
Jak opiekować się chomiczym seniorem?
Czas czytania: 4 min
JAK WYGLĄDA STAROŚĆ U CHOMIKÓW?
Typowymi oznakami zaawansowanego wieku chomika jest zmniejszenie jego aktywności i zmiany w wyglądzie. U starego chomika możemy zaobserwować pogorszoną jakość futerka, zamglone oczy oraz garb. Wiele z tych gryzoni pod koniec życia ma też trudności z chodzeniem i utrzymywaniem równowagi. Wraz z wiekiem, chomik będzie coraz więcej czasu poświęcać na sen, co musimy uszanować. Ważne, by go nie budzić i zapewnić mu ciszę. Zwierzak w podeszłym wieku może też mieć trudności z utrzymaniem temperatury ciała, o czym powinniśmy pamiętać zimą.
Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że chomik „umarł ze starości”. Po rozmowie z opiekunami okazuje się, że chomik na kilka dni przed śmiercią wykazywał objawy złego samopoczucia. Wiele z cech typowych dla starości pojawia się też przy chorobie, dlatego każdy taki sygnał powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii specjalizującym się w leczeniu gryzoni. Przykładem jest przygarbienie, które pojawia się w zaawansowanym wieku, ale może również świadczyć o zwyrodnieniu kręgosłupa i ogólnym bólu odczuwanym przez chomika.

PROBLEMY ZDROWOTNE WIEKOWYCH CHOMIKÓW
Podeszły wiek chomika zwykle wiąże się z przerzedzeniem futra. Często jest to fizjologiczne, ale może też wskazywać na inwazję pasożytów lub grzybów. Wiele mikroorganizmów naturalnie występuje na skórze i staje się chorobotwórcze dopiero przy obniżeniu odporności chomika. Lekarz weterynarii określi przyczynę wyłysień i dobierze odpowiednie leczenie. Nadmierne wypadanie sierści bywa również jednym z objawów choroby Cushinga czy niektórych rodzajów chłoniaków u chomików, więc nie powinno być ignorowane.
Chomiki w zaawansowanym wieku powszechnie mają problemy z wątrobą, sercem i nerkami, a niekastrowane samiczki również z układem rozrodczym. Coraz częściej u samiczek diagnozuje się ropomacicze, będące stanem zagrażającym życiu. Badanie USG jest cennym narzędziem diagnostycznym w przypadku tych gryzoni. Należy je wykonywać regularnie, by wykryć ewentualne schorzenia.
ORGANIZACJA MIESZKANIA CHOMICZEGO SENIORA
Chomiki u schyłku życia mogą wymagać przemeblowania lokum. Przy trudnościach z poruszaniem się chomika, powinniśmy usunąć mostki i przeszkody utrudniające mu dostęp do kluczowych obszarów klatki. Jeśli nasz chomik ma zaburzenia równowagi, piętra i akcesoria do wspinania się zwiększają ryzyko kontuzji. Warto przemieścić miski blisko głównej kryjówki chomika, by mógł zaspokoić podstawowe potrzeby bez wysiłku przemierzania większych odległości. Stary chomik będzie też szczególnie wdzięczy na zapewnienie mu miękkiego, izolującego materiału do wyścielenia gniazda. W tym celu możemy zaoferować mu porwane bezzapachowe chusteczki lub papier toaletowy.

W CO WARTO SIĘ ZAOPATRZYĆ?
Pogorszenie stanu zdrowia chomika może wystąpić nagle, dlatego dobrze jest mieć w domu akcesoria na tę okazję. Specjalna karma ratunkowa w postaci proszku do rozmieszania z wodą jest stosowana u zwierząt wychudzonych i mających problem z samodzielnym jedzeniem. Większość gryzoni ją lubi, dlatego dobrze sprawdzi się też do przemycania chomikowi wymieszanych z nią leków. Inną metodą na podawanie chomikowi leków jest wymieszanie ich z niewielką ilością musu warzywnego lub owocowego.
Jeśli nasz gryzoń nie chce jeść samodzielnie, przydatne będą małe strzykawki. Przymusowe karmienie polega na powolnym wtłaczaniu karmy ratunkowej z boku pyszczka chomika i obserwacji, czy ją przełyka. W przypadku niskich temperatur warto mieć pod ręką termofor, dzięki któremu nasz senior nie wychłodzi się podczas podróży do lekarza weterynarii.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Co Twój chomik próbuje Ci przekazać?
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach
Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?
Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj