Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 5 min

KILKA SŁÓW O KOCIM METABOLIŹMIE

Koci metabolizm jest całkowicie inny niż u pozostałych zwierząt domowych. Kilka cech kociego metabolizmu zdecydowanie wyróżnia je w porównaniu z metabolizmem np. psów. Koci układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego. Musi spożywać mięso, które dostarcza mu niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Koty wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko, w tym na wszystkie aminokwasy.

Aminokwasy egzogenne, których koci organizm samodzielnie nie wytwarza, muszą być bezwzględnie dostarczone w pożywieniu. Należą do nich: tauryna, arginina, lizyna, metionina, tryptofan, cysteina. Szczególną uwagę należy zwrócić na taurynę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór tego aminokwasu może być przyczyną rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej lub zwyrodnienia siatkówki. U kotów młodych, rosnących wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Źródłem tych aminokwasów jest mięso.

Koty są mięsożerne

WĘGLOWODANY NIE SĄ DOBRE DLA KOTA

Zaleca się unikania węglowodanów w diecie kota. Nie są one mu do szczęścia potrzebne. Niezbędną glukozę uzyskuje z przemian białka i tłuszczów. Ponadto u kotów aktywność enzymów biorących udział w przemianach węglowodanów jest znacznie ograniczona. Koty nie mają fruktokinazy – enzymu przekształcającego fruktozy. W wątrobie kotów aktywność glukokinazy, kolejnego enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie węglowodanów, jest niewielka. Owszem, koci organizam może wykorzystywać węglowodany w niewielkich ilościach i w specyficznych stanach chorobowych, ale zdrowym zwierzętom nie są one do szczęścia potrzebne. Węglowodany to dla kota „puste kalorie”, których nadmiar przyczyni się do rozwoju otyłości i cukrzycy.

WPROWADŹ TKANKI ZWIERZĘCE DO DIETY KOTA

W pożywieniu kota muszą znaleźć się tkanki zwierzęce, ponieważ to dzięki nim dostarczane są tauryna, witamina A i kwas arachidonowy. Koty nie mają zdolności do syntezy tych związków z prekursorów roślinnych. Źródłem witaminy A jest m.in. wątróbka lub olej z wątroby dorsza. W przypadku witaminy A trzeba jednak uważać z jej podażą, ponieważ jej nadmiar jest szkodliwy. W kociej diecie muszą znaleźć się także kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), których głównym źródłem są tłuste ryby i organizmy morskie (np. kryl).

Kotu można podawać tuszki

JAKIE MIĘSO MOŻNA PODAWAĆ KOTU?

Indycze, wołowe, z kurczaka, królika, wieprzowe, jagnięce. W przypadku ryb należy  pamiętać o tym, że w niektórych surowych rybach występuje tiaminaza – enzym rozkładający  tiaminę (witaminę B1), która jest niezbędna dla prawidłowego zdrowia kota. Niedobór tej witaminy może objawiać się zaburzeniami ze strony układu nerwowego i pokarmowego. Lista ryb wolnych od tiamniazy jest niestety krótka: łosoś, pstrąg, halibut, morszczuk, flądra, dorsz, sola, węgorz, okoń. Inne ryby mogą być podawane kotu, ale po obróbce cieplnej.

Cennym urozmaiceniem diety będą podroby: serca, żołądki, wątróbka, ale muszą być podawane z umiarem. Są bogatym źródłem witaminy A i D (zwłaszcza wątroba), ale ich nadmiar dla kota będzie szkodliwy. Nie należy podawać mięsa z dzika, ze względu na ryzyko zakażenia chorobą Aujeszky’ego.

KARMA KARMIE NIERÓWNA

Obecnie rynek karm oferuje tak wiele produktów, że nie powinno nikogo dziwić to, że wybór karmy dla kota nie jest łatwym zadaniem. Przy wyborze karmy należy zwracać szczególną uwagę na skład kupowanych karm. Niestety wiele karm ma niejasno opisany skład i od takich produktów powinno się uciekać. Ponadto w wielu produktach można znaleźć ogromne ilości węglowodanów, które jak już opisano powyżej, są dla kotów w diecie zbędne, a nawet szkodliwe.

Należy szukać w pełni zbilansowanych, pełnoporcjowych puszek, które zawierają odpowiedni procent mięsa. Tutaj również trzeba być ostrożnym. Wiele karm zawiera pszeniczne papki, a mięso jest jedynie dodatkiem. Warto rozważyć także dietę BARF, która składa się z mięsa, podrobów i odpowiedniej suplementacji oraz whole prey. Jest to model żywienia polegający na podawaniu kotom całych tuszek małych zwierząt – gryzoni, ptactwa. Podaje się je surowe, w całości. W przypadku tego modelu żywienia bardzo ważne jest to, aby produkty pochodziły ze źródeł sprawdzonych, legalnych i będących pod nadzorem służb weterynaryjnych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Co zrobić, gdy kot nie ma apetytu?

Kwasy omega-3 w diecie psa i kota

Dlaczego mój kot zakopuje jedzenie?

Czy pies i kot mogą spożywać drożdże?

Otyłość u kotów – profilaktyka i leczenie

Alergia i nietolerancja pokarmowa u kotów

Co robić, kiedy kot nie chce jeść mokrej karmy?

Kot ciągle chce jeść. Czy są powody do niepokoju?

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz