Alergia i nietolerancja pokarmowa u kotów

Alergia jest nadmierną i nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pojawienie się alergenu w organizmie. Jej objawy pojawiają się po powtórnej ekspozycji na określony antygen.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Wyróżnia się alergię zależną od nadwrażliwości typu natychmiastowego, która związana jest z przeciwciałami klasy IgE oraz niezależną od nadwrażliwości związanej z przeciwciałami. Pierwszy typ charakteryzuje się natychmiastową reakcją na spożyty pokarm,  drugi charakteryzuje się opóźnioną reakcją na alergen, nie ujawnia się  od razu, może wystąpić po kilku godzinach a nawet dniach. Objawy alergii pokarmowej występują niesezonowo, co odróżnia ją od alergii środowiskowych. Mówiąc o alergii należy wspomnieć także o pojęciu nietolerancji pokarmowej. Jest to także nieprawidłowa reakcja na określone składniki pokarmowe, ale bez zaangażowania w to układu odpornościowego organizmu. Wynika ona z tego, że organizm nie wytwarza enzymu, który jest niezbędny do trawienia danego składnika pokarmowego. Nietolerancje dość często objawiają się dolegliwościami gastrycznymi. Czy istnieją czynniki, które predysponują do alergii? Oczywiście, że tak. Są to m.in.: infekcje jelit oraz pasożyty jelitowe, a także inne choroby alergiczne, jak np. atopowe zapalenie skóry. Często u jednego osobnika współistnieje alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry. Jak objawia się alergia pokarmowa u kotów? Głównymi objawami klinicznym są: świąd, szczególnie w okolicach głowy i uszu, symetryczne wyłysienia oraz zespół eozynofilowy. U niektórych osobników obserwuje się także objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. wymioty oraz biegunki. Główne alergeny u kotów to: wołowina, drób (często kurczak), ryby, nabiał (mleko, jaja). W przypadku drobiu trzeba pamiętać, że to nie tylko kurczak, ale także indyk, kaczka, gęś, przepiórka. Niestety dość powszechne jest występowanie nadwrażliwości na więcej niż jeden alergen.

U ok. 50% kotów występuje uczulenie na kilka alergenów. Niektóre pokarmy ze względu na podobieństwo w budowie cząsteczek, jak kaczka i kurczak oraz dziczyzna i wołowina, mogą wywoływać reakcje krzyżowe. Pierwsze objawy alergii często pojawiają się u kotów w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Oczywiście choroba może wystąpić także u kotów starszych. Rozpoznanie alergii jest dość trudne i długotrwałe. Bardzo ważne jest wyeliminowanie innych potencjalnych chorób, bo objawy, które pojawiają się u naszego kota nie muszą oznaczać zawsze alergii. Warto dlatego zrobić kompleksowe badania krwi i zmian na skórze. Testy śródskórne czy badania serologiczne nie dają wiarygodnych wyników. Autorzy prac naukowych dotyczących alergii pokarmowej są zdania, że techniki te nie są wystarczające. Jedyną pewną metodą diagnozowania jest dieta eliminacyjna. U kotów dieta eliminacyjna powinna trwać 8-12 tygodni. Polega ona na podawaniu jednego konkretnego białka zwierzęcego. Jeśli kot jadł różne mięsa to można zacząć od tych, które najrzadziej alergizują. Należy pamiętać także, że w składzie karm mogą być jajka lub skorupki jaj, które stwarzają ryzyko reakcji krzyżowej. Jeśli zwierzę uczulone jest na kurczaka to w składzie karmy nie powinno znajdować się nic, co od kurczaka pochodzi. Dieta ta powinna zawierać mięso, którego kot do tej pory nie jadł. Następnie wykonuje się próbę prowokacyjną, która polega na podaniu do jedzenia zwierzęciu składnika, który otrzymywał wcześniej. Jeśli po podaniu konkretnego składnika zaobserwowany zostanie nawrót objawów, to oznacza to, że składnik ten jest odpowiedzialny za rozwój alergii pokarmowej. Zwierzę należy obserwować 2 tygodnie, bo objawy mogą pojawić się w późniejszym czasie.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz