ABC…. szczura

Szczur domowy, w przeciwieństwie do innych gryzoni, budzi mieszane uczucia. O ile chomik czy kawia domowa, kojarzą się ludziom najczęściej pozytywnie, tak szczur, ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Spowodowane jest to zapewne, głównie z kojarzeniem go z jego dzikim krewnym – szczurem wędrownym (Rattus norvegicus), który ze względu na swój tryb życia, jest synonimem takich słów jak: brud czy choroba. To negatywne nastawienie, do większych kuzynów myszy, jest bardzo krzywdzące, gdyż szczur domowy jest bardzo czystym i jednym z najlepszych pod względem kontaktu i oswajania z człowiekiem, zwierząt, jakie przygarniamy do naszych domów. Co wiecej, pod wieloma względami może on konkurować z psem czy kotem.
AUTOR: Sara Przytulska

Czas czytania: 4 min


Klatka i wyposażenie

Decydując się na kupno lub coraz bardziej popularną adopcję szczura, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o nabycie odpowiedniej wielkości klatki, wyposażonej we wszystko co dla szczura niezbędne. Przyjmuje się, że minimalna klatka powinna mieć wymiary minimum 80x50cm podstawy dna i wysokość 80-100cm. Nie ma klatek zbyt dużych, więc jeśli mamy możliwość, zdecydujmy się na jak największą. Tym bardziej, że szczurki to stadne zwierzęta i zawsze powinniśmy trzymać minimum 2 sztuki. Wyposażenie klatki dla szczura powinny stanowić: poidełko, miseczka na pokarm, podłoże (regularnie wymieniane) lub drybed/vetbed, kuweta (jeśli decydujemy się na podłoże zamiast drybed’a), domek, półki zwiększające powierzchnię życiową, tunele i hamaki. Jako, że szczur w przeciwieństwie do innych gryzoni, jest mniej niszczycielski, zarówno domek jak i hamai mogą być wykonane z materiału.  


Odmiany

Spośród wszystkich gryzoni, szczury (zaraz obok myszy) mają najwięcej odmian. Różnią się one kolorystyką, kształtem uszu, długością i strukturą sierści jak i kolorem oczu. Spośród najbardziej popularnych odmian wyróżniamy: ze względu na kolor sierści (biały, czarny, czekoladowy, amerykański niebieski, rosyjski niebieski, aguti niebieski, beżowy, perłowy), rodzaj sierści (standard [gładkowłose i krótkowłose], rex [pokręcona sierść], doublerex [sierść pokręcona, krótsza niż w przypadku rexa, miejscami bez sierści], longhair [długa sierść], satin [sierść długa o satynowym połysku], fuzz [brak sierści – delikatny meszek], sphinx [całkowity brak sierści]), kolor oczu (czarne, czerwone, rubinowe, odd-eye [oba oczy różnego koloru]), kształt uszu (standard i dumbo [większe o bardziej okrągłym kształcie]). Dodatkowo wyróżniamy różne znaczenia ze względu na ilość danego koloru sierści. I tak mamy: self (szczurki jednokolorowe np. black self), aoc (any other color – sierść [pojedyncze włosy] o większej ilości kolorów niż 1 np. aguti [mix czarnego i brązowego]), aocp (any other color pattern – minimum 2 kolory sierści, które tworzą określony wzór np. seal point siamese), marked (powtarzalny wzór sierści np. husky), silvered  (sierść o srebrnych końcówkach).


Oswajanie

Szczur, ze względu na łatwość oswajania i swoją inteligencję, może być niezłym kompanem, towarzyszącym nam na co dzień w życiu, w różnych sytuacjach. Szczury lubią kontakt z człowiekiem i te dobrze oswojone, często są zabierane do pracy, szkoły, na uczelnię czy na spacer. Jeśli zdecydujemy się na to, aby nasz pupil, „przemierzał” z nami świat, powinniśmy pamiętać o tym, aby: nie odbywało się to w okresach zbyt niskich temperatur – co mogło by skutkować przeziębieniem oraz w razie sytuacji stresowej, czy po prostu wtedy gdy będzie miał na to ochotę, mógł się schować np. do torby, plecaka, kaptura, kieszeni czy pod bluzę.


Jedzenie

Szczur, w przeciwieństwie do większości pozostałych popularnych gryzoni, jest wszystkożercą, w którego diecie, znajduje się zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Częstym błędem, jest traktowanie szczura, po prostu jako gryzonia i kupowanie mu mieszanek, które nie mają wcale lub zawierają zbyt małe ilości białka zwierzęcego. Najlepiej skupić się na podawaniu dobrej karmy, która jest odpowiednio zbilansowana i zawiera pożądane ilości poszczególnych składników (najlepiej suszonych), takich jak nasiona, zioła, owoce, warzywa i produkty pochodzenia zwierzęcego, jak świerszcze, mączniki czy szarańcze.


Podsumowanie

Przy wielu zaletach, jakie niewątpliwie posiadają szczurki domowe, mają one również jedną wielką wadę – żyją stanowczo za krótko. W wieku 1,5-2 lat wiele z „ogonków” zaczyna chorować (głównie ze względu na chów wsobny, osobników, które rozmnażane być nie powinny) a granicę 3 lat przekraczają niestety nieliczne (rekordzista w znanej mi hodowli dożył 4,5 roku, w tym 3,5 roku w bardzo dobrej kondycji)  Ze szczurem można się zżyć tak samo, jak z psem czy kotem i każdy kto miał chociaż raz w życiu „ogonki” ubolewa nad długością ich życia. 

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz