7 rzeczy, których nie wiedziałeś o jeżach pigmejskich

Czy wiesz, że Afrykański jeż pigmejski, którego możemy spotkać w naszych domach jest krzyżówką dwóch różnych gatunków? Osobniki, określane tym mianem w domowych hodowlach, powstały z połączenia afrojeża algierskiego (Atelerix algirus) i afrojeża białobrzuchego (Atelerix albiventris). Dzięki skrzyżowaniu tych dwóch różnych gatunków, uzyskano kilkadziesiąt różnych form barwnych. Niektóre z nich to: salt & peper, dark grey, grey, chocolate, cinnamon, champagne, platinum, silver charcoal white, brown white, black – eyed cinnicot white czy albino. Im bardziej wymyślna i rzadka odmiana tym cena za konkretnego osobnika jest wyższa. Standardowo zaczyna się ona od 400, 500zł.
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 5 min


Czy wiesz, że jeże pigmejskie, w przeciwieństwie do innych małych ssaków, spotykanych w naszych domach (jak, np. króliki czy kawie domowe), powinno się trzymać w odpowiednio urządzonych terrariach a nie klatkach?

Z racji wymagań środowiskowych, w szczególności ciepłolubności, w klatce ciężko by było utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę, a jednocześnie narażali byśmy naszego pupila na przeciągi, które bardzo źle znoszą. Odpowiedni zbiornik dla jeży pigmejskich, powinien być odpowiednio duży. Absolutnie minimum to 120x50x50cm. Terrarium musi być wyposażone w miseczkę na pokarm i wodę lub poidełko, podłoże odpowiednie dla jeży, kołowrotek dostosowany wielkością dla tego gatunku, domek, w którym będzie spędzał czas w ciągu dnia i kuwetę, do której przy odrobinie cierpliwości, możemy go nauczyć się załatwiać. Decydując się na wybór terrarium, wybierajmy takie, które wyposażone jest w odpowiednią wentylację.


Czy wiesz, że jeże odżywiają się głównie pokarmem pochodzenia zwierzęcego?

Obraz jeża, który większość z nas kojarzy, to słodki uśmiechnięty jeżyk z jabłkiem. Owoc ten na pierwszy rzut oka, sugeruje, że jeże jedzą owoce. Decydując się jednak na kupno lub adopcję, żywej kulki z kolcami, powinniśmy wiedzieć o tym, że dieta jeży różni się od tej, jaką stosuje się przy dużo bardziej popularnych królikach, kawiach domowych czy mniejszych gryzoniach. Mimo, że jeże w warunkach domowych jedzą różne pokarmy to podstawę ich diety powinien stanowić pokarm pochodzenia zwierzęcego. 10-15% pokarmu mogą stanowić owoce i warzywa lecz nie wszystkie osobniki je chętnie jedzą i co ważne nie wszystkie owoce i warzywa są odpowiednie. Pozostała część powinna być zarezerwowana dla dobrej jakościowo suchej mieszanki, zawierającej minimum 30-35% białka i 15% tłuszczu. Warto również podawać gotowane mięso czy jajko. Jako treściwy dodatek, sprawdzają się suszone owady takie jak mączniki, świerszcze, drewnojady, karaczany czy szarańcze. Nie powinniśmy ich jednak podawać zbyt dużo, gdyż mogą w krótkim czasie prowadzić do nadwagi.


Czy wiesz, że jeże prowadzą wybitnie nocny tryb życia i niepokojenie ich w ciągu dnia nie jest wskazane?

Tak jak w przypadku wszystkich zwierząt, tak i tutaj, decyzja o kupnie lub adopcji jeża powinna być przemyślana i uwzględniać wszystkie za i przeciw. Jako, że „kolczaste kulki” są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia, nie nadają się one dla każdego. Jeśli chodzimy wcześnie spać, a terrarium z naszym pupilem ma stać w tym samym pomieszczeniu w którym śpimy, może okazać się, że nasz lokator zachowuje się zbyt głośno i będzie to nam finalnie bardzo przeszkadzać. Główna aktywność jeży przypada na godziny od około 20:00 do wczesnych godzin rannych. Tak więc jeśli pracujemy w godzinach nocnych, to podczas godzin naszej aktywności, jeż będzie smacznie spał i nie powinniśmy mu w tym czasie przeszkadzać, zaburzając jego naturalny cykl dnia. 


Czy wiesz, że jeże, wbrew powszechnej opinii są bardzo aktywnymi zwierzętami.

Mimo, że większa część dnia, jest w ich przypadku spożytkowana na sen i regenerację, to w czasie swojej głównej, nocnej aktywności zmieniają się one ze śpiących kulek, w demony prędkości. Nie jest da nich problemem przemierzyć nawet kilka kilometrów jednej nocy! W związku z tym, aby zadbać o prawidłowy rozwój naszego pupila, powinniśmy w terrarium umieścić, odpowiedniej wielkości kołowrotek i w miarę możliwości, stworzyć wybieg zewnętrzny. Jest to również obowiązkowa pozyca, ponieważ nasz kolczasty przyjaciel, w ten sposób będzie mógł spożytkować nadmiar energii. Dzięki temu, łatwiej będzie nam kontrolować jego wagę, co u jeży jest bardzo ważne, z racji tego, że mają one dużą tendencje do tycia.


Czy wiesz, że jeże są samotnikami?

W środowisku naturalnym jeże prowadzą typowo samotniczy tryb życia. Stronią on przedstawicieli swojego gatunku. Samce łączą się z samicami tylko na okres rui tych drugich, i zostawiają je po udanych kopulacjach. Nie pomagają samicy w opiece nad młodymi. Jeże, są terytorialnymi zwierzętami i szczególnie samce unikają terytoriów zajmowanych przez innych „męskich” przedstawicieli swojego gatunku. W związku z tym, decydując się na jeża, zawsze powinniśmy kupić lub adoptować tylko 1 osobnika. Trzymanie 2 samców razem jest niemożliwe. Trzymanie 2 samic, nawet jeśli są rodzeństwem, również prędzej czy później może zakończyć się walkami i okaleczeniem lub śmiercią jednej z nich.


Czy wiesz, że oswajanie jeży nie należy do rzeczy łatwych?

Z racji swojego nocnego i dość skrytego trybu życia, jak na samotnika przystało, oswajanie jeża, jest procesem długotrwałym i często wymaga od nas więcej czasu i cierpliwości niż ma to miejsce w przypadku królika czy kawii domowej. Można wręcz rzec, że jeże z założenia są nastawione do kontaktu z człowiekiem negatywnie. Dodatkowo ich mechanizm obronny (zwijanie się w kłującą kulkę) nie pomaga w całym procesie. Nie ma tutaj mowy o oswajaniu na siłę. Żeby jeż nam zaufał i z czasem się względnie oswoił potrzebujemy sporo czasu, powiązanego z przekupstwem za pomocą przysmaków, tak aby jeż kojarzył nas z czymś fajnym i ważnym dla niego. Więc jeśli zdecydujemy się na posiadanie jeża w naszym domu, powinniśmy się liczyć z tym, że bywają osobniki, których charakter skutecznie utrudnia zaprzyjaźnienie i nigdy nie będą one oswojone, tak jak byśmy tego chcieli.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz