Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?

Zwierzęta porozumiewają się ze sobą, także z ludźmi na różne sposoby. Mogą wyrażać swoje emocje i potrzeby poprzez różnego rodzaju dźwięki. W przypadku kawii domowych komunikacja dźwiękowa jest jednym z głównych sposobów, w jaki porozumiewają się ze sobą a także z innymi zwierzętami w swoim środowisku. Spektrum dźwięków wydawanych przez kawie jest bardzo szerokie. Do komunikowania się z otaczającym ich środowiskiem służą dźwięki, takie jak kwiczenie, szczekanie, piski i pomruki. Dźwięki te mogą być używane do wyrażania różnych emocji, takich jak radość, niepokój, strach czy agresja, a także do oznaczania terytorium lub wydawania sygnałów ostrzegawczych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Oficjalną nazwą bohaterki tego artykułu jest „kawia domowa”. Zmianę nazwy ze świnki na kawię zaproponował Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk w 2015 roku. Co ciekawe przyjęta powszechnie „świnka morska” to wynik błędnego tłumaczenia nazwy hiszpańskojęzycznej na angielską, a potem angielskojęzycznej na różne języki narodowe.

Kwiczenie i chrumkanie

Najpopularniejszym dźwiękiem wydawanym przez kawie, kojarzonym chyba przez wszystkich jest kwiczenie. Jest to dźwięk najczęściej wykorzystywany w komunikacji nie tylko z innymi przedstawicielami gatunku ale także z człowiekiem. Odgłosem przypominającym kwiczenie kawie mogą domagać się uwagi lub zachęcać do zabawy. Kawie żyjące w pojedynkę często kwiczą kiedy nie mogą doczekać się jedzenia. Kwicząc pospieszają nas kiedy usłyszą lub zaobserwują, że przygotowujemy im jedzenie. Podobne funkcje może spełniać chrumkanie. Również jest to odgłos którego kawie używają w kontaktach zarówno z człowiekiem jak i z innymi kawiami. Tak jak kwiczenie, pochrumkiwanie również może być spowodowane chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

Radosne kwiczenie może pojawić się także podczas tak zwanego popcorningu czyli dość szybkiego i energicznego podskakiwania i obracania się wokół siebie. To zachowanie wykonują świnki rozluźnione, radosne i bardzo zadowolone. Towarzyszące temu kwiknięcia są więc oznaka niepohamowanej radości. Oznaka błogiej radości kawii może być odgłos przypominający gruchanie. Dźwięk taki może pojawiać się w czasie zjadania ulubionego jedzenia albo podczas pieszczot uznawanych przez naszego pupila za wyjątkowo przyjemne. Jeśli nasza kawia często grucha lub pomrukuje może to świadczyć o tym , że jest bardzo zadowolony z warunków jakie jej zapewniamy. Gruchanie czy też mruczenie pojawia się również u kopulujących kawii i wówczas również świadczy o zadowoleniu i przyjemności.

Warczenie i szczękanie zębami

Odgłosem skierowanym przede wszystkim do innych przedstawicieli gatunku, bardzo rzadko w człowieka jest warczenie. W przeciwieństwie do podobnego zachowania u psów nie jest to u kawii dźwięk odstraszający i związany z agresją. Kawie, a zazwyczaj samce tego gatunku warcząc przywołują samice w trakcie rui.

Szczękanie zębami powinno być dla nas alarmującym sygnałem. Jest to dźwięk wydawany przez kawie bezpośrednio przed atakiem. Kawie szczękają zębami w ostateczności, kiedy postawione są w bardzo stresującej sytuacji, nie wiedzą jak sobie z nią poradzić i decydują się na atak ze strachu. Odgłos ten raczej nie wiąże się z agresją dominacyjną, a raczej agresją obronną. Zdecydowanie jest to dźwięk ostrzegawczy, jeżeli więc nasz pupil zaczyna go wydawać dajmy mu chwilę spokoju, nie naciskajmy na kontakt fizyczny. W ostateczności kawia może zdecydować się na zaatakowanie nas czyli na przykład pogryzienie.



Piszczenie

Dźwiękiem który zdecydowanie powinien zwrócić naszą uwagę jest piszczenie. Głośne, dość wysokie dźwięki kawii często wykorzystują do manifestowania bólu. W zależności od tego w jakich sytuacjach pojawia się popiskiwanie możemy domyślać się czy problem dotyczy jamy ustnej i problemów z uzębieniem czy też może pojawił się ból brzucha i nasza pupil ma problem z trawieniem. Najlepiej nie szukać rozwiązania na własną rękę i udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Przebywając z naszą kawią i nawiązując z nią relację nauczymy się coraz lepiej rozpoznawać co nasz zwierzak chce nam przekazać i będziemy lepiej rozumieć jego potrzeby.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz