Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Dużo leków stosowanych w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej zawiera takie same substancje czynne. Niemniej jest spora grupa preparatów, która dla ludzi jest bezpieczna, a u zwierząt może powodować silne zatrucia.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

ODMIENNE METABOLIZOWANIE LEKÓW

Wielu opiekunów zwierząt zastanawia się, czy leki przeciwbólowe dostępne dla nich w aptece, w awaryjnych sytuacjach można podać pupilom. Trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta metabolizują leki odmiennie niż ludzie i dlatego nie każdy lek będzie mógł być u nich zastosowany. Wynika to z tego, że za metabolizm leków odpowiadają inne enzymy, odmienny jest stopień wchłaniania metabolitów oraz sposób ich wydalenia z organizmu.

Niestety powszechność zatruć spowodowana nieumyślnym podaniem leków przeznaczonych dla ludzi lub niedostatecznym zabezpieczeniem ich przed psami i kotami wciąż jest ogromna. Zatrucia Te, w niektórych przypadkach mogą skutkować nawet śmiercią zwierzęcia.

KTÓRE LEKI PODAJEMY NAJCZĘŚCIEJ?

Najczęściej obserwuje się zatrucia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), do których należą: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak. W przypadku zatruć lekami przeciwbólowymi nie istnieje swoiste leczenie. Obejmuje ono głównie płynoterapię oraz podanie preparatów hepato – i nefrotoksycznych.

Skutkami zatrucia tymi lekami zazwyczaj są podrażnienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia krzepnięcia krwi, a nawet uszkodzenia układu nerwowego. Stopień nasilenia objawów zależy od gatunku zwierzęcia, rodzaju leku oraz ilości przyjętej dawki.

kot u weterynarza

UWAGA NA IBUPROFEN I PARACETAMOL  

Ibuprofen jest powszechnie dostępnym lekiem i bardzo często stosowanym u ludzi. U zwierząt jest przeciwwskazany, ponieważ może powodować owrzodzenia żołądka, biegunkę oraz krwiste wymioty. Ponadto wpływa niekorzystnie na nerki. Przy zbyt wysokiej dawce mogą pojawić się objawy ze strony układu nerwowego. Kwas acetylosalicylowy czasami jest wykorzystywany w weterynarii terapeutycznie, ponieważ silnie hamuje agregację płytek krwi.

Nie należy jednak używać go na własną rękę, ponieważ jego toksyczne działanie z powodu zbyt wysokiej dawki może prowadzić do zahamowania czynności szpiku kostnego lub zapalenia wątroby. W przypadku kotów przebieg zatrucia jest znacznie cięższy w porównaniu do psów. Dlaczego tak się dzieje? U kotów występuje znikoma ilość enzymu, który metabolizuje aspirynę.

Bardzo częstym zatruciem jest również zatrucie paracetamolem, który nie jest zaliczany do NLPZ, gdyż wykazuje znikome działanie przeciwzapalne. Jest to kolejny, niezwykle powszechnie stosowany lek – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, niestety. Koty są na niego szczególnie wrażliwe. Paracetamol jestdla nich wysoce toksyczny. Wysoce wrażliwe są również niektóre rasy psów, m.in. akita.

Bardzo często opiekunowie sięgają również po preparaty zawierające metamizol. Fakt, stosuje się ten lek w weterynarii, ale powinien on być podany wyłącznie na zlecenie lekarza weterynarii. Leku tego nie należy podawać u zwierząt z niewydolnością nerek, wątroby i krążenia.

pies u weterynarza

JAK UNIKNĄĆ ZATRUCIA LEKAMI?

Przede wszystkim nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Nigdy nie możemy mieć pewności, co do pierwotnej przyczyny bólu oraz czy wszystkie układy narządowe zwierzęcia działają sprawnie.

Nieumiejętne dawkowanie leków może powodować poważne konsekwencje. Najważniejsze z nich to: anemia, owrzodzenia przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Pamiętajmy również o tym, że leki należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla zwierząt, aby nie doszło do przypadkowego spożycia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Zimowe choroby zwierząt

Przeziębienie u kota

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Obniżenie podatków własnej działalności gospodarczej dzięki posiadaniu psa

Strachodźwięki, czyli nowoczesne metody pracy z psami z fobią dźwiękową

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz