
Cukrzyca u gryzoni
Czas czytania: 3 min
JAKIE SĄ PRZYCZYNY CUKRZYCY U GRYZONI?
Patogeneza tej choroby nie jest do końca poznana. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami jej występowania u gryzoni jest nieprawidłowa dieta (bogata w węglowodany), otyłość i zbyt mała aktywność ruchowa.
Cukrzyca coraz częściej występuje u koszatniczek oraz świnek morskich. Jest również diagnozowana u szynszyli. Na rozwój choroby narażone są najbardziej koszatniczki, u których insulina ma nietypową budowę, przez co podatność na rozwój tej choroby jest znacznie większa niż u pozostałych gryzoni. W przypadku chomików występują linie zwierząt, które dziedziczą uwarunkowaną genetycznie mutację, która przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Choroba rozwija się u nich w bardzo młodym wieku.
RODZAJE CUKRZYCY U GRYZONI
W przypadku gryzoni mówi się o cukrzycy typu 2, czyli insulinoniezależnej. Ten typ cukrzycy charakteryzuje się tym, że trzustka wytwarza zbyt mało insuliny, nie produkuje jej w ogóle lub organizm zwierzęcia na nią nie reaguje w sposób prawidłowy. W efekcie glukoza nie wnika do komórek i gromadzi się we krwi. Cukrzyca rozwija się stopniowo, więc choroba ta spotykana jest zwykle u zwierząt dorosłych.

JAKIE OBJAWY MOGĄ WYSTĄPIĆ U GRYZONIA Z CUKRZYCĄ?
Objawy u gryzoni są podobne do objawów występujących u innych zwierząt. Są to: stopniowa utrata wagi, spadek apetytu lub jego brak, apatia, zwiększone pragnienie, w parze z którym idzie oddawanie większej ilości moczu. Typowym dla gryzoni objawem cukrzycy jest zaćma cukrzycowa, powstająca w wyniku obustronnego zmętnienia soczewki. Przyczyną tego jest odkładanie się sorbitolu w soczewce. Zaćma często rozwija się gwałtownie i zwykle jest nieodwracalnym procesem. Ponadto można zaobserwować zwiększoną podatność na infekcje, napady przypominające padaczkę oraz objawy neurologiczne. Do częstych infekcji u cukrzyków należą infekcje: dróg moczowych, dróg oddechowych, skórne oraz pododermatitis.
LECZENIE I ZAPOBIEGANIE CUKRZYCY U GRYZONI
Choć nie ma schematu, który w 100% zagwarantowałby, że zwierzę na pewno nie zachoruje, to można to ryzyko trochę obniżać. Podstawą w zapobieganiu jest prawidłowa dieta z dużą zawartością włókna. Głównym składnikiem diety powinno więc być dobrej jakości siano, które ma bardzo dużą ilość włókna roślinnego.
Należy ograniczać węglowodany proste i tłuszcze, które często znajdują się w miseczkach pupili w postaci przeróżnych smakołyków. Uzupełnienie diety powinny stanowić suszone liście i zioła takie jak babka szerokolistna, babka lancetowata, liście malin, czarnej porzeczki oraz korzenie, np. topinamburu, mniszka lekarskiego czy cykorii.

Zwierzęta te muszą mieć również zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Bardzo ważne jest, aby opiekun obserwował wygląd i zachowanie zwierzęcia, ponieważ im szybciej zauważy jakiekolwiek zmiany, tym lepiej. U niektórych zwierząt poza zmianą diety stosuje się leczenie farmakologiczne.
U zwierząt ze stwierdzoną cukrzycą w diecie powinny szczególnie znaleźć się dodatki, które mogą obniżać stężenie glukozy we krwi. Należą do nich m.in.: liście pokrzywy, topinambur, liście morwy białej, korzeń mniszka lekarskiego, dzika róża, korzeń cykorii, rutwica lekarska, korzeń perzu. Należy pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Grzybica u kawii domowej. Jak ją leczyć?
ABC opieki nad zwierzętami domowymi
Najbardziej popularne gatunki chomików
Komunikacja kawii domowych. Co sygnalizują dźwięki?
Najczęstsze choroby kawii domowych. Jak je rozpoznać?
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj