Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

CEBULA, CZOSNEK, SZCZYPIOR, POR

W diecie ludzkiej są cennymi dodatkami, ale dla psów (a także innych zwierząt) warzywa te są silnie toksyczne. Za zatrucie odpowiadają obecne w tych warzywach związki siarki organicznej, m.in. N-propylodisiarczan i n-propylotiosiarczan. Pod wpływem zmian zachodzących w organizmie psa powodują, że ich spożycie może skończyć się bardzo źle.

U psów, które spożyją np. cebulę rozwija się niedokrwistość hemolityczna. Wynika to z tego, że obecne w warzywach tych wspomniane powyżej związki są metabolizowane do wysoce reaktywnych utleniaczy. Dochodzi do niszczenia prawidłowej struktury erytrocytów. W efekcie transport tlenu we krwi jest upośledzony. Zagrożenie stanowi każda postać cebuli (surowa, sproszkowana, smażona, gotowana).

Nie dawaj psu cebuli

KSYLITOL

U psów metabolizm ksylitolu jest inny niż u człowieka. U tego gatunku zwierząt jego wchłanianie jest bardzo gwałtowne i całkowite. Z tego powodu dochodzi do nadprodukcji insuliny, która będzie gwałtownie obniżać poziom glukozy. Jego toksyczność jest zależna od dawki. Większa ilość ksylitolu można doprowadzić do ostrej martwicy lub niewydolności wątroby, a w najgorszym wypadku nawet śmierci zwierzęcia. Do najczęstszych objawów zatrucia należą wymioty. Następnie obserwuje się objawy związane z obniżeniem stężenia glukozy we krwi, takie jak ospałość, oszołomienie, brak koordynacji, drgawki, zapaść.

WINOGRONA I RODZYNKI

Do zatrucia dochodzi bez względu na odmianę, czy barwę winogrona. Trujące są zarówno odmiany pestkowe, jak i bezpestkowe. Szkodliwe są również produkty zawierające winogrona, jak batoniki, czy ciasteczka. Substancja odpowiedzialna za zatrucie nie została do tej pory poznana. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, biegunka, apatia, zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu, osłabienie. Spożycie winogron może doprowadzić do rozwoju ostrej niewydolności nerek. Ponadto pies może zadławić się winogronem. Połknięty w całości owoc może zatrzymać się w przełyku lub jelitach.

Psom nie wolno jeść czekolady

CZEKOLADA

Substancją szkodliwą jest zawarta w kakao teobromina. Substancja ta może wpływać na zwierzęta mocniej niż na ludzi. Teobromina jest bardzo wolno wydalana z organizmu. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega kumulacji, dlatego objawy występują z opóźnieniem, w momencie kiedy zostanie przekroczona dawka krytyczna. Objawy występują zwykle w ciągu 6-12 godzin (może zdarzyć się, że szybciej). Wśród nich wymienia się: nudności, wymioty, biegunkę, zwiększone wydalanie moczu. W ciężkich przypadkach można zaobserwować zaburzenia rytmu serca, drgawki oraz śpiączkę. Zatrucie czekoladą nie należy do rzadkich zatruć. Wręcz przeciwnie, jest w czołówce najczęściej występujących zatruć u psów.

PODSUMOWANIE

Należy odpowiednio zabezpieczać dostęp do ludzkiego jedzenia, nie pozostawiać go na stole w obecności pupila. Dzięki temu ochronisz zwierzę przed zatruciem. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości mogą zaszkodzić naszemu psu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Pierwsza pomoc

Co może jeść kot?

Zatrucia roślinami u psów i kotów

10 produktów szkodliwych dla psa

Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz