Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.
AUTOR: Joanna Hajdrych

Czas czytania: 5 min

PIERWSZE CHWILE SZCZURKÓW W NOWYM DOMU

Oswajanie przebiega zwykle bardzo sprawnie, jeśli szczurki są młode. Jeśli więc pochodzą one np. z profesjonalnej hodowli, trafią do Ciebie zapewne w wieku ok. 6 tygodni. W tym wieku szczury są już dojrzałe płciowo, ale nadal bardzo młode i chętnie poznają otoczenie. Najlepiej będzie, jeśli weźmiesz od razu 2-3 szczury tej samej płci, pochodzące z jednego  miotu. Dzięki temu, że znają się one dobrze, nie trzeba będzie przeprowadzać ich łączenia. Obecność rodzeństwa zmniejszy też ich stres związany z przeprowadzką do nowego miejsca.

Mimo że młode szczurki są zwykle ciekawskie i chętne do eksploracji, na pewno będą też przestraszone nowym otoczeniem, nieznanymi sobie dźwiękami i zapachami. Pozwól im najpierw na zapoznanie się z klatką i odpoczęcie po podróży. Klatka powinna być ustawiona w możliwie zacisznym miejscu, najlepiej w kącie pokoju. Dobrze jednak, aby szczurki mogły obserwować, co się dzieje dookoła i dzięki temu oswajać się stopniowo z otoczeniem. Takie same zasady obowiązują też u starszych szczurów, choć one mogą potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

JAK OSWOIĆ SZCZURA? KROK PO KROKU

W oswajaniu szczurów, tak jak innych zwierząt, ważna jest cierpliwość i konsekwencja. Warto też pamiętać, że każdy zwierzak jest inny. Niektóre będą bardziej śmiałe i chętne do kontaktu, inne nieco wycofane czy lękliwe. Nawet szczury z tego samego miotu mogą więc oswajać się w różnym tempie.

1. Wywabianie szczura z klatki

Kiedy już gryzonie oswoją się nieco z nowym miejscem, można zacząć wyciągać je z klatki. Nie należy jednak robić tego na siłę. Jeśli włożysz rękę do klatki, w której są nieoswojone szczury, może się to skończyć pogryzieniem. Dobrze jest więc po prostu otworzyć drzwiczki klatki i pozwolić szczurom wyjść samodzielnie. Na początku zapewne będą się obawiać zwiedzania nowego miejsca, ale stopniowo powinny zacząć same wychodzić.

Możesz przyspieszyć ten proces, zachęcając zwierzaki do wyjścia za pomocą smakołyków. Najlepiej w tym celu nałożyć odrobinę jedzenia o półpłynnej konsystencji na łyżeczkę. Może to być mus warzywny czy owocowy albo kaszka. Dobrze sprawdzają się musy dla dzieci. Nie mogą one jednak zawierać przypraw ani cukru! Najpierw podsuń szczurowi smakołyk do spróbowania, a potem powoli przesuwając łyżeczkę, zachęcaj go do podążania za nią. Stopniowo staraj się zwiększać dystans, aż w końcu skłonisz zwierzaka do wyjścia z klatki np. na Twoją rękę lub na wybieg.

2. Pierwsze wybiegi przy oswajaniu szczura

Urządzając pierwsze wybiegi dla szczurów, postaw przede wszystkim na kontakt z pupilami. Najlepiej, aby na początku przestrzeń była dość ograniczona i nie zawierała zbyt wielu „rozpraszaczy”. Wtedy szczurki będą chętniej przychodzić do Ciebie. Młode szczurki zwykle są ciekawskie i same szybko przychodzą do człowieka. Ten proces może trwać nieco dłużej w przypadku starszych szczurów.

Pamiętaj, że szczurki mogą się na początku bać, więc nie zmuszaj ich do niczego. Staraj się nie robić też gwałtownych ruchów i nie krzyczeć. W końcu gryzonie zapewne przyzwyczają się do Ciebie na tyle, że nie będzie problemu z ich głaskaniem czy braniem na ręce.

3. Jak oswoić szczura z dotykiem?

Po jakimś czasie Twoje szczury zapewne będą coraz śmielej do Ciebie przychodzić. Możesz wtedy zacząć je głaskać – na początku najlepiej w okolicy nasady ogona. Dobrym pomysłem jest też podawanie jedzenia na łyżeczce i delikatne głaskanie szczura w tym samym czasie.

Jeśli chcesz nieco przyspieszyć proces oswajania, możesz zacząć od przyzwyczajania szczurów do ręki. Nałóż w tym celu trochę musu czy kaszki na dłoń i daj szczurom do zlizania. Dzięki temu nauczą się, że ręka nie jest zagrożeniem (ani pokarmem), ale można z niej dostać jedzenie. Kiedy już trochę oswoją się z dłonią, możesz spróbować brać je na ręce i np. wkładać pod bluzę.

Jeśli zwierzaki są nadal bardzo lękliwe, to warto zastosować przejściową metodę. W tym celu przygotuj norkę (może to być np. duża czapka albo torba materiałowa wyłożona miękkimi kocykami), włóż do niej szczury (lub nakłoń je do wejścia) i staraj się trzymać blisko siebie przez pewien czas. W międzyczasie spróbuj je głaskać i delikatnie podnosić, aby oswoiły się z tym ruchem.

JAK OSWOIĆ STARSZEGO SZCZURA?

W przypadku oswajania starszych szczurów zasady są takie same. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że proces ten może potrwać nieco dłużej niż w przypadku młodych zwierząt. Zaleca się więc często przyspieszenie go, np. poprzez bluzowanie, czyli wkładanie szczurów pod bluzę i trzymanie ich tam przez pewien czas. Warto powtarzać to codziennie aż do momentu, kiedy szczury nie będą już okazywać oznak stresu.

Niestety, niektóre szczury (zwłaszcza po przejściach) mogą początkowo być bardzo nieufne i nie dać się łatwo oswoić. W takim przypadku trzeba wykazać się dużą dozą cierpliwości i konsekwencją. Trzeba też pamiętać, że niektóre zwierzaki mimo długiego procesu oswajania mogą w ogóle nie lubić bliższego kontaktu z człowiekiem, np. brania na ręce. Warto to zaakceptować i nie zmuszać szczura do kontaktu częściej niż to jest konieczne.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Szczury domowe – fakty i mity

Opieka nad szczurkiem domowym

Czy kto i szczur to najlepsi przyjaciele?

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz