Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się, czy psy rzeczywiście mogą czymś zarazić właściciela. Odpowiedź brzmi - otóż tak. Istnieje jedna z chorób, którą zna każdy z nas: mowa oczywiście o wściekliźnie, która swego czasu była jedną z najgroźniejszych chorób, przenoszonych właśnie przez czworonogi. Odetchnijcie jednak głęboko - zakażeń wścieklizną praktycznie już nie ma - mowa o sytuacji w naszym kraju - ale jest to cenna lekcja na przyszłość, o której warto pamiętać. Nie jest to jednak jedyna choroba, o której warto wiedzieć, dlatego dziś przybliżymy Wam także inne, przenoszone przez futrzaki.
AUTOR: Sara Migaj

Bąblowica – możliwość zarażenia poprzez sierść oraz żywność

Bąblowica to choroba pasożytnicza, której głównym źródłem narażenia są zwierzęta domowe oraz dzikie. Człowiek może się zarazić chorobą poprzez połknięcie jaj tasiemca, które są obecne na sierści zwierząt lub skażonej żywności. Wraz z połknięciem jaj, w przewodzie pokarmowym wylęgają się larwy, które osiadają na wątrobie i płucach. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo, ale rozwija się stosunkowo długo. W Polsce uznawana jest za rzadką, ponieważ statystycznie dotyka 40 osób rocznie. 

Toksokaroza – możliwość zakażenia głównie poprzez odchody 

Toksokaroza to kolejna choroba pasożytnicza, której źródłem podobnie, jak w przypadku poprzedniej przypadłości, są koty i psy – lecz tym razem mówimy o najmłodszych osobnikach. Dojrzałe insekty żyją w przewodzie pokarmowym czworonogów, a następnie uwalniają się wraz z kałem. Niestety, odchody są na tyle niebezpieczne, że roznoszą chorobę dalej, a zawarte w nich larwy mogą przetrwać w środowisku nawet długie lata. Zarażenie tą przypadłością dotyka zazwyczaj małe dzieci, ze względu brak higieny rąk, dlatego zachęcamy, by mocno tego pilnować. Zakażenie można wykryć poprzez badanie krwi. 

Giardioza – możliwość zarażania, m.in. poprzez zanieczyszczoną żywność oraz wodę

Giardioza również należy do chorób pasożytniczych. Jesteśmy w stanie się nią zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub jedzenia. Zagrożeniem dla naszego zdrowia jest także niedokładna i nieodpowiednia higiena rąk. Pasożyty wędruję do przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego. Zarażeni często skarżą się na bóle brzucha, biegunkę, wysypkę, astmę oskrzelową oraz brak apetytu. W Polsce dochodzi do około 2500 zakażeń rocznie. W celu zachowania jak najlepszej kondycji zdrowotnej i uniknięcia zarażenia, zaleca się utrzymywać higienę rąk, a także dbać o solidne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem. 

Leptospiroza – możliwość zarażenia poprzez kontakt z moczem zwierzęcia

Leptospiroza to bakteryjna choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt z moczem zwierzęcia. Po zarażeniu występuje wkroczenie do organizmu człowieka krętek, które rozprzestrzeniają się drogą krwi, a następnie atakują takie narządy, jak wątroba oraz nerki. Niestety, choroba ta należy do niebezpiecznych i może mieć ona ciężki przebieg. Objawowo przypomina grypę i utrzymuje się do około tygodnia. 

Świerzbowiec psi – możliwość zarażenia poprzez sierść… i nie tylko!

Świerzbowiec to kolejna choroba pasożytnicza, która należy do tak zwanych “pajęczaków”. Dotyka ona zazwyczaj zwierzęta bezdomne, których skóra staje się pożywieniem dla intruza. Świerzbowiec można zauważyć poprzez widoczne zmiany, które zazwyczaj ukazują się w takich okolicach, jak: głowa, uszy, pysk oraz kończyny. W pierwszym etapie występuje delikatny rumień, który przeobraża się w strupy, a następnie wyłysienie. Niestety, choroba przenosi się z psów na ludzi nawet przez ubranie. Człowiek może zauważyć pierwsze objawy poprzez mocne swędzenie z często występującą wysypką. Jednym z powikłań jest grzybica. Sposobem na uniknięcie zachorowania jest ponownie odpowiednia higiena rąk, obserwacja sierści zwierzaka oraz pranie takich rzeczy, jak: pościele, prześcieradła, posłania, bielizna, czy ręczniki, w wysokiej temperaturze.

Dipylidoza – możliwość zarażenia drogą pokarmową

Jedną z ostatnich chorób, o których warto wiedzieć jest dipylidoza. Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie pchły. Zagrożenie dla człowieka występuje wtedy, kiedy nie jest zachowana odpowiednia higiena rąk. O zarażeniu się tą chorobą przez zwierzaka można się dowiedzieć poprzez regularne badanie kału. 

Chorób zwierzęcych, które przenoszą się na człowieka, jest sporo, ale możemy uniknąć spotkania z nimi w bardzo prosty sposób – przede wszystkim pamiętajmy o często wymienianej powyżej higienie rąk. Następnie włączmy stałą i czujną obserwację naszego zwierzaka, dzięki której będziemy mogli szybko i skutecznie interweniować. Jeśli czujemy, że z nami, czy z naszym czworonogiem dzieje się coś dziwnego, nie unikajmy lekarza, który zapewne szybko i skutecznie pozwoli wrócić do zdrowego trybu życia – bez chorób i pasożytów! 

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz