Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 4 min

KRÓLIKI SĄ NARAŻONE NA CHOROBY OCZU

Z roku na rok króliki stają się coraz popularniejszymi pupilami w naszych domach. Należy pamiętać, że puchate maluchy są niestety wyjątkowo delikatnymi zwierzakami, narażonymi na występowanie licznych chorób. Wśród schorzeń, jakie mogą dokuczać uszakom, wyróżniamy między innymi jednostki okulistyczne – mogą cierpieć na przykład z powodu zapalenia spojówek, zaćmy, jaskry, ropni i guzów zagałkowych. Nierzadko w ich wyniku dochodzi do jednostronnej ślepoty.

Najpoważniejsze i najbardziej zaawansowane dolegliwości mogą zakończyć się też koniecznością enukleacji, czyli usunięcia gałki ocznej. Co robić w takim przypadku? Jak zaopiekować się królikiem, który widzi tylko na jedno oko?

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE KRÓLICZYCH OCZU

Na wstępie warto zastanowić się, jakie znaczenie ma wzrok w życiu królików. Jako naturalne ofiary, w środowisku muszą przede wszystkim być w stanie dostrzec czającego się drapieżnika. Ich oczy skierowane są bocznie, co zapewnia im panoramiczne pole widzenia. Nie widzą jednak obszaru tuż poniżej linii ust. Za rozpoznawanie pokarmu odpowiadają wibrysy i wrażliwe wargi.

CZEGO NIE ROBIĆ Z CZĘŚCIOWO NIEWIDOMYM KRÓLIKIEM?

Co więc zmienia się w króliczym świecie, kiedy narząd wzroku w wyniku choroby zostaje ograniczony? Przede wszystkim czujnego zazwyczaj malucha dużo łatwiej zaskoczyć. Po pierwsze, odpowiedzialny opiekun powinien więc unikać nagłego podnoszenia oraz gwałtownych ruchów i dotknięć. Tyczy się to wszystkich właścicieli zajęczaków, którzy nie chcą kojarzyć się pociechom ze stresem i strachem, ale jest wyjątkowo istotne w przypadku niedowidzących podopiecznych.

Królik

Upewnij się, że królik Cię zauważył

Ważne, by zawsze dotykać malucha od strony widzącego oka. Ponadto warto poruszać się powoli i przed każdą interakcją upewnić się, że zwierzę nas zauważyło. Futrzak częściowo pozbawiony zmysłu wzroku staje się jeszcze mocniej zależny i potrzebuje od swojego człowieka bardzo silnego poczucia bezpieczeństwa.

Zorganizuj króliczą przestrzeń

Po drugie, warto odpowiednio zorganizować przestrzeń, w której królik przebywa na co dzień. Najważniejsze, aby nie wprowadzać w niej nagłych zmian, które mogłyby zaskoczyć i w efekcie zestresować malucha. Unikajmy zapełniania króliczego kącika nadmiarem zabawek, które mogą stanowić poważną przeszkodę w jego swobodnym poruszaniu.

Wszystkie elementy wyposażenia kojca czy klatki (takie jak kuwety, paśniki, miski, tunele i domki) ustawiajmy zawsze w tych samych miejscach, tak by zwierzak mógł się do nich przyzwyczaić i odnajdywać poszczególne przedmioty bez żadnego problemu.

Królik pod opieką weterynarza

Po trzecie, uszak powinien znajdować się pod stałą opieką lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu zajęczaków. Regularne kontrole (obejmujące przegląd stomatologiczny) oraz właściwe dbanie o zdrowe oko z pewnością zwiększą jego szanse na długie życie w pełnym komforcie.

PODSUMOWANIE

Opiekun musi być wyczulony na najmniejsze niepokojące symptomy, mogące świadczyć o chorobie okulistycznej, obejmującej drugie oko. Są to między innymi mrużenie, zamglenia i zmętnienia rogówki, łzawienie, ropny wypływ czy wytrzeszcz, ale również zaburzenia apetytu, apatia i ogólne objawy bólowe.

Pamiętajmy, że ani częściowa, ani całkowita ślepota naszego królika nie stanowi wyroku. Uważna opieka i wprowadzenie drobnych udogodnień w życie futrzaka mogą sprawić, że szybko przystosuje się do nowych warunków i zupełnie zapomni o swojej niepełnosprawności.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Sen królików

Dlaczego królik łysieje?

Domowa apteczka królika

Czy królik odczuwa smutek?

6 powodów, dla których króliki tupią

Dlaczego warto wykastrować królika?

7 rzeczy, których nie wiedziałaś o królikach

Wybrane dla Ciebie

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz