Zatrucia roślinami u psów i kotów

Domowe i ogrodowe rośliny ozdobne mogą stanowić poważne zagrożenie dla psów i kotów. Może się zdarzyć, że zwierzę będzie chciało z ciekawości spróbować jakiejś rośliny. Szczególnie ciekawskie są kocięta i szczenięta, ale zdarza się, że starsze zwierzęta również zainteresują się rośliną, którą wcześniej omijały.
AUTOR: Adrianna Iwan

Trzeba również pamiętać o grupie zwierząt z nadmiernym apetytem oraz z problemami behawioralnymi (np. syndrom PICA), u takich zwierząt ryzyko zatrucia jest wyższe. Wiele roślin zawiera toksyczne alkaloidy, glikozydy, saponiny, toksalbuminy, olejki eteryczne. Opiekunowie zwierząt powinni mieć podstawową wiedzę na temat roślin, które są niebezpieczne, aby nie dopuścić do zatrucia u psa czy kota. W Polsce w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania roślinami, szczególnie popularne stają się uprawy amatorskie roślin, które nie występują w naszej szerokości geograficznej, więc tym bardziej posiadanie wiedzy z tego zakresu jest konieczne. Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak jest też i w tym przypadku, ponieważ zatrucie roślinami może mieć bardzo różne konsekwencje. Do najbardziej powszechnych roślin toksycznych dla zwierząt należą m.in.: narcyz, irys, tulipan, hiacynt, lilia, konwalia, krokus, chryzantema, cyklamen, rododendron, mak polny, bieluń, miłek wiosenny, naparstnica, oleander pospolity, cis pospolity, hortensja ogrodowa, ostrokrzew, jarzębina, czarny bez, kasztan, pokrzywa zwyczajna. Animal Poison Control Center (ASPCA) to organizacja, która stworzyła listę trujących roślin z całego świata. Na stronie internetowej organizacji można sprawdzić każdą interesującą nas roślinę. Objawy zatrucia są różne i zależą od spożytej rośliny ( a dokładnie substancji w niej zawartej) oraz jej ilości. Niebezpieczna może być także woda spod kwiatków, np. w przypadku lilii czy konwalii. Niektóre rośliny powodują objawy niemalże od razu, a inne po kilku dniach (jak w przypadku owoców ostrokrzewu). Objawy zatrucia to głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, wymioty, bóle brzucha, apatia. Innymi objawami zatrucia niezwiązanymi z układem pokarmowym mogą być: zapalenie spojówek, silne łzawienie, podrażnienie języka, pyska czy błony śluzowej jamy ustnej. Do cięższych objawów zalicza się: zaburzenia pracy serca, zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia oddychania, wstrząs, śpiączkę. Niektóre rośliny mogą powodować światłowstręt, senność, zaburzenia widzenia.

W krytycznych sytuacjach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci zwierzęcia. W przypadku zatrucia niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o tym, jaką roślinę i jaką część spożyło nasze zwierzę, ponieważ są rośliny, które toksyny gromadzą w całych roślinach lub tylko jej częściach, np. nasionach lub korzeniach. Dokładny wywiad toksykologiczny umożliwi szybkie postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Terapia polega na płynoterapii i leczeniu objawowym. Diagnostyka toksykologiczna opiera się na wykonaniu badań morfologicznych i biochemicznych krwi, które dostarczą informacji o stopniu uszkodzenia narządów wewnętrznych. W przypadku zatrucia rośliną opiekunowie mogą w warunkach domowych udzielić pierwszej pomocy wywołując u zwierzęcia wymioty. W tym celu należy podać wodę utlenioną 3% w dawce 5ml/kg masy ciała (maksymalnie 30 ml/zwierzę). Opiekun nie zawsze ma możliwość jak najszybszego dotarcia do gabinetu, a wymioty powinny być wywołane jak najwcześniej, maksymalnie do 2 godzin od spożycia rośliny, dlatego działanie takie jest uzasadnione. Wywołujemy wymioty przede wszystkim u zwierzęcia przytomnego i udajemy się jak najszybciej z nim do lekarza. Profilaktyka przede wszystkim. Nie musimy od razu wyrzucać wszystkich roślin z domu, jeśli nie mamy pomieszczenia osobnego dla nich warto rozważyć podarowanie roślin bliskim. Na spacerach w ogrodach, czy parkach starajmy się unikać podchodzenia zbyt blisko do roślin, szczególnie do tych, których nie znamy. Nie wszystkie rośliny są trujące, ale zdecydowana większość może spowodować zatrucie.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz