Dlaczego królik łysieje?

Króliki to zwierzęta mające zwykle piękne i gęste futro. Sierść w prawidłowej kondycji powinna być gładka i błyszcząca, a skóra bez łupieżu, strupów oraz pasażerów na gapę, czyli pasożytów. Niestety zdarza się, że to futro traci swój blask, pojawiają się problemy ze skórą i do tego królik zaczyna łysieć.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, ponieważ nasz królik może poważnie chorować, a podstawą leczenia jest odpowiednia diagnostyka. Jednak czy wypadanie okrywy włosowej zawsze oznacza stan patologiczny?

Należy pamiętać, że u królików zwykle 2-3 razy w roku (czasami więcej) występuje okresowe linienie i w tym okresie można zaobserwować dość intensywne gubienie sierści. Proces zwykle występuje regularnie. Jest to naturalne zjawisko u królików. Istotne jest, aby opiekun wspomagał w tym swojego podopiecznego poprzez usuwanie tej sierści poprzez czesanie.

Dlaczego czesanie królika jest ważne dla zdrowia?

Podczas linienia króliki wylizują sobie futro, które może dostać się do przewodu pokarmowego i go zablokować, a taka sytuacja może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Niestety natura wyposażyła króliki w specyficzną budowę układu pokarmowego i zwierzęta te nie są w stanie zwymiotować nadmiaru sierści (lub innego niechcianego pokarmu). Ponadto królik nie mogąc się wypróżnić, przestaje jeść, wówczas niezwykle silny kwas wydzielany przez żołądek niszczy ściany żołądka.

Choroby i ektopasożyty

Wypadanie włosów może jednak być objawem choroby lub obecności ektopasożytów, m.in. pcheł i roztoczy (głównie Cheyletiella sp.). Pchły są niebezpieczne dla królików nie tylko ze względu na to, że ich obecność może spowodować alergię i wypadanie włosów. Pchły mogą być nosicielami Leporipoxvirus – wirusa wywołującego wysoce zakaźną i groźną chorobę –  myksomatozę. Zarażenia spowodowane przez Cheyletiella sp. objawiają się zwiększonym łupieżem, silnym świądem i wypadaniem włosów, na skórze pojawiają się też strupki. Z powodu silnego świądu królik intensywnie się drapie, więc często dochodzi do uszkodzeń skóry. Zarażenia spowodowane Cheyletiella sp. nazywane są często skaczącym lub wędrującym łupieżem.

Warto wspomnieć także o inwazji roztoczy Leporacus gibbus, której objawy pojawiają się dopiero, kiedy u królika pojawi się stres. Królik wygryza sobie sierść i dochodzi do zapalenia skóry. Kiedy krolik się nie stresuje taka inwazja może być bezobjawowa przez bardzo długi czas. Problemy skórne oraz wyłysienia może powodować także świerzb drążący. Dość częstym problemem u królików są również zakażenia grzybicze powodujące matowienie i wypadanie okrywy włosowej. Większość przypadków grzybic u królików powodują dermatofity takie jak Trichophyton mentagrophytes oraz Microsporum canis. Warto też wspomnieć o problemach skórnych powodowanych przez Treponema cuniculi (krętek zajęczy), bakterię powodującą kiłę królików. Objawia się owrzodzeniami i stanem zapalnym o surowiczym wysięku. Na wargach, nosie i narządach rozrodczych pojawiają się więc strupy. Częstym problemem u królików jest także pododermatitis. Objawia się w postaci wyłysień, owrzodzeń i strupów na podeszwowej części kończyn tylnych. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia pododermatitis są: niewłaściwa ściółka, np. zbyt twarde podłoże lub mokre i brudne podłoże, otyłość, czynniki genetyczne (w tym przypadku rasa reks jest szczególnie podatna).

Istotną rolę w trzymaniu prawidłowej kondycji skóry i okrywy włosowej ma również odpowiednia dieta. Wypadanie włosów może być związane z nieprawidłowym żywieniem i tym samym brakiem niektórych witamin.

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz