7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Czy wiedzieliście, że zęby królika rosną przez całe życie? W artykule znajdziecie odpowiedź na te i na inne, interesujące pytania dotyczące tych zwierząt.
AUTOR: Paweł Czapczyk

Czy wiedziałeś, że króliki, to nie gryzonie?

Tak, to prawda, że kiedyś zajęczaki zaliczane były do rzędu gryzoni, ale obecnie stanowią całkowicie osobną grupę. Dlaczego? Ewolucyjnie zajęczaki od gryzoni odróżnia wzór zębowy, w którym w szczęce mamy po dwa siekacze z każdej strony (cztery zęby na górze), u gryzoni jest po jednym siekaczu na każdą stronę szczęki (mają dwa zęby na górze). Podsumowując, zajęczaki mają sześć siekaczy, a gryzonie tylko cztery. Do najbliższych krewnych królika należą królaki oraz zające. Nie mogą się jednak krzyżować i nie doczekają się potomstwa. Informacje jakoby króliki odróżniało od gryzoni to, że gryzonie jedzą ziarno, jest nieprawdziwa – jest wiele gatunków gryzoni, których dieta nie może być konstruowana na bazie ziarna, np.: popularne w naszych domach świnki morskie (kawie domowe) czy szynszyle. Przypisywana tylko zajęczakom koprofagia jest również zjawiskiem typowym dla gryzoni, które uzupełniają braki we florze pokarmowej poprzez zjadanie własnego kału.

Czy wiedziałeś, że zęby królików rosną przez całe życie?

Zęby królików rosną nieustannie od 0,12 mm do nawet 2 mm tygodniowo. Nie posiadają korzeni, a zakończone są stożkami wzrostu, z których ciągle wyrasta tkanka zębowa. Z tego powodu tak istotna jest dla królików dieta, która pozwala im prawidłowo ścierać zęby. Nie może być ona ani za miękka, ani za twarda. Pod słodkimi wargami kryje się stale rosnących sześć siekaczy i dwadzieścia dwa również stale rosnące zęby policzkowe (trzonowe i przedtrzonowe). Króliki nie posiadają kłów! Dla porównania u myszy, szczurów i chomików rosną tylko zęby sieczne (te, które jesteśmy w stanie zauważyć, rozchylając wargi), zęby trzonowe mają korzenie i nie rosną na długość.

Czy wiedziałeś, że króliki się szczepi, odrobacza, a nawet kastruje?

W Polsce występują trzy śmiertelne zakaźne choroby królików: myksomatoza, pomór typu I i pomór typu II, którym zapobiec można dzięki szczepieniom. Wszystkie te choroby przenoszone są drogą kropelkową, a także przez owady latające jako wektory. Najczęstszym wektorem myksomatozy są komary. Wektorami chorób mogą być też ludzie, siano, zwierzęta domowe czy sprzęty, a więc zwierzę może zarazić się, np.: z paczki siana od gospodarza, u którego w obejściu będą chore króliki. Najważniejszą informacją jest to, że pomór jest chorobą śmiertelną, której wyleczyć nie można. Myksomatoza przebiega z wysoką śmiertelnością, ale udaje się wyleczyć niektóre króliki. Leczenie myksomatozy jest bardzo kosztowne i może dochodzić do kilku tysięcy złotych. Na wszystkie te choroby zakaźne dostępna jest szczepionka, która nie wytwarza trwałej odporności, w związku z czym konieczne jest regularne doszczepianie. W zależności od typu szczepionki konieczne jest doszczepianie co 6 lub 12 miesięcy. Króliki są również nosicielami wielu pasożytów w tym kokcydiów i owsików. Kokcydia są dla nich śmiertelne, a owsiki mogą spowodować zmiany anatomiczne w jelitach. Aby przedłużyć życie królic należy je obligatoryjnie kastrować, ponieważ do siódmego roku życia u stu procent samic rozwinie się nowotwór macicy. Kastracja samców pozwala łączyć te zwierzęta w pary i powoduje, że nauka korzystania z kuwety jest łatwiejsza.

Czy wiedziałeś, że króliki potrafią załatwiać się do kuwety?

Większość zwierząt udaje się z pozytywnym skutkiem nauczyć korzystania z kuwety. Króliki muszą być wykastrowane, a w kuwecie musi znajdować się żwirek drewniany, niezbrylający. Wspaniale do tego celu nadaje pellet drzewny. Nie należy do kuwety wsypywać trocin, ponieważ pylą, powodują powstawanie zapalenia skóry stóp. Naukę korzystania z kuwety należy rozpocząć już od pierwszych chwil królika w nowym domu. W nauce pomaga zamontowanie tzw. kuwetopaśnika, czyli paśnika z wbudowaną kuwetą. Decydując się na królika, jako towarzysza domowego należy wziąć pod uwagę, że są osobniki oporne na naukę i może się okazać, że nie uda się nauczyć ich czystości.

Czy wiedziałeś, że zdrowe króliki nie wymiotują i nie bekają, a spożywanie chleba, sałaty i ziaren zbóż im szkodzi?

Króliki nie są ludźmi i mają zupełnie inną budowę przewodu pokarmowego. Układanie im diety musi uwzględniać problemy, z jakimi spotyka się ich układ pokarmowy. Nie należy dopuszczać do nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym, ponieważ zwieracz uniemożliwia królikom bekanie i wymioty, a sytuacja gdy gazy są nadmiernie produkowane, zagraża życiu naszego zwierzęcia. Wszystkie fermentujące pokarmy powinny być usuwane z diety, a zaliczamy do nich między innymi: groch, fasolę, kapustę czy produkty wysoko cukrowe i piekarnicze jak kolby, dropsy, ziarna np.: kukurydzy, pszenicy, jęczmienia. Nie tylko nadmierna fermentacja, ale także nadmiar cukru i tłuszczy w diecie powodujących stłuszczanie wątroby, choroby zębów, otyłość, choroby pęcherza moczowego są przyczyną, dla której powinniśmy szczególnie dbać o dietę naszego podopiecznego. Króliki wydalają węglany wapnia z moczem, a nadmiar węglanów w diecie staje się u nich przyczyną kamicy pęcherza moczowego. Zwierzęta te nie potrzebują w klatce popularnych „wapienek”, które są szkodliwe i nie powodują ścierania się zębów. Króliki są bardzo wrażliwe na obecność metali ciężkich w diecie, dlatego należy uważać na warzywa, które szczególnie chłoną te substancje z gruntu, np.: sałatę lodową. Zdrowy królik ściera zęby dzięki jedzeniu świeżych traw, siana oraz ziół. To wystarczy mu do pełni szczęścia.

Czy wiedziałeś, że króliki jedzą swoje kupy, każdej nocy?

Króliki wydalają dwa rodzaje kału – kał nocny oraz kał dzienny. Kał dzienny, czyli twarde, okrągłe bobki jest kałem ostatecznym i powinien zostać wydalony do kuwety. Kał nocny, czyli miękkie cekotrofy, o intensywnym zapachu jest przez króliki zjadany i w większości właściciele go nie obserwują. Jego produkcja zwiększa się w nocy, kiedy zwierzę nie żeruje. Silnie zdrewniałe elementy roślinne muszą być przez króliki trawione dwukrotnie, dzięki temu są one w stanie przyswoić wiele składników odżywczych. Dzięki zjadaniu miękkiego kału nocnego są w stanie zapewnić sobie podwójny pasaż treści pokarmowej i lepsze wchłanianie. Należy pamiętać, że nie zjadanie kału nocnego jest objawem chorobowym i może być mylone z biegunką. Stan taki wymaga leczenia i trzeba koniecznie udać się do lekarza.

Czy wiedziałeś, że króliki żyją nawet kilkanaście lat i to minimum w parach tego samego gatunku!?

Mitem jest, że króliki żyją samodzielnie i można w klatce trzymać jednego królika miniaturkę. To zwierzęta stadne, o wysokich potrzebach towarzyskich i powinny być utrzymywane co najmniej w parze tego samego gatunku. Niedopuszczalne jest utrzymywanie królików w klatce np.: ze świnką morską. Oba te zwierzęta mają inne potrzeby behawioralne i nie są w stanie zaspokajać nawzajem swoich potrzeb społecznych. Króliki wymagają dużych przestrzeni – klatka powinna mierzyć minimum 120 cm oraz regularnego ruchu poza klatką. Królik, nad którym czuwa kochający opiekun, żyje kilkanaście lat. Nie leczone choroby, brak kastracji samic, brak szczepień i odrobaczania, życie w pojedynkę w małych klatkach, zła dieta, ziarna, kolby, dropsy to wszystko spowodowało, że w świadomości społecznej urosło przekonanie, że króliki żyją zaledwie kilka lat. Niestety w takich przypadkach winny pozostaje jedynie opiekun i niezapewnienie królikowi podstawowych potrzeb gatunkowych, które pozwolą cieszyć mu się długim życiem.

Wybane dla Ciebie

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

Przegląd psiego rynku

Czym byłoby psie życie bez gadżetów, które je urozmaicą, prawda? Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo artykułów, które świetnie sprawdzą się w naszych domach. Dziś pod lupę weźmiemy dwie marki: Trixie oraz Barry King, które w branży zwierzęcej są ekspertami. Jeśli chcecie zapewnić swoim psiaków gadżety o najwyższej jakości z naciskiem na ich zadowolenie, to warto zaufać właśnie im!

czytaj

Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach.

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz