Jak króliki okazują miłość?

Króliki to zwierzęta bardzo socjalne. Uwielbiane na całym świecie! Są trzecim najchętniej wybieranym gatunkiem. Prześcigają je tylko psy i koty. Nie ma w tym nic dziwnego. Króliki dokładnie tak samo tworzą więzi ze swoimi opiekunami, przedstawicielami swojego gatunku, a także z innymi zwierzętami.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Chociaż na co dzień ciężko zaobserwować okazywane uczucia, to każdy miłośnik tych zajęczaków doskonale zna zachowanie sugerujące okazywanie przyjaźni. Opiszemy kilka z nich, aby każdy mógł nauczyć się mowy ciała i rozumieć to, co długouchy przyjaciel przekazuje.

Skoki

pewnie nie raz widziałeś jak twój pupil wykonuje powietrzne akrobacje lub robi wyskoki mocno wypychając nogi do tyłu. Tak zachowują się osobniki, które czują się dobrze w twoim towarzystwie, są odpowiednio zaopiekowane, zdrowe i szczęśliwe. Tego typu zachowania są najlepszym dowodem na to, że jesteś wspaniałym właścicielem, a twojemu zwierzakowi niczego nie brakuje.

Lizanie

niewiele osób wie, że ta forma okazywania uczuć nie jest zarezerwowana tylko dla kotów i psów. Króliki także opanowały perfekcyjnie tę formę dzielenia się swoją miłością. Jeśli królik podchodzi, delikatnie liże twoje dłonie czy twarz, to znak, że czuje się wyśmienicie w twojej obecności. W naturalnym środowisku dzikie króliki w taki sposób okazują miłość swoim partnerom, więc jeśli tylko zauważasz to zachowanie u swojego gryzonia, to znak, że należy ci się medal za bycie super opiekunem!

Zgrzytanie zębami

jeśli wcześniej nie miałeś królika możesz być zaniepokojony dźwiękami, które z siebie wydaje królik. Jednak nie ma się czym przejmować. Jeśli tylko twój królik wydaje dźwięki przypominające zgrzytanie, szczególnie będąc blisko ciebie to znak, że okazuje ci miłość i wdzięczność, czuje się bezpieczny i mówi ci, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone.

Szturchanie nosem

to częste zachowanie ufających człowiekowi królików. Jeśli siedzisz na kanapie, a twój królik próbuje zwrócić twoją uwagę poprzez niecodzienne zaczepki, to także gwarancja na dozgonną wdzięczność za wszystko co dla niego robisz. Często przy szturchaniu można usłyszeć przeróżnej skali wydawane dźwięki. One są oznaką radości z przebywania w twojej obecności. Nie ignoruj tych zachowań – daj mu ulubiony przysmak i utrwalaj waszą przyjaźń.

Bieganie dookoła twoich nóg

to podobne zachowanie jak u psów czy kotów. Jeśli po powrocie do domu nie możesz wyjść z korytarza, bo twój pupilek zatacza radosne ósemki dookoła nóg możesz być pewien, że jesteś wspaniałym opiekunem. To zachowanie wskazywać będzie na ogromną radość z twojego powrotu.

To tylko kilka najczęstszych oznak okazywanej radości z przebywania w twojej obecności. Nie każdy królik będzie zachowywał się tak samo. Jeśli zaobserwujesz, że twój zwierzak kładzie się na podłodze, rozciąga swoje ciało to nie będzie tylko oznaką spokoju, ale także uczuć, którymi darzy ciebie. Jeśli masz więcej niż jednego królika na pewno zaobserwujesz podobne zachowania względem nich i ciebie. Króliki nie dzielą swoich przyjaciół. Każdy kto zasłuży na ich uznanie będzie otrzymywał takie same czułości i będzie świadkiem jednakowych zachowań.

Ta grupa zwierząt nie potrzebuje do szczęścia wiele. Jeśli tylko zapewnisz swojemu pupilowi bezpieczne miejsce do odpoczynku, właściwy pokarm, zadbasz o jego zdrowie, zapewnisz rozrywkę w postaci specjalnych zabawek, to na pewno wielokrotnie doświadczysz wdzięczności okazywanej w wyżej wymienionych punktach.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz