Rodzaje podłoży do terrarium

Decydując się na hodowlę jakiegoś egzotycznego zwierzęcia, jedną z ważnych kwestii dotyczących zbiornika w którym będzie on mieszkał, jest wybór odpowiedniego podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów charakteryzujących się odmiennymi właściwościami. Które podłoże wybrać? Które jest najlepsze? Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć, nie znając zwierzęcia dla którego ma być ono dedykowane. W niniejszym artykule przybliżę po krótce plusy i minusy tych najbardziej popularnych z podłoży.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 5 min


Włókno kokosowe

jak sama nazwa wskazuje, są to drobne kawałki włókna ze skorupy orzecha (palmy kokosowej). Nadaje się do większości zbiorników. Dobrze i długo trzyma wilgoć, umożliwia kopanie nor/korytarzy/kryjówek. W połączeniu z ziemią, stanowi dobre podłoże dla roślin tropikalnych. Przypadkowo zjedzone, nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. W sytuacji, gdy wyschnie całkowicie, mocno pyli. W związku z tym, dobrze jest je regularnie spryskiwać. Przy zbyt dużej wilgotności względem słabej wentylacji, może pleśnieć. Względnie pochłania zapachy odchodów zwierząt.


Chips kokosowy

jest to większa alternatywa dla włókna. Składa się z dużo większych kawałków. Właściwości ma takie same jak włókno – pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Przesuszone, również pyli ale znacznie mniej. Należy uważać przy karmieniu aby zwierzę, nie zjadło z pokarmem zbyt dużego kawałka – co mogło by doprowadzić do zaczopowania. Względnie neutralizuje zapach odchodów.


Lignocel / Aspen

są to bardzo drobne kawałki miękkich drzew liściastych lub iglastych. Jest całkowicie odpylonym podłożem stosowanym często w laboratoriach. Dobrze chłonie zapachy i wchłania wilgoć. Przypadkowo zjedzone, nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. Nadaje się do zbiorników z niską i średnią wilgotnością. 


Piasek

mimo, że czasy świetności piasku jako podłoża do terrarium mijają, to nadal jest to dość często wybierane podłoże (głównie dla agam brodatych, żółwi lądowych i eublefarów lamparcich). Niestety po za walorem estetycznym (naturalnie wygląda) jego zalety się kończą. Nie pochłania zapachów, nie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. W przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości (np. z pokarmem wpuszczonym luzem do terrarium) często prowadzi do zaczopowania, które wymaga pomocy specjalisty. Dodatkowo, gdy dostanie się między szyby w prowadnicy, utrudnia otwieranie i zamykanie terrarium, generując przy tym specyficzny,  dość irytujący dźwięk.

Drewienka bukowe/olchowe

nadal popularne, lecz dość niebezpieczne podłoże. Poza walorem estetycznym nie posiada niestety innych zalet. Nie neutralizuje zapachów odchodów, nie pomaga w utrzymywaniu wilgotności. Ma dość ostre krawędzie, przez co może zwiększać ryzyko kontuzji u zwierzęcia. Dodatkowo w przypadku zjedzenia, nie jest trawione i często prowadzi do zaczopowania. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na to podłoże, wybierajmy granulację takiej wielkości, aby zwierzę nie było w stanie zjeść żadnego kawałka.


Kora

kora sosnowa, wygląda podobnie jak chips kokosowy. Pochłania zapachy i utrzymuje wilgotność, jednak w mniejszym stopniu niż ma to miejsce w przypadku chipsów kokosowych. Jak przy większości podłoży, należy uważać, aby zwierzę które przebywa w terrarium z korą, nie zjadło jakiegoś kawałka (np. podczas karmienia).


Keramzyt

jest to kruszywo o porowatej strukturze, wypalane z gliny ilastej. Najczęściej ma kształt kulisty. Stosowane zwykle w połączeniu z innymi podłożami (włókno kokosowe, chips kokosowy, ziemia, piasek itp.). Może być wymieszane z nimi lub stanowić samodzielną warstwę drenażową (szczególnie polecane w zbiornikach wilgotnych). Zapewnia odpowiednią izolację termiczną i pomaga w magazynowaniu ciepła. Często jest stosowane do filtrowania wody w akwariach i akwaterrariach.


Vermiculit

jest podłożem wykorzystywanym głównie w inkubatorach (jest podłożem w którym umieszcza się jajka – głównie węży i jaszczurek, na czas inkubacji) i wilgotnych kryjówkach. Po zmieszaniu z włóknem kokosowym lub chipsami kokosowymi, jest idealnym podłożem w terrariach o dużej wilgotności. Bardzo dobrze trzyma wilgoć, pochłania i neutralizuje zapachy. Nie pleśnieje ani nie gnije (nawet przy zbyt dużej wilgotności).


Mech torfowiec

podłoże o właściwościach podobnych do vermiculitu. Również bardzo dobrze trzyma wilgoć, nie gnije ani nie pleśnieje. Pomaga w utrzymaniu wysokiej wilgotności w zbiorniku lub w wilgotnych kryjówkach. Wykorzystywane jest jako podłoże w terrariach tropikalnych lub jako substrat do inkubacji jaj. Dostępne najczęściej w formie „tabliczki czekolady” która podobnie jak brykiet kokosowy, po zalaniu wodą zwiększa swoją objętość do kilku litrów. 


Ręczniki papierowe / maty do sikania dla psów

ostatnimi czasy zyskują coraz większą popularność. Mimo, średnich walorów estetycznych, są częstym wyborem, ze względu na łatwość sprzątania i utrzymania porządku w terrarium. Stosowane z powodzeniem przy wielu gatunkach jaszczurek i węży.


Jak widzimy, na rynku jest spory wybór podłoży dla zwierząt egzotycznych. Każde z nich ma plus i minusy i nadaje się do konkretnych rodzajów zbiorników ( z wyższą lub niższą wilgotnością). To na które podłoże się zdecydujemy, powinno być zależne głównie od zwierzęcia, które zamieszka w terrarium z owym podłożem. I tak np. lignocel mimo, że jest jednym z lepszych podłoży, nie nadaje się zbytnio do terrarium z kameleonem jemeńskim. Z kolei chips kokosowy czy włókno które, są dobrym podłożem dla kameleonów, nie nadają się do terrarium z agamami brodatymi. 

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz