Grzybica u świnki morskiej. Jak ją leczyć?

Grzybica skóry jest jedną z częstszych chorób występujących u kawii domowych. Jest powodowana przez nadmiernie namnażanie się grzybów. Mogą być to dokładnie te same patogeny które powodują grzybicę również u ludzi jak chociażby Microsporum czy Trichophyton. Warto zauważyć że możemy mieć tutaj doczynienia z zarażaniem obustronnym - możemy zarazić Się grzybica od naszej świnki ale też świnka może zarazić się od nas. Dlatego jeśli u naszej kawii zostanie zdiagnozowana grzybica warto również odwiedzić dermatologa.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Oficjalną nazwą bohaterki tego artykułu jest „kawia domowa”. Zmianę nazwy ze świnki na kawię zaproponował Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk w 2015 roku. Co ciekawe przyjęta powszechnie „świnka morska” to wynik błędnego tłumaczenia nazwy hiszpańskojęzycznej na angielską, a potem angielskojęzycznej na różne języki narodowe.

Wracając do tematu. Zakażenia bardzo częstą pojawiają się u zwierząt z różnym powodów osłabionych czy też z obniżoną odpornością. Niewłaściwe warunki życia takie jak złej jakości pokarm, dodatkowy stres, zbyt wysoka wilgotność czy też niedostateczna higiena w miejscu przebywania świnki mogą sprzyjać zakażeniu. Grzybice skóry pojawiają się często u zwierząt sprzedawanych w sklepach zoologicznych ponieważ rzadko mają one zapewnione idealne warunki, kupując zwierzę w takim miejscu warto więc skonsultować się z lekarzem weterynarii zanim zabierzemy świnkę do domu i narazimy na zakażenie siebie lub innego domownika.

Grzybica u kawii domowej może prowadzić do rozwinięcia się różnych objawów, w zależności od rodzaju grzyba i zaawansowania choroby. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów pojawiających się w przypadku różnych dermatofitów są wyłysienia w okolicy nosa, uszu i oczu.

W przypadku zakażenia grzybem z rodzaju Trichophyton charakterystyczna jest kruchość i łamliwość włosów. Fragmenty objętej choroba wyglądają na wystrzyżone ponieważ włosy łamią się tuż nad powierzchnią skóry

Nasza uwagę powinna również zwrócić łuszcząca się skóra i pojawiające się miejscami strupki spowodowane nadmiernym drapaniem się świnki. Niespecyficznymi objawami które mogą świadczyć, że z naszą świnką coś się dzieje mogą być brak apetytu, nadmierna drapanie się, rozdrażnienie związane z silnym świądem skóry. W początkowym stadium grzybica może przypominać inwazję świerzbowca ważna jest więc dokładna diagnostyka. Zdarza się również, że świerzb pojawia się równolegle z grzybica, leczenie przeciwpasożytnicze jest wówczas bardzo pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się zakażenia. Razem z zakażeniem grzybiczym wystąpić mogą również nadkażenia bakteryjne zwłaszcza uszkodzonych fragmentów skóry, wówczas do leczenia częstą włączane są także antybiotyki.

Po stwierdzeniu grzybicy u naszej kawii i wprowadzeniu leczenia zaleconego przez lekarza weterynarii ważne jest także zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Utrzymanie czystości klatki w której mieszka świnka. Regularne pranie i odkażanie wszelkiego rodzaju hamaków czy kocyków. Dezynfekcja miseczek, poideł czy paśników. Używanie odpowiedniego typu podłoża, często zalecane są podkłady higieniczne ponieważ pozwalają zachować higienę, łatwo je wymienić i nie pylą dzięki czemu nie podrażniają dodatkowo skóry chorego zwierzęcia. Ważne jest równie, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa kawia, Grzyby bardzo szybko namnażają się w wysokiej wilgotności.

Jeżeli posiadamy więcej niż jedną świnkę konieczne jest objęcie leczeniem całego stada, nawet jeśli jeszcze nie wykazują objawów. Wyleczenie jednej świnki będzie praktycznie niemożliwe ponieważ będzie się ona wtórnie zarażała od pozostałych zwierząt z nią mieszkających.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja świnka morska może mieć grzybicę, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, który dokładnie zbada Twoje zwierzę i dobierze odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że leczenie grzybicy skóry u kawii domowej powinno być prowadzone pod nadzorem weterynarza, a nie należy samodzielnie podawać swojemu zwierzakowi leków przeznaczonych dla ludzi.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz