
Jak króliki okazują miłość?
Czas czytania: 3 min
Chociaż na co dzień ciężko zaobserwować okazywane uczucia, to każdy miłośnik tych zajęczaków doskonale zna zachowanie sugerujące okazywanie przyjaźni. Opiszemy kilka z nich, aby każdy mógł nauczyć się mowy ciała i rozumieć to, co długouchy przyjaciel przekazuje.
Skoki
pewnie nie raz widziałeś jak twój pupil wykonuje powietrzne akrobacje lub robi wyskoki mocno wypychając nogi do tyłu. Tak zachowują się osobniki, które czują się dobrze w twoim towarzystwie, są odpowiednio zaopiekowane, zdrowe i szczęśliwe. Tego typu zachowania są najlepszym dowodem na to, że jesteś wspaniałym właścicielem, a twojemu zwierzakowi niczego nie brakuje.
Lizanie
niewiele osób wie, że ta forma okazywania uczuć nie jest zarezerwowana tylko dla kotów i psów. Króliki także opanowały perfekcyjnie tę formę dzielenia się swoją miłością. Jeśli królik podchodzi, delikatnie liże twoje dłonie czy twarz, to znak, że czuje się wyśmienicie w twojej obecności. W naturalnym środowisku dzikie króliki w taki sposób okazują miłość swoim partnerom, więc jeśli tylko zauważasz to zachowanie u swojego gryzonia, to znak, że należy ci się medal za bycie super opiekunem!


Zgrzytanie zębami
jeśli wcześniej nie miałeś królika możesz być zaniepokojony dźwiękami, które z siebie wydaje królik. Jednak nie ma się czym przejmować. Jeśli tylko twój królik wydaje dźwięki przypominające zgrzytanie, szczególnie będąc blisko ciebie to znak, że okazuje ci miłość i wdzięczność, czuje się bezpieczny i mówi ci, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone.
Szturchanie nosem
to częste zachowanie ufających człowiekowi królików. Jeśli siedzisz na kanapie, a twój królik próbuje zwrócić twoją uwagę poprzez niecodzienne zaczepki, to także gwarancja na dozgonną wdzięczność za wszystko co dla niego robisz. Często przy szturchaniu można usłyszeć przeróżnej skali wydawane dźwięki. One są oznaką radości z przebywania w twojej obecności. Nie ignoruj tych zachowań – daj mu ulubiony przysmak i utrwalaj waszą przyjaźń.
Bieganie dookoła twoich nóg
to podobne zachowanie jak u psów czy kotów. Jeśli po powrocie do domu nie możesz wyjść z korytarza, bo twój pupilek zatacza radosne ósemki dookoła nóg możesz być pewien, że jesteś wspaniałym opiekunem. To zachowanie wskazywać będzie na ogromną radość z twojego powrotu.
To tylko kilka najczęstszych oznak okazywanej radości z przebywania w twojej obecności. Nie każdy królik będzie zachowywał się tak samo. Jeśli zaobserwujesz, że twój zwierzak kładzie się na podłodze, rozciąga swoje ciało to nie będzie tylko oznaką spokoju, ale także uczuć, którymi darzy ciebie. Jeśli masz więcej niż jednego królika na pewno zaobserwujesz podobne zachowania względem nich i ciebie. Króliki nie dzielą swoich przyjaciół. Każdy kto zasłuży na ich uznanie będzie otrzymywał takie same czułości i będzie świadkiem jednakowych zachowań.
Ta grupa zwierząt nie potrzebuje do szczęścia wiele. Jeśli tylko zapewnisz swojemu pupilowi bezpieczne miejsce do odpoczynku, właściwy pokarm, zadbasz o jego zdrowie, zapewnisz rozrywkę w postaci specjalnych zabawek, to na pewno wielokrotnie doświadczysz wdzięczności okazywanej w wyżej wymienionych punktach.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj