Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Powiedzmy sobie szczerze, jak absurdalnie brzmi przyjaźń kota, czyli miniaturowego tygrysa z gryzoniem jakim jest szczur. Czy ten duet nie powinien zostać momentalnie skazany na porażkę? Jak się okazuje - absolutnie nie. Wciąż wiemy za mało o zwyczajach łowieckich kociaków oraz na temat szczurzego myślenia.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Koty nie polują na szczury

Zacznijmy od najważniejszego tematu, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości – szczury nigdy nie były i nie będą ulubionymi gryzoniami do upolowania przez naszych kocich przyjaciół. Istnieje ku temu aż kilka naprawdę konkretnych powodów.

Po pierwsze: gabaryty szczura są znacznie za duże, by kot mógł go bezproblemowo i z łatwością upolować. Mruczki lubują się w myszach, które są na tyle małe, że nie stanowią dla nich żadnego problemu w trakcie polowania. Dodatkowo, posiadają tak wiele wartości odżywczych, że nic więcej do szczęścia nie jest im potrzebne.

Po drugie: szczur może zaatakować kota! Dobrze słyszycie. Wróćmy raz jeszcze do punkty pierwszego, w którym wspominałam o sporych gabarytach szczura. Skoro ten gryzoń swoją wielkością sprawia tyle trudu kociakowi, to wyobraźcie sobie jego zębiska oraz pazury – to one stanowią największe wyzwanie dla mruczków. Warto mierzyć swoją siłę na zamiary.

Po trzecie: szczury rzadko wkraczają na terytorium kotów. Wolą raczej ich unikać, nie widzą też powodów, by kusić los.

Kocia desperacja

Istnieje tylko jeden moment, w którym kot rzeczywiście może ulec pokusie i upolować szczura – głód. Wygłodniały mruczek nie będzie myślał o tym czy warto, po prostu to zrobi. W tym momencie logiczne myślenie idzie na bok, a instynkt łowiecki bierze górę. Takie przypadki zdarzają się jednak absolutnie rzadko.

Ale czy przyjaźń między nimi jest możliwa?

Ustaliliśmy już, że zarówno szczury, jak i koty nie są wobec siebie agresywne. A co z tą przyjaźnią?

Szczury, jakkolwiek niepozornie wyglądają, są bardzo inteligentne i z łatwością nawiązują trwałą relację – czy to z człowiekiem, czy to z drugim zwierzęciem. Gdy da się im choć gram zaufania, będą nam oddani na zawsze. Istnieją już przypadki, w których to mówi się, że właściciel posiada zarówno kota, jak i szczura i nawiązały one wspaniałą relację.

Warto dodać, że udomowione koty zaspokajają swój instynkt poprzez zabawę z człowiekiem: za pomocą wędki, czy innej zabawki. Z tego właśnie powodu łatwo nawiązać im więź z innym zwierzęciem bez podtekstów łowieckich, chociaż w przypadku szczura nie obawialibyśmy się o chęć jakiejkolwiek agresji w stosunku do siebie nawzajem.

Najpiękniejsze przyjaźnie tworzą się tam, gdzie absolutnie ich nie oczekujemy. Przykładem na to, są właśnie koty ze szczurem u boku. Koniecznie zróbcie mały research i poszukajcie tych łapiących za serce historii – przekonacie się, że ten duet naprawdę potrafi zaskoczyć.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz