ABC opieki nad zwierzętami domowymi
Czas czytania: 7 min
PSY
Większość problemów z psami, wynika z braku odpowiedniej socjalizacji w okresie szczenięcym. Jeśli za młodu nie wpoimy psu odpowiednich zasad, z czasem złe zachowania staną się nawykiem. A ich usunięcie będzie dużo trudniejsze.
Kolejną ważną kwestią są regularne spacery, na których pies powinien się zmęczyć zarówno fizycznie jak psychicznie. Dodatkowo, jeśli zależy nam na długim i zdrowym życiu naszego pupila, powinniśmy się regularnie z nim bawić. Ponadto dbać o to, aby jadł dobrej jakości karmę dedykowaną do jego wieku i poziomu aktywności. Jedzenie ludzkie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie jesteśmy w stanie z niego całkowicie zrezygnować, to powinno być ono podawane sporadycznie.
KOTY
Mimo, że koty różnią się pod wieloma względami od psów, to opieka nad nimi w niektórych aspektach się pokrywa. Podawanie odpowiedniej karmy (dobrej jakościowo, dostosowanej do wieku i aktywności kota) jest kluczowym czynnikiem. Tym samym przyczyniamy się do długiego i zdrowego życia kota.
Podobnie jak w przypadku psa, powinniśmy unikać ludzkiego pożywienia w diecie kota. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym sprzątaniu i wymianie żwirku w kuwecie. Zbyt późne i nieregularne czyszczenie, może skutkować poważnymi chorobami układu moczowego, jak również zwiększać prawdopodobieństwo załatwiania się poza kuwetą.
Ważną kwestią, o której często zapominają właściciele kotów (szczególnie tych starszych) jest codzienna zabawa. Koty są zwierzętami, które dość często uciekają (co jest dla nich bardzo niebezpieczne), więc powinniśmy uważać przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu. Szczególnie w godzinach wieczornych, gdy mamy ograniczone możliwości widzenia, jak również odpowiednio zabezpieczyć okna, balkony czy tarasy, tak aby zminimalizować ryzyko ucieczki.
GRYZONIE I KRÓLIK
Jeśli chodzi o opiekę nad małymi ssakami to powinniśmy zacząć od dobrania odpowiedniej wielkości i dobrze wyposażonej klatki dla danego zwierzęcia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Jednakże zdecydowana większość nie spełnia wielu ważnych kryteriów. Dlatego, ważne jest aby wcześniej zasięgnąć wiedzy u dobrych hodowców i zdecydować się na odpowiednie lokum dla naszego pupila. Z racji tego, że większość gryzoni i królików, jest dość delikatnymi zwierzętami, powinniśmy uważać przy wyciąganiu ich z klatki. A w sytuacji, gdy planujemy wypuścić je poza, zadbać o to, aby wybieg zewnętrzny był dla nich bezpieczny i uniemożliwiał im ucieczkę.
Tak, samo jak w przypadku innych zwierząt, ważną kwestią jest odpowiednie żywienie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów i mieszanek, jednakże nie wszystkie powinny stanowić podstawę żywieniową danego gatunku. Decydując się na kupno konkretnej, zadbajmy o to, aby jej skład był odpowiedni i zawierał jak najwięcej zdrowych owoców, warzyw, ziaren czy ziół a jak najmniej kolorowych, przetworzonych składników.
PTAKI
Jeśli chodzi o ptaki, to opieka nad nimi, podobna jest do tej dotyczącej gryzoni czy królików. Podstawą jest odpowiedniej wielkości klatka, wyposażona we wszystko co potrzebne dla danego gatunku.
Dodatkowo jeśli zależy nam na zdrowym i długim życiu naszego skrzydlatego przyjaciela, powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniej i dobrej jakościowo karmy. Nie zapominajmy też o tym, że dla dobrego samopoczucia, ptaki powinny być regularnie wypuszczane z klatki. Pamiętajmy, aby podczas tej aktywności, pozamykać okna i drzwi, przez które mogłyby uciec. Warto również oddzielić od nich na ten czas zwierzęta, które mogły by stanowić dla nich zagrożenie (szczególnie koty czy psy).
TERRARYSTYKA
Mimo, że opieka nad zwierzętami egzotycznymi wydaje się dość skomplikowana, to nie do końca tak jest. Na chwilę obecną, dostęp do wszystkich informacji dotyczących hodowli i przetrzymywania egzotyków jest stosunkowo prosty. Tak więc stworzenie im odpowiednich warunków nie powinno stanowić problemu.
Podstawą jest dobór odpowiedniej wielkości i odpowiednio urządzonego terrarium. Jako, że zwierzęta terrariowe są zmiennocieplne (a dodatkowo często pochodzą z rejonów w których panują całkowicie odmienne warunki od tych panujących w Polsce) najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwracać uwagę są odpowiednia temperatura i wilgotność. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, aby pokarm (potocznie zwany karmówką) pochodził z pewnego źródła i był suplementowany.
Pamiętajmy również o tym, że miejscem do codziennego życia dla zwierząt egzotycznych jest terrarium. Niestety nadal dość częstą praktyką, jest trzymanie egzotyków „luzem” poza terrarium, co w konsekwencji prowadzi do wielu różnych problemów zdrowotnych.
AKWARYSTYKA
Odpowiednio urządzone akwarium, może stanowić ozdobę każdego domu. Aby tak się stało, trzeba zadbać o odpowiednią biologiczną kondycję zbiornika. Pierwszą bardzo istotną kwestią jest karmienie ryb. Nadmiar pokarmu jest dużo gorszy niż jego brak. Ryby bez problemy dadzą sobie radę kilka dni bez dodatkowego jedzenia. Z kolei zbyt częste i obfite karmienie, skutkuje pogorszeniem równowagi biologicznej w akwarium a dodatkowo sprzyja rozwijaniu się glonów.
Tak samo zresztą jak zbyt długi czas oświetlania zbiornika (optymalnie 8-10 godzin), który jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się glonów. Ostatnią ważną o ile nie najważniejszą kwestią jest czyszczenie filtra i podmienianie wody (przy jednoczesnym odmuleniu dna). Filtr należy czyścić jak najrzadziej i koniecznie w wodzie pobranej z akwarium (a nie pod bieżącą wodą płynącą z kranu). Podmiany powinny być robione co 2-4 tygodnie, w zależności od wielkości zbiornika i ilości żywych organizmów w nim żyjących.
PODSUMOWANIE
Jak widać, posiadanie zwierząt to nie tylko przywilej, ale również duża odpowiedzialność. Decydując się na adopcję czy kupno pupila, powinniśmy najpierw uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego wymagań życiowych jak również rozeznać się, gdzie w najbliższej okolicy, znajduje się weterynarz specjalizujący się w gatunku, który pojawił się w naszym domu. Weterynarz który zna się na psach i kotach często nie posiada odpowiedniej wiedzy dotyczącej np. węży czy jaszczurek.
Krzysztof Maraś – z wykształcenia pedagog z zamiłowania pasjonat szeroko pojętej zoologii, z którą związany jest od 2003 roku. Psi behawiorysta oraz hodowca zwierząt egzotycznych. Szczęśliwy właściciel dwóch psów Lexi i Mary oraz ponad 50 węży różnych gatunków.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Czy kota nigdy nie wolno kapać?
Ogrzewanie w terrarium – jego rodzaje
Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina
Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku
Testowanie wody w akwarium – fanaberia czy konieczność?
Wybrane dla Ciebie
Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
czytajBadania krwi u królików. Czy są konieczne?
Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?
czytajRecepta na psią długowieczność od firmy Loyal*
Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
czytajNa czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)
Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.
czytaj