Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

W ciągu ostatnich lat obserwuje się znaczne zmiany w składzie fauny pasożytniczej w Europie, w tym również w Polsce. Ocieplenie klimatu sprzyja pasożytom w kolonizacji nowych terenów. Coraz więcej gatunków pasożytów jest zawlekanych przypadkowo z innymi żywicielami, np. glista szopia, która „przywędrowała” do Polski wraz z szopem.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Opiekunowie muszą mieć świadomość tego, że ich zwierzęta (oraz oni sami) będą coraz bardziej narażone na inwazje mniej typowymi pasożytami. Objawy inwazji pasożytniczych zwykle są niespecyficzne, a w przypadku mało znanych pasożytów mogą wskazywać na zupełnie inne choroby. Coraz więcej opiekunów decyduje się również na zagraniczne podróże ze swoimi zwierzętami. Z takiej podróży również można przywieźć „pasażera na gapę”. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma.

CZYM JEST ANGIOSTRONGYLOZA U PSÓW?

Nową, zagrażającą psom w Polsce chorobą jest angiostrongyloza psów. Powoduje ją tzw. „francuski robak sercowy”, czyli Aniostrongylus vasorum. W Polsce pasożyt ten po raz pierwszy został potwierdzony u wilków w 2007 roku. W 2014 roku pierwszy przypadek u psa potwierdzono w Lublinie.

Żywicielami pośrednimi tego pasożyta są ślimaki wodne, lądowe i nagie, których w Polsce nie brakuje. Do zarażenia u psa dochodzi w wyniku spożycia ślimaka lub jego odchodów i śluzu. Diagnozowanie choroby nie należy do najłatwiejszych. Nie ułatwia tego również występowanie różnorodnych objawów, które mogą wskazywać na inne choroby.

Ślimak wodny

UWAGA NA NICIENIE PŁUCNE

W ostatnich latach coraz większą uwagę skupia się na nicieniach płucnych. Mało znanym pasożytem z tej grupy jest Aelurostrongylus abstrusus, nicień atakujący płuca kotów. Nietypowym, pierwszym objawem tej choroby jest spadek wagi, dopiero potem występują objawy związane z układem oddechowym.

Żywicielem pośrednim znów jest ślimak, ponadto opisany jest również udział gryzoni i ptaków jako żywicieli paratenicznych, czyli żywicieli rezerwowych. Inwazje tym pasożytem są rzadkie, ale warto mieć je na uwadze. Innym, rzadko diagnozowanym w Polsce pasożytem jest Ollulans tricuspis. Jest to nicień żołądkowy występujący u kotów i innych kotowatych.

LEISZMANIOZA, CZYLI KOLEJNE ZAGROŻENIE

Inną chorobą, o której w ostatnim czasie robi się nieco głośniej jest leiszmanioza. Jej przyczyną jest Leishmania infantum. Wektorem tego pasożyta są muchówki. Leiszmanioza dotyczy głównie psów, choć u kotów opisano już kilka przypadków tej choroby. Objawy kliniczne mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach, a nawet kilku latach.

Leiszmaniozę regularnie potwierdza się w krajach takich jak: Hiszpania, Grecja, Malta, Francja, ale pojawiają się już również doniesienia o przypadkach w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemczech.

Kleszcze

KLESZCZE ZAWSZE GROŹNE

Ocieplający się klimat sprzyja również kleszczom. Z kleszczami kojarzy się głównie znaną chyba wszystkim psim opiekunom babeszjozę. W 2018 roku potwierdzono na terenie naszego kraju zarażenie mniej znanym gatunkiem – Babesia gibsoni. Wektorem tego pasożyta jest kleszcz Rhipicephalus sanguineus, który nie występuje endemicznie w Polsce, ale może być zawlekany z migrującymi ptakami. Z tym samym kleszczem powiązany jest jeszcze inny pasożyt – Hepatozoon canis, który został w Polsce potwierdzony po raz pierwszy w 2022 roku.

Inną, choć od dawna znaną, ale trochę pomijaną chorobą jest kunikuloza psów i kotów. Przyjęło się stwierdzenie, że choroba ta dotyczy przede wszystkim królików. Psi i koty również mogą zarażać się Encephalitozoon cuniculi i u nich także można zaobserwować objawy choroby. Choć zarażenia są sporadyczne, warto mieć je na uwadze, zwłaszcza, jeśli z psem lub kotem przebywa w domu również królik.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Cukrzyca u gryzoni

Choroby odkleszczowe u psów

Choroby odzwierzęce. Fakty i mity

Jakie choroby psy przenosza na ludzi?

Kot wychodzący. Jakie choroby może złapać?

Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz