Cukrzyca u gryzoni

Cukrzyca to choroba metaboliczna ludzi i zwierząt. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej chorobie u psów i kotów. Gryzonie są coraz bardziej popularnymi zwierzątkami w domach i warto wiedzieć, że one również mogą chorować na cukrzycę.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

JAKIE SĄ PRZYCZYNY CUKRZYCY U GRYZONI?

Patogeneza tej choroby nie jest do końca poznana. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami jej występowania u gryzoni jest nieprawidłowa dieta (bogata w węglowodany), otyłość i zbyt mała aktywność ruchowa.

Cukrzyca coraz częściej występuje u koszatniczek oraz świnek morskich. Jest również diagnozowana u szynszyli. Na rozwój choroby narażone są najbardziej koszatniczki, u których insulina ma nietypową budowę, przez co podatność na rozwój tej choroby jest znacznie większa niż u pozostałych gryzoni. W przypadku chomików występują linie zwierząt, które dziedziczą uwarunkowaną genetycznie mutację, która przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Choroba rozwija się u nich w bardzo młodym wieku.

RODZAJE CUKRZYCY U GRYZONI

W przypadku gryzoni mówi się o cukrzycy typu 2, czyli insulinoniezależnej. Ten typ cukrzycy charakteryzuje się tym, że trzustka wytwarza zbyt mało insuliny, nie produkuje jej w ogóle lub organizm zwierzęcia na nią nie reaguje w sposób prawidłowy. W efekcie glukoza nie wnika do komórek i gromadzi się we krwi. Cukrzyca rozwija się stopniowo, więc choroba ta spotykana jest zwykle u zwierząt dorosłych.

koszatniczki

JAKIE OBJAWY MOGĄ WYSTĄPIĆ U GRYZONIA Z CUKRZYCĄ?

Objawy u gryzoni są podobne do objawów występujących u innych zwierząt. Są to: stopniowa utrata wagi, spadek apetytu lub jego brak, apatia, zwiększone pragnienie, w parze z którym idzie oddawanie większej ilości moczu. Typowym dla gryzoni objawem cukrzycy jest zaćma cukrzycowa, powstająca w wyniku obustronnego zmętnienia soczewki. Przyczyną tego jest odkładanie się sorbitolu w soczewce. Zaćma często rozwija się gwałtownie i zwykle jest nieodwracalnym procesem. Ponadto można zaobserwować zwiększoną podatność na infekcje, napady przypominające padaczkę oraz objawy neurologiczne. Do częstych infekcji u cukrzyków należą infekcje: dróg moczowych, dróg oddechowych, skórne oraz pododermatitis.

LECZENIE I ZAPOBIEGANIE CUKRZYCY U GRYZONI

Choć nie ma schematu, który w 100% zagwarantowałby, że zwierzę na pewno nie zachoruje, to można to ryzyko trochę obniżać. Podstawą w zapobieganiu jest prawidłowa dieta z dużą zawartością włókna. Głównym składnikiem diety powinno więc być dobrej jakości siano, które ma bardzo dużą ilość włókna roślinnego.

Należy ograniczać węglowodany proste i tłuszcze, które często znajdują się w miseczkach pupili w postaci przeróżnych smakołyków. Uzupełnienie diety powinny stanowić suszone liście i zioła takie jak babka szerokolistna, babka lancetowata, liście malin, czarnej porzeczki oraz korzenie, np. topinamburu, mniszka lekarskiego czy cykorii.

szczur

Zwierzęta te muszą mieć również zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Bardzo ważne jest, aby opiekun obserwował wygląd i zachowanie zwierzęcia, ponieważ im szybciej zauważy jakiekolwiek zmiany, tym lepiej. U niektórych zwierząt poza zmianą diety stosuje się leczenie farmakologiczne.

U zwierząt ze stwierdzoną cukrzycą w diecie powinny szczególnie znaleźć się dodatki, które mogą obniżać stężenie glukozy we krwi. Należą do nich m.in.: liście pokrzywy, topinambur, liście morwy białej, korzeń mniszka lekarskiego, dzika róża, korzeń cykorii, rutwica lekarska, korzeń perzu. Należy pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC chomika

Grzybica u kawii domowej. Jak ją leczyć?

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Najbardziej popularne gatunki chomików

Komunikacja kawii domowych. Co sygnalizują dźwięki?

Najczęstsze choroby kawii domowych. Jak je rozpoznać?

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz