ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Posiadanie żywego zwierzęcia wiąże się nie tylko z wieloma pozytywami, ale również z obowiązkami. Decydując się na kupno lub adopcję, bierzemy odpowiedzialność za los danego pupila i to na naszych barkach spoczywa zapewnienie mu odpowiednich warunków.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 7 min

PSY

Większość problemów z psami, wynika z braku odpowiedniej socjalizacji w okresie szczenięcym. Jeśli za młodu nie wpoimy psu odpowiednich zasad, z czasem złe zachowania staną się nawykiem. A ich usunięcie będzie dużo trudniejsze.

Kolejną ważną kwestią są regularne spacery, na których pies powinien się zmęczyć zarówno fizycznie jak psychicznie. Dodatkowo, jeśli zależy nam na długim i zdrowym życiu naszego pupila, powinniśmy się regularnie z nim bawić. Ponadto dbać o to, aby jadł dobrej  jakości karmę dedykowaną do jego wieku i poziomu aktywności. Jedzenie ludzkie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie jesteśmy w stanie z niego całkowicie zrezygnować, to powinno być ono podawane sporadycznie.

Kot w domu

KOTY

Mimo, że koty różnią się pod wieloma względami od psów, to opieka nad nimi w niektórych aspektach się pokrywa. Podawanie odpowiedniej karmy (dobrej jakościowo, dostosowanej do wieku i aktywności kota) jest kluczowym czynnikiem. Tym samym przyczyniamy się do długiego i zdrowego życia kota.

Podobnie jak w przypadku psa, powinniśmy unikać ludzkiego pożywienia w diecie kota. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym sprzątaniu i wymianie żwirku w kuwecie. Zbyt późne i nieregularne czyszczenie, może skutkować poważnymi chorobami układu moczowego, jak również zwiększać prawdopodobieństwo załatwiania się poza kuwetą.

Ważną kwestią, o której często zapominają właściciele kotów (szczególnie tych starszych) jest codzienna zabawa. Koty są zwierzętami, które dość często uciekają (co jest dla nich bardzo niebezpieczne), więc powinniśmy uważać przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu. Szczególnie w godzinach wieczornych, gdy mamy ograniczone możliwości widzenia, jak również odpowiednio zabezpieczyć okna, balkony czy tarasy, tak aby zminimalizować ryzyko ucieczki.

GRYZONIE I KRÓLIK

Jeśli chodzi o opiekę nad małymi ssakami to powinniśmy zacząć od dobrania odpowiedniej wielkości i dobrze wyposażonej klatki dla danego zwierzęcia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Jednakże zdecydowana większość nie spełnia wielu ważnych kryteriów. Dlatego, ważne jest aby wcześniej zasięgnąć wiedzy u dobrych hodowców i zdecydować się na odpowiednie lokum dla naszego pupila. Z racji tego, że większość gryzoni i królików, jest dość delikatnymi zwierzętami, powinniśmy uważać przy wyciąganiu ich z klatki. A w sytuacji, gdy planujemy wypuścić je poza, zadbać o to, aby wybieg zewnętrzny był dla nich bezpieczny i uniemożliwiał im ucieczkę.

Tak, samo jak w przypadku innych zwierząt, ważną kwestią jest odpowiednie żywienie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów i mieszanek, jednakże nie wszystkie powinny stanowić podstawę żywieniową danego gatunku. Decydując się na kupno konkretnej, zadbajmy o to, aby jej skład był odpowiedni i zawierał jak najwięcej zdrowych owoców, warzyw, ziaren czy ziół a jak najmniej kolorowych, przetworzonych składników.

Królik na rękach dziewczyny

PTAKI

Jeśli chodzi o ptaki, to opieka nad nimi, podobna jest do tej dotyczącej gryzoni czy królików. Podstawą jest odpowiedniej wielkości klatka, wyposażona we wszystko co potrzebne dla danego gatunku.

Dodatkowo jeśli zależy nam na zdrowym i długim życiu naszego skrzydlatego przyjaciela, powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniej i dobrej jakościowo karmy. Nie zapominajmy też o tym, że dla dobrego samopoczucia, ptaki powinny być regularnie wypuszczane z klatki. Pamiętajmy, aby podczas tej aktywności, pozamykać okna i drzwi, przez które mogłyby uciec. Warto również oddzielić od nich na ten czas zwierzęta, które mogły by stanowić dla nich zagrożenie (szczególnie koty czy psy).

TERRARYSTYKA

Mimo, że opieka nad zwierzętami egzotycznymi wydaje się dość skomplikowana, to nie do końca tak jest. Na chwilę obecną, dostęp do wszystkich informacji dotyczących hodowli i przetrzymywania egzotyków jest stosunkowo prosty. Tak więc stworzenie im odpowiednich warunków nie powinno stanowić problemu.

Podstawą jest dobór odpowiedniej wielkości i odpowiednio urządzonego terrarium. Jako, że zwierzęta terrariowe są zmiennocieplne (a dodatkowo często pochodzą z rejonów w których panują całkowicie odmienne warunki od tych panujących w Polsce) najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwracać uwagę są odpowiednia temperatura i wilgotność. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, aby pokarm (potocznie zwany karmówką) pochodził z pewnego źródła i był suplementowany.

Pamiętajmy również o tym, że miejscem do codziennego życia dla zwierząt egzotycznych jest terrarium. Niestety nadal dość częstą praktyką, jest trzymanie egzotyków „luzem” poza terrarium, co w konsekwencji prowadzi do wielu różnych problemów zdrowotnych.

Małe terrarium

AKWARYSTYKA

Odpowiednio urządzone akwarium, może stanowić ozdobę każdego domu. Aby tak się stało, trzeba zadbać o odpowiednią biologiczną kondycję zbiornika. Pierwszą bardzo istotną kwestią jest karmienie ryb. Nadmiar pokarmu jest dużo gorszy niż jego brak. Ryby bez problemy dadzą sobie radę kilka dni bez dodatkowego jedzenia. Z kolei zbyt częste i obfite karmienie, skutkuje pogorszeniem równowagi biologicznej w akwarium a dodatkowo sprzyja rozwijaniu się glonów.

Tak samo zresztą jak zbyt długi czas oświetlania zbiornika (optymalnie 8-10 godzin), który jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się glonów. Ostatnią ważną o ile nie najważniejszą kwestią jest czyszczenie filtra i podmienianie wody (przy jednoczesnym odmuleniu dna). Filtr należy czyścić jak najrzadziej i koniecznie w wodzie pobranej z akwarium (a nie pod bieżącą wodą płynącą z kranu). Podmiany powinny być robione co 2-4 tygodnie, w zależności od wielkości zbiornika i ilości żywych organizmów w nim żyjących.

PODSUMOWANIE

Jak widać, posiadanie zwierząt to nie tylko przywilej, ale również duża odpowiedzialność. Decydując się na adopcję czy kupno pupila, powinniśmy najpierw uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego wymagań życiowych jak również rozeznać się, gdzie w najbliższej okolicy, znajduje się weterynarz specjalizujący się w gatunku, który pojawił się w naszym domu. Weterynarz który zna się na psach i kotach często nie posiada odpowiedniej wiedzy dotyczącej np. węży czy jaszczurek.

Krzysztof Maraś – z wykształcenia pedagog z zamiłowania pasjonat szeroko pojętej zoologii, z którą związany jest od 2003 roku. Psi behawiorysta oraz hodowca zwierząt egzotycznych. Szczęśliwy właściciel dwóch psów Lexi i Mary oraz ponad 50 węży różnych gatunków.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Glonojady w akwarium

Rodzaje podłoży do terrarium

Czy kota nigdy nie wolno kapać?

Ogrzewanie w terrarium – jego rodzaje

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku

Testowanie wody w akwarium – fanaberia czy konieczność?

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz