Czy królik odczuwa smutek?

Króliki to zwierzęta zdolne do przeżywania i okazywania wielu emocji. W trakcie konsultacji behawiorystycznej konieczne jest przeprowadzenie analizy zachowań oraz emocji towarzyszących im na każdym etapie.
AUTOR: Sylwia Rogowska

Czas czytania: 4 min

NA CZYM POLEGA ANALIZA ZACHOWAŃ I EMOCJI KRÓLIKA?

Ocenia się między innymi nastrój i dąży do uzyskania emocjonalnej równowagi. Niepożądane są skrajne odchylenia w każdym zakresie. Długotrwałe obniżenie nastroju jest składową zaburzeń depresyjnych.

Depresja u królików to złożony temat, ponieważ diagnoza depresji w świecie zwierząt jest trudna i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Króliki mogą wykazywać zmniejszoną aktywność i inne zachowania, które przypominają objawy depresji u ludzi.

W 2020 roku, na uczelni weterynaryjnej w Glasgow przeprowadzono ankietę wśród opiekunów królików. Z uzyskanych wyników jasno wynika, iż deprywacja potrzeb czy samotność ściśle korelują ze spadkiem nastroju u tych zwierząt.

Czy królik odczuwa smutek?

CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE DO ROZWOJU ZABURZEŃ NASTROJU U KRÓLIKA

– Wspomniana wyżej samotność znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia. Króliki są zwierzętami społecznymi. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują towarzystwa innych królików. Większość królików czuje się dobrze także w towarzystwie człowieka. Można zaobserwować zmiany nastroju po stracie przyjaciela ze stada.

– Problemy zdrowotne. Ból, dyskomfort fizyczny czy psychiczny wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie królika.

– Zmiana hierarchii w stadzie także może wpływać na nastrój.

– Deprywacja potrzeb, ograniczenie aktywności, nieprawidłowa dieta, hałas, traumy z przeszłości – to dodatkowe czynniki zaburzające homeostazę.

W JAKI SPOSÓB KRÓLIKI OKAZUJĄ SMUTEK?

– Zmiany codziennej aktywności. Królik zazwyczaj aktywny, może wydawać się ospały i mniej zainteresowany otoczeniem.

– O spadku nastroju może świadczyć zmniejszenie zainteresowania otoczeniem, brak chęci do zabawy, skakania, biegania, eksploracji.

– Izolacja. Królik, który wcześniej chętnie przebywał w towarzystwie, może unikać interakcji z innymi zwierzętami lub opiekunem.

– Zmiana wzorców żywieniowych. Odmowa jedzenia lub zmniejszone spożycie pokarmu może być objawem obniżonego nastroju.

– Zmiana rytmów dobowych. Zmniejszone lub nadmierne zapotrzebowanie na sen mogą wskazywać na stres lub smutek.

– Załatwianie się poza kuwetą. Zmiana nawyków higienicznych to kolejny czynnik, któremu warto się przyjrzeć podczas oceny nastroju.

– Zaniedbanie higieniczne. Zmniejszona potrzeba dbania o kondycję futerka.

Jak królik okazuje smutek?

JAK WSPOMÓC KRÓLIKA W REGULOWANIU EMOCJI?

  1. Zadbaj o zdrowie swojego podopiecznego. Pierwsze kroki skieruj do gabinetu weterynaryjnego. Dokładne badanie lekarskie pozwoli wykluczyć podłoże zdrowotne. Czasami może być potrzebna farmakoterapia.
  2. Zadbaj o prawidłową dietę bogatą w siano i zioła. Jeśli to możliwe, ogranicz spożycie granulatu a już na pewno wyeliminuj z diety musli.
  3. Zadbaj o prawidłowa aktywność fizyczną. Zorganizuj uszakowi ciekawe wybiegi. Zabezpiecz przestrzeń, żeby zwierzak nie zrobił sobie krzywdy i zapewnij mu wielogodzinny pobyt na „placu zabaw”. Przygotuj zabawki, tunele, norki. Możesz wykorzystać kule smakule albo maty węchowe.
  4. Zapewnij mu odpowiednie towarzystwo. Wspieraj go tak jak potrafisz i tak jak lubi. Siedź z nim na podłodze, głaskaj, mów spokojnym głosem. Możesz zrobić mu masaż, jeśli Twój królik akceptuje dotyk.
  5. Znajdź równowagę pomiędzy odpoczynkiem a zabawą.
  6. Zapewnij pupilowi spokojne otoczenie.

PODSUMOWANIE

Moja praktyka pokazuje, że poprawa relacji na linii królik- opiekun pozytywnie wpływa na samopoczucie obu stron. Zainwestuj swój czas na edukację i zrozumienie potrzeb swojego podopiecznego. Jest to inwestycja, która zawsze się zwraca.

Monitorowanie zachowań królika i dostosowywanie opieki do jego potrzeb to klucz do utrzymania dobrego samopoczucia i zapobiegania obniżonemu nastrojowi u tego delikatnego zwierzęcia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Sen królików

Jak króliki okazują miłość?

6 powodów, dla których króliki tupią

Dlaczego warto wykastrować królika?

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Mit przyjaźni międzygatunkowej gryzonia i królika z drapieżnikiem

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz