Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.
AUTOR: Joanna Hajdrych

Czas czytania: 4 min

ZABAWKI DO KLATKI DLA SZCZURÓW

Klatka dla szczurów poza półkami, miskami czy hamakami powinna zawierać też akcesoria zachęcające do aktywności. Mogą to być różnego rodzaju drabinki czy mostki, które szczury wykorzystają do przemieszczania się. Akcesoriów warto poszukać poza standardowym asortymentem dla gryzoni. Do klatki dla szczurów nadadzą się np. liny dla papug, które można przykręcić do ścianek klatki. Przechodzenie po nich będzie dla zwierząt dobrym ćwiczeniem równowagi. Należy jednak zadbać o to, aby w razie upadku szczur miał bezpieczne lądowanie (np. zawiesić pod liną hamaczek).

W szczurzej klatce powinny znaleźć się też drewniane elementy, które zwierzątka będą mogły gryźć. Gryzienie jest naturalnym zachowaniem szczura, pozwalającym na ścieranie stale rosnących zębów. Ponadto świetnym urozmaiceniem wyposażenia klatki będą zabawki, w których można ukryć jedzenie. Mogą to być np. rattanowe kule do zawieszenia w klatce. Można umieścić w nich np. warzywa liściaste, które szczury będą musiały wyciągnąć.

ZABAWKI DLA SZCZURA NA WYBIEGU

Codzienne wybiegi są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia szczurów. Nie będzie im się jednak podobało bieganie po pustym pokoju. Potrzebują one wielu zabawek i kryjówek. Dzięki temu będą mogły zaspokoić swoją ciekawość i dać upust energii. Wybiegi mają też duże znaczenie dla integracji członków stada. W tym czasie również sprawdzą się odpowiednie zabawki dla szczura, które pozwolą zaktywizować gryzonie.

Szczury uwielbiają różnego rodzaju kryjówki, można więc na wybiegu wykorzystać kartony czy tunele, tworząc z nich labirynt. Dobrym rozwiązaniem są tzw. kule smakule, w które można wrzucić ulubione szczurze przysmaki. Zadaniem szczura jest toczenie kuli po podłodze, tak aby wysypały się z niej smakołyki. W wielu sklepach zoologicznych dostępne są też maty węchowe z kieszonkami do ukrycia jedzenia, które gryzonie muszą znaleźć. Można skorzystać także ze specjalnych zabawek typu Snack Board. Zawierają one schowki, w których umieszcza się smakołyki. Zwierzęta muszą je otworzyć, dzięki czemu rozwijają swoją inteligencję.

JAK BAWIĆ SIĘ ZE SZCZURAMI?

Niektóre szczury lubią bawić się podobnie jak koty – np. goniąc za wędką zakończoną kolorowymi piórkami. Jako zabawki dla szczura mogą więc sprawdzić się tego typu kocie akcesoria. Inną formą zabawy jest berek – szczur ściga uciekającą rękę opiekuna, a potem role się zamieniają. Takie gry wzmacniają też więź między zwierzęciem i opiekunem.  Szczury zazwyczaj dobrze bawią się też w swoim towarzystwie – to jeden z powodów, dla których nie mogą być trzymane samotnie.

Rozrywki szczurom może dostarczać też trening. W tym celu można zacząć uczyć ich różnych sztuczek. Najlepiej zacząć od przychodzenia na zawołanie. Gdy szczur przyjdzie do Ciebie w reakcji na swoje imię, daj mu drobny przysmak w nagrodę. Kiedy już opanuje tę umiejętność, możesz uczyć go kolejnych sztuczek. Szczury mogą np. robić stójkę (stawać na tylnych łapkach) na zawołanie, wskakiwać na Twoją rękę lub na jakiś przedmiot. Niektórzy opiekunowie tworzą nawet całe miniaturowe tory przeszkód i uczą swoich pupili ich pokonywania.

Trening taki wymaga wiele czasu i cierpliwości. Nie każdy szczur będzie chętny do jego wykonywania – gryzonie te mają bardzo różne charaktery i upodobania. Zwierzaka nie należy do niczego zmuszać, tylko zachęcić go do innej formy aktywności (np. zabawy węchowej czy pogoni za wędką).

ZABAWKI DLA SZCZURA DIY

Możesz samodzielnie wykonać zabawki dla swoich szczurów! Najprostszym sposobem jest wykorzystanie rolek po papierze toaletowym. Taką rolkę wystarczy zgiąć z jednej strony, zamykając otwór, wrzucić do niej trochę przysmaków, po czym zamknąć z drugiej strony. W ten sposób powstanie pudełko, które szczur musi rozpracować (zwykle przegryzając się przez nie). Schowane tam przysmaki powinny mieć dość intensywny zapach. Mogą to być suszone rybki, takie jak stynki, lub inne smakołyki przeznaczone dla szczurów. Pojemniczki z rolek po papierze toaletowym można umieścić na wybiegu lub powiesić w klatce.

W dość łatwy sposób można także przygotować matę węchową dla szczurów. Jako baza dobrze sprawdzi się mata do zlewu. Przygotuj też materiał (np. polar), a następnie potnij go na paski równej długości. Potem przewlecz paski przez otwory w macie, zawiązując je na supeł. Im gęściej rozmieścisz paski, tym więcej będzie kryjówek. Potem włóż do maty smakołyki, ukrywając je pod materiałem.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Jak oswoić szczura?

Szczury domowe. Fakty i mity

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Opieka nad szczurkiem domowym

Czy kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz