Cukrzyca u gryzoni

Cukrzyca to choroba metaboliczna ludzi i zwierząt. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej chorobie u psów i kotów. Gryzonie są coraz bardziej popularnymi zwierzątkami w domach i warto wiedzieć, że one również mogą chorować na cukrzycę.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

JAKIE SĄ PRZYCZYNY CUKRZYCY U GRYZONI?

Patogeneza tej choroby nie jest do końca poznana. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami jej występowania u gryzoni jest nieprawidłowa dieta (bogata w węglowodany), otyłość i zbyt mała aktywność ruchowa.

Cukrzyca coraz częściej występuje u koszatniczek oraz świnek morskich. Jest również diagnozowana u szynszyli. Na rozwój choroby narażone są najbardziej koszatniczki, u których insulina ma nietypową budowę, przez co podatność na rozwój tej choroby jest znacznie większa niż u pozostałych gryzoni. W przypadku chomików występują linie zwierząt, które dziedziczą uwarunkowaną genetycznie mutację, która przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Choroba rozwija się u nich w bardzo młodym wieku.

RODZAJE CUKRZYCY U GRYZONI

W przypadku gryzoni mówi się o cukrzycy typu 2, czyli insulinoniezależnej. Ten typ cukrzycy charakteryzuje się tym, że trzustka wytwarza zbyt mało insuliny, nie produkuje jej w ogóle lub organizm zwierzęcia na nią nie reaguje w sposób prawidłowy. W efekcie glukoza nie wnika do komórek i gromadzi się we krwi. Cukrzyca rozwija się stopniowo, więc choroba ta spotykana jest zwykle u zwierząt dorosłych.

koszatniczki

JAKIE OBJAWY MOGĄ WYSTĄPIĆ U GRYZONIA Z CUKRZYCĄ?

Objawy u gryzoni są podobne do objawów występujących u innych zwierząt. Są to: stopniowa utrata wagi, spadek apetytu lub jego brak, apatia, zwiększone pragnienie, w parze z którym idzie oddawanie większej ilości moczu. Typowym dla gryzoni objawem cukrzycy jest zaćma cukrzycowa, powstająca w wyniku obustronnego zmętnienia soczewki. Przyczyną tego jest odkładanie się sorbitolu w soczewce. Zaćma często rozwija się gwałtownie i zwykle jest nieodwracalnym procesem. Ponadto można zaobserwować zwiększoną podatność na infekcje, napady przypominające padaczkę oraz objawy neurologiczne. Do częstych infekcji u cukrzyków należą infekcje: dróg moczowych, dróg oddechowych, skórne oraz pododermatitis.

LECZENIE I ZAPOBIEGANIE CUKRZYCY U GRYZONI

Choć nie ma schematu, który w 100% zagwarantowałby, że zwierzę na pewno nie zachoruje, to można to ryzyko trochę obniżać. Podstawą w zapobieganiu jest prawidłowa dieta z dużą zawartością włókna. Głównym składnikiem diety powinno więc być dobrej jakości siano, które ma bardzo dużą ilość włókna roślinnego.

Należy ograniczać węglowodany proste i tłuszcze, które często znajdują się w miseczkach pupili w postaci przeróżnych smakołyków. Uzupełnienie diety powinny stanowić suszone liście i zioła takie jak babka szerokolistna, babka lancetowata, liście malin, czarnej porzeczki oraz korzenie, np. topinamburu, mniszka lekarskiego czy cykorii.

szczur

Zwierzęta te muszą mieć również zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Bardzo ważne jest, aby opiekun obserwował wygląd i zachowanie zwierzęcia, ponieważ im szybciej zauważy jakiekolwiek zmiany, tym lepiej. U niektórych zwierząt poza zmianą diety stosuje się leczenie farmakologiczne.

U zwierząt ze stwierdzoną cukrzycą w diecie powinny szczególnie znaleźć się dodatki, które mogą obniżać stężenie glukozy we krwi. Należą do nich m.in.: liście pokrzywy, topinambur, liście morwy białej, korzeń mniszka lekarskiego, dzika róża, korzeń cykorii, rutwica lekarska, korzeń perzu. Należy pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC chomika

Grzybica u kawii domowej. Jak ją leczyć?

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Najbardziej popularne gatunki chomików

Komunikacja kawii domowych. Co sygnalizują dźwięki?

Najczęstsze choroby kawii domowych. Jak je rozpoznać?

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz