeść czekolady

CZEKOLADA

Substancją szkodliwą jest zawarta w kakao teobromina. Substancja ta może wpływać na zwierzęta mocniej niż na ludzi. Teobromina jest bardzo wolno wydalana z organizmu. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega kumulacji, dlatego objawy występują z opóźnieniem, w momencie kiedy zostanie przekroczona dawka krytyczna. Objawy występują zwykle w ciągu 6-12 godzin (może zdarzyć się, że szybciej). Wśród nich wymienia się: nudności, wymioty, biegunkę, zwiększone wydalanie moczu. W ciężkich przypadkach można zaobserwować zaburzenia rytmu serca, drgawki oraz śpiączkę. Zatrucie czekoladą nie należy do rzadkich zatruć. Wręcz przeciwnie, jest w czołówce najczęściej występujących zatruć u psów.

PODSUMOWANIE

Należy odpowiednio zabezpieczać dostęp do ludzkiego jedzenia, nie pozostawiać go na stole w obecności pupila. Dzięki temu ochronisz zwierzę przed zatruciem. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości mogą zaszkodzić naszemu psu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Pierwsza pomoc

Co może jeść kot?

Zatrucia roślinami u psów i kotów

10 produktów szkodliwych dla psa

Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Wybrane dla Ciebie

Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących

Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?

czytaj

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.

czytaj

Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.

czytaj

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz